VSB worstelt met duurzaamheid
Ik kom dadelijk terug op dat manifest, getiteld ‘De weg naar duurzame ontwikkeling’, maar wil eerst even terug naar de oorzaak van die populariteit.
Dankzij zijn traditionele betekenis van bestendig (bestand tegen de tand des tijds) werd het woord duurzaam in de jaren tachtig van de afgelopen eeuw de kandidaat bij uitstek, toen werd gezocht naar een vertaling van het Engelse woord sustainable.
Engels was namelijk na de tweede wereldoorlog in rap tempo de voertaal geworden van een internationale intellectuele elite, die de grenzen tussen staten en machtsblokken overbrugde en zich richtte op de gemeenschappelijke toekomst van alle mensen op aarde. Een van de grootste, zo niet de grootste ontdekking van die elite was de beperkte draagkracht van de aarde als bron van leven voor zijn bewoners. Denk maar aan het rapport Limits to Growth van de Club van Rome (1972).
Development was ondertussen het internationale containerbegrip geworden, dat met name werd gebruikt als aanduiding van allerlei veranderingsprocessen van economische aard. En naarmate dat inherente belang van de aarde in steeds bredere kring doordrong, werd de combinatie van development met sustainable onvermijdelijk.
In 1987 werd op het niveau van de Verenigde Naties als de kern van duurzame ontwikkeling samengevat: de huidige wereldbevolking zou het vermogen van toekomstige generaties om in hun behoeften te voorzien, niet in gevaar mogen brengen. Tijdens de roemruchte wereldtop over milieu en ontwikkeling in Rio de Janeiro (1992) werd daarop de eis gebaseerd van een radicale verandering van destijds gangbare productie- en consumptiepatronen. Die eis is sindsdien nooit openlijk ingeslikt, maar tegelijkertijd – zou je eerlijkheidshalve moeten zeggen – is daar tot nu toe weinig van terechtgekomen. En zo kom ik weer uit bij het manifest van de VSB.
In plaats van in te gaan op de vraag waarom na ‘Rio’ de zaak is vastgelopen, houdt de VSB de illusie in stand dat het allemaal wel goed zal komen. De (nergens met naam genoemde) schrijvers van het manifest schijnen er vooral op uit te zijn de buitenwereld ervan te overtuigen dat de vereniging met haar tijd meegaat.
Wensdenken voert de boventoon. Met enige moeite kan de lezer er nog wel een agenda of programma voor de leden van de VSB zelf uit distilleren. Maar de verwachtingen en eisen ten aanzien van het overheidsbeleid staan zo ver af van de Surinaamse realiteit dat het ook voor die leden wel heel verleidelijk wordt de schouders op te halen. Te meer omdat de auteurs er van alles bij halen dat niet of slechts indirect met duurzaam in de hiervoor geschetste nieuwe betekenis te maken heeft, zoals de Decent Work- campagne van de internationale vakbeweging.
Op de keper beschouwd valt het manifest gewoon terug op de nogal belegen mantra people-profit-planet die wil zeggen: er valt met ons best te praten over betere arbeidsomstandigheden en we willen heus wel respect betuigen aan de aarde, maar vergeet niet dat we ook willen overleven en dus winst moeten maken en onze concurrentiepositie versterken. Basta.
Dat is jammer. Want waarom zouden de leden van de VSB niet kunnen (en willen) stilstaan bij zoiets als economische groei, die als vanouds in dit manifest wordt vooropgesteld als absolute noodzaak. Wat betekent die groei eigenlijk, wat ligt erin opgesloten en wat zijn de gevolgen?
Economie, zowel in de praktijk als in theorie, is mensenwerk. Dus is het niet denkbeeldig dat ook op dat terrein sprake is van menselijke fouten en tekortkomingen. Eén manco wil ik in dit verband uitdrukkelijk vermelden, te weten de aanname in alle gezaghebbende economische theorieën waarmee de mensheid de afgelopen paar eeuwen is opgezadeld, dat de basisrijkdommen van de aarde – de bodem , het water en de lucht – vogelvrij zijn. Het zijn z.g. invisible goods, gegeven hulpbronnen, waar je straffeloos mee kunt doen wat je wilt.
Als die ‘goederen’ in hun waarde worden aangetast door bepaalde economische activiteiten – neem de winning van delfstoffen – dan wordt dat waardeverlies niet verrekend met de opbrengst van de betrokken activiteiten. Sterker nog: activiteiten die de gevolgen van genoemd waardeverlies moeten ondervangen of compenseren (het schoonmaken van kustgebieden bij voorbeeld na een olieramp) worden wel opgeteld bij het nationaal product, maar dat waardeverlies vormt geen aftrekpost.
Zo rekenen we ons in ‘economisch’ opzicht voortdurend rijker dan we feitelijk - in ecologisch opzicht – zijn. Vandaar dat er al minstens veertig jaar stemmen opgaan van wetenschappers en activisten, die een fundamenteel andere berekening bepleiten van financieel-economische grootheden zoals de nationale inkomens-, product- en –groeicijfers.
Als de VSB werkelijk op weg wil naar duurzame ontwikkeling, zal ze ook moeten gaan rekenen, prioriteiten stellen, belangen tegen elkaar afwegen en heldere keuzes maken. Een weg van de minste weerstand is er niet.
We weten allemaal hoe moeilijk het is sociale ongelijkheid daadwerkelijk, niet slechts met aalmoezen of andere cadeautjes, aan te pakken. En dan heb je het nog over mensen, die hun mond kunnen opendoen en kunnen opkomen voor hun rechten. Maar in dit geval – ecologische duurzaamheid - gaat het om een aanzienlijk complexer verdelingsvraagstuk, met levende en ongeboren generaties aan de ene kant en de aarde met al zijn eigen, stemloze, ‘actoren’ aan de andere kant.
En misschien is duurzame ontwikkeling wel een brug te ver, onbegonnen werk of gedoemd te mislukken. Maar spreek dat dan maar uit en zeg, onomwonden, waar dat volgens jou aan ligt. Dan rest tenslotte altijd nog de hoop dat de wal het schip zal keren, zoals onlangs hier aan de kust te Weg Naar Zee.
Theo Ruyter
Vandaag
-
22:39
President Xi noemt India en China 'goede buren, vrienden en partners'
-
20:44
Zestien dorpen Boven-Suriname nu 24 uur per dag van stroom voorzien
-
18:42
De stille oliemacht in de schaduw van de Adelaar
-
16:40
Vrouw doet aangifte van mishandeling en doodsbedreiging
-
14:37
Gewapende overval op bedrijf aan de Kronenburgweg
-
12:50
'Niemand is veilig': China's Xi richt zich op zijn nauwe bondgenoot in zuivering
-
10:48
Oproep om informatie over overleden Lucia Mildred Harris in Amsterdam
-
08:51
Geen blanco cheques meer voor ministeries
-
06:53
Cubaanse diplomaat beschuldigt VS van 'piraterij' na blokkade Venezolaanse olie
-
04:55
Zon afgewisseld met bewolking en neerslag
-
02:57
Overleg DIN en ambassadeur Panka gericht op samenwerking en ontwikkeling
-
00:59
Column: Echt leiderschap: de kracht van verantwoordelijkheid boven macht
-
00:00
Dossier Houtexport 11: Jeva Trading zoekt aansluiting bij gewraakte vonnis, uitspraak Hof dinsdag
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 908
- RO en Melkcentrale verkennen samenwerking rond afname lokaal fruit
- Dodelijke aanrijding op kruising Garnizoenspad en Tineweg
- Een ongeluk is geen show: geef hulpdiensten de ruimte
- Nieuw SZF-bestuur krijgt sleutelrol in stabiliteit en betaalbaarheid van zorg
- Drie verdachten gearresteerd na aantreffen gestolen auto
- Laatste twee panda's verlaten Japan nu relaties met China gespannen zijn
- Sophia’s Lust herdenkt slachtoffers busongeluk met stille loop en gebed
- Waarom het ambtenarenapparaat Suriname kan redden
- Essentiële medicijnen niet alleen op papier, maar ook in de apotheek
- Wisselvallig weer met zon en buien
- Trump dreigt Canada met 100% tarief vanwege handelsakkoord met China
- Wereldlepradag: lepra bestaat nog in Suriname, maar is volledig te genezen
- Monorath: Situatie bij Zijin levensgevaarlijk, brandstichting onacceptabel
Eergisteren
- VS prioriteert binnenlandse veiligheid en China, beperkt steun aan bondgenoten
- Suriname verkent samenwerking met Ghana voor versterking beroepsonderwijs
- Tsang: Vonnis over loon legt administratieve chaos bij OWRO bloot
- Welvaart is ver weg in dit land
- Chinese lantaarnfestival licht op voor Chinees Nieuwjaar
- Premium domeinnamen in Suriname: transparantie gevraagd
- Schade escalatie bij Zijin wordt in kaart gebracht
- Zware winterstorm in VS: Meer dan 8.000 vluchten geannuleerd
- Olie maakt Guyana economische uitschieter in Caribische exportgroei
- Afwisseling van zon en buien
- Venezolaanse interim-president wil oliesector hervormen en breken met Chavez-model
- Hervorming rechtspleging vraagt meer dan losse wetswijzigingen
- Illegale gouddelver overleden bij Zijin Rosebel; mijnmachines in brand gestoken
- Gajadien: ook Santokhi beslist niet alleen binnen de VHP