Apache Suriname gaat olie zoeken met boorschip
Door een olieput te boren vanuit een boorschip, schrijft Apache geschiedenis in Suriname’s aardolie industrie. Het bedrijf zit in blok 53, ongeveer 3.509 km² groot en gaat 160 kilometer noordwest vanuit de kustlijn van Paramaribo de put boren, in een waterdiepte van 1.500 meter. “Wij zijn voornemens om 5 km diep in de zeebodem te boren. Deze ‘wildcat exploration’, (Amerikaanse geologen uitspraak), kan enkele maanden duren, het is echt onbekend geologische bodem verkennen.” Er worden onder andere monsters verzameld van het gesteente en koolwaterstof, waarop weer techniek wordt losgelaten. “Het duurt dan weer enkele maanden om alle gegevens te analyseren, op zijn Amerikaans zeggen wij: let the well talk to you.”
Apache hoopt een groot olieveld te vinden, “de kans is dat wij helemaal niets vinden. De statistieken zijn niet in ons voordeel. Maar dit doen oliebedrijven, als je niet onderzoekt, vind je niet. Dit is de aard van het beestje.” Roberts geeft aan dat de operatie riskant is en het om een enorme investering gaat. Afhankelijk van de marktcondities en het type boorschip, liggen de huurprijzen tussen de US$ 400.000 en US$ 600.000 per dag. “De huidige olieprijs leidt weliswaar tot lage huurprijzen, maar het blijft een dure investering. Wereldwijd zijn bedrijven aan het bezuinigen.”
Overeenkomst
Apache Suriname, dochteronderneming van het Amerikaanse oliebedrijf Apache Corporation, heeft in oktober 2012 een productiedelingscontract (PSC) getekend met Staatsolie Maatschappij Suriname NV. Aan de overeenkomst die dertig jaar duurt, hangt een exploratie prijskaartje van US$ 230 miljoen en de afspraak voor het boren van tenminste twee putten. “Als er niet wordt voldaan aan het overeengekomen minimumprogramma, dan zijn er in de PSC boeteclausules opgenomen die gelijk staan aan de kosten van het boorprogramma”, zegt Marny Daal-Vogelland, Manager Petroleum Contracts Staatsolie.
De DrillMAX zal niet geankerd zijn, maar werkt volgens dynamische positionering. Dit is een geavanceerde techniek die automatisch de positie en koers aanhoudt door roerpropellers. Naast de DrillMAX, zijn nog vier support schepen ingehuurd, voor aan- en afvoer van materialen. Eén schip zal steeds aanwezig zijn, om passerende boten te waarschuwen. Tijdens de operatie zal in een straal van één nautische mijl rondom het boorschip een ‘no sail zone’ gelden. “Uiteraard zijn onze vrienden bij de MAS, NCCR, dienst Visserij en andere betrokkenen al geïnformeerd.” Om personeel en ander materiaal vanuit Paramaribo te transporteren, zijn twee Augusta Westland 15-zits helikopters ingehuurd, die al vanaf januari de J.A. Pengelluchthaven voor enkele maanden als basis hebben.
Daal zegt dat in het verleden er olieboringen zijn gedaan vanuit een jack-up rig (hefplatform) en semi-submisables (half-afzinkbaar schip). Staatsolie kijkt uit naar de DrillMAX-techniek, “we zullen mensen aan boord hebben en de data zal meer inzage geven in onze ondergrond, kennis van de Suriname-Guyana Basin.” De laatste put ‘Aitkanti-I’ is in 2011 geboord. De Popokai-1 wordt de 26ste put in Suriname’s offshore gebied. “Wij boren niet alleen voor Apache, maar ook namens Suriname en uit respect voor het land geven wij een lokale naam aan de put,” licht Roberts de naamgeving ‘Popokai’ toe. Een eventuele tweede put zal ‘Sabaku’ heten. Apache Suriname zal de operatie samen doen met de partners CEPSA Suriname en Petronas, die zich in blok 53 hebben ingekocht.
Vandaag
Gisteren
- Cassatierechtspraak en het OM: staatsrechtelijke grenzen aan politieke hervormingsdrift
- KPS zet drone-unit in voor snellere opsporing en criminaliteitsbestrijding
- SVB-toppers benoemd in FIFA-commissies
- Dollar op weg naar grootste jaarverlies sinds 2017
- Ondernemer in Nickerie aangehouden op verdenking van smokkel
- Goud stijgt boven $4.500; zilver en platina bereiken nieuwe recordniveaus
- Politie ontmantelt autokraaklocatie en houdt meerdere verdachten aan
- Ontvluchte gedetineerde dodelijk geraakt bij wederaanhouding aan Henck Arronstraat
- Waarom toerisme in Suriname al jaren niet doorbreekt
- Werkgroep moet koers uitzetten voor grondenrechten en decentralisatiebeleid
- Wisselvallig weer met regenbuien
- Technisch onderwijs: niet alleen mooie woorden, maar ook verantwoordelijkheid
- Venezuela stapelt olievoorraden op in eigen wateren door Amerikaanse blokkade
- Prijzen blijven stijgen: inflatie in november 2025 op 11,6 procent
Eergisteren
- 2 maanden verkeersomleiding kruispunt Washington–Amazone–Guarani–Napelstraat
- Jones waarschuwt voor ‘vergaande bevoegdheden’ in milieuwet
- Boek: Corruptie in Suriname
- NDP herdenkt één jaar overlijden Bouterse: nalatenschap en verantwoordelijkheid
- Olie-inkomsten komen sneller dan we denken: zijn we er ruimtelijk klaar voor?
- Guyana onderschept kwik vermoedelijk gesmokkeld uit Suriname
- Trump waarschuwt Maduro: 'Speel niet te hard'
- Overval op man aan Leysweg: schoten gelost
- Beroving aan Waaierpalmstraat: auto en tas buitgemaakt
- Rechter dwingt Guillermo Samson tot correctie en excuses aan Bouva
- Eugène van der San benoemd tot voorzitter Administratief Beroepsinstituut
- Gedetineerde ontvlucht bij Spoedeisende Hulp
- President Simons belooft structurele aanpak problemen AZP
- Overwegend zonnig weer met bewolking en verspreide buien
- VS roept ambassadeurs terug, ook in Suriname
- Parmessar wil onderzoek uitgifte honderden hectaren grond in Nickerie
- Column: Een wet met een prijskaartje: US$ 20 miljoen en een prullenmand
- Danielle Veira: ‘Ik ben smalend weggezet als een ondeugd en als verdachte’