Zunder presenteert monumentale studie over herstelbetalingen in Amsterdam
De bijeenkomst werd geopend door Delano Veira, secretaris van Ons Suriname. Hij legde een verband tussen de studie van Armand Zunder en het debat dat Ons Suriname had georganiseerd tussen Prof. Gert Oostindie en Sandew Hira over de dekolonisatie van de Surinaamse geschiedschrijving. Het boek van Zunder is een belangrijke bijdrage in de dekolonisatie van de geest, stelde Veira.
Barryl Biekman schetste de geschiedenis van de Afro Surinamers in Nederland in hun strijd om erkenning van het onrecht uit het slavernijverleden en de rol die Zunder’s studie daarin vervult. Zunder heeft de feiten en de cijfers bijeengebracht waarmee voor het eerst concrete berekeningen kunnen worden gemaakt van de omvang van herstelbetalingen. Dat bedrag wordt door Zunder op minimaal 50 miljard euro geschat.
Het boek van Armand Zunder is de tweede uitgave in een reeks die het International Institute for Scientific Research (IISR) onder leiding van Sandew Hira samen met uitgeverij Amrit uitbrengt. Hira legde uit dat voor het eerst de economische geschiedenis van Suriname zo uitgebreid is beschreven en het thema herstelbetalingen voor het eerst op de wetenschappelijke en maatschappelijke aandacht is gebracht.
Rudi Lion Sjin Tjoe ging vervolgens in een uitvoerig interview met Zunder in op diverse aspecten van het boek. Hij begon met de vraag wanneer het bedrag van 50 miljard euro op de rekening van Suriname kon worden gestort? Zunder reageerde met de opmerking dat dat niet van hem afhankelijk zal zijn, maar van de bewustwording over het thema in Nederland en in Suriname. De komende jaren zal zijn boek gebruikt worden als discussiemateriaal over de vraag of een misdaad tegen de menselijkheid alleen bij spijtbetuigingen kan blijven of dat verder gewerkt moet worden aan rechtsherstel.
Bewustwording zal beginnen met het herschrijven van de geschiedenis in het Surinaams onderwijs vanuit een Surinaams perspectief.
Vanuit de zaal vroeg Glen Codfried van Radio Mart of met de regering van de Mega Combinatie de kans groter is geworden dat Zunder’s ideeën gerealiseerd zullen worden. Zunder, een vooraanstaand lid van de NPS, was voorzichtig in zijn antwoord en stelde dat de toekomst dat zal leren.
De bijeenkomst eindigde met een geanimeerde discussie over de berekeningsmethode, de wijze van geschiedschrijving, de politieke haalbaarheid etc.
Na de bijeenkomst in Ons Suriname vertrokken Armand Zunder en Sandew Hira naar de studio van Radio Mart voor een anderhalf uur durende interview waaraan ook de Surinaamse burgemeester van Naarden, mw. Dr. Joyce Sylvester deelnam. De burgemeester had een verrassende invalshoek. Zij is afkomstig van Coronie en heeft haar stamboom van haar vaders en moederszijde uitgeplozen. Zij vroeg zich als jurist af of het mogelijk zou zijn dat haar familie op basis van de formules van Zunder een berekening kan maken van de omvang van herstelbetaling op individueel niveau. Zunder gaf aan dat dat in principe mogelijk is. Sylvester betoogde vervolgens dat het interessant zou zijn om een proefproces te beginnen vanuit individuele personen.
Zunder zal verschillende spreekbeurten in Nederland houden. Op zondag 27 juni zal hij zijn bevindingen presenteren op een internationaal congres over slavery, reparations and colonialism in Amsterdam.
Daarna keert hij terug naar Suriname waar in juli het boek zal worden aangeboden aan de president van de Republiek Suriname. Daarna zijn een reeks presentaties gepland.
Vandaag
-
10:49
Klimaatrampen troffen afgelopen jaar miljoenen mensen en kostten miljarden dollars
-
08:47
De mythe van de integrale benadering in het Surinaams bestuur
-
06:52
Debipersad: Waar staan we, wat zijn de uitdagingen, wat geeft hoop in 2026?
-
04:55
Wisselvallig weer met zon en regen
-
02:57
Xi: Hereniging China en Taiwan niet te stoppen
-
00:59
Column: Mentale gezondheidszorg nú prioriteit nummer één
-
00:00
Oecumenische rouwdienst sluit nationale rouwdag af
Gisteren
- Man aangehouden na vernieling bromfiets met tjap
- Nieuwe Caricom-voorzitter: Regionale eenheid is geen keuze, maar noodzaak
- KLS-vuurwerk veroorzaakt 3 ernstig gewonden; vuurwerkbarometer op stand 6
- Wanneer iedereen zich gezien voelt
- Palestina was in 2025 de dodelijkste plek voor journalisten
- Politie vraagt hulp na dodelijk misdrijf op winkelier in Nieuw-Amsterdam
- Na jaren weer proefzending fruit en gewassen naar Frans-Guyana
- VS kondigt nieuwe sancties aan tegen de Venezolaanse oliesector
- Politieke transitie, economische uitdagingen en toekomstperspectief
- ABOP roept bij start van 2026 op tot zorg voor mentale gezondheid
- Zon, wolkenvelden en buien
- Ontslagen SLM-directieleden misleidden president met onjuiste cijfers
- Dodelijk familiedrama aan de Calcuttastraat: 8-jarige jongen om het leven gebracht
- Column: Decentralisatie van de schoolsport
- President: 2026 jaar van herstel en voorbereiding op toekomst
Eergisteren
- Olietankers bereiken Venezuela nog steeds ondanks Amerikaanse blokkade
- Kinderbescherming: tussen beleidsambitie en structurele tekortkomingen
- De wereld neemt afscheid van 2025 met vuurwerk en ijskoude duiken
- Drie vuurwerkslachtoffers met oogletsel behandeld in SEH
- Vier kinderen Aroma in stilte begraven in Marienburg
- De drie pg's
- Man dood aangetroffen na gewelddadige overval in Nieuw-Amsterdam
- SLM directieleden Gonesh en Baidjoe per direct ontslagen
- Advocaat: Verdachte wist tijdens misbruik niet dat hij met hiv was besmet
- CCK en IRIS bidden voor zielenrust slachtoffers
- VHP: Verantwoordelijkheid, stabiliteit en perspectief voor Suriname
- NDP blikt terug op bewogen 2025 en richt zich op herstel en toekomst land
- Warm en wisselvallig weer met kans op regenbuien
- China opent nieuwe hoofdstukken in grote-landendiplomatie op cruciaal moment
- Column: Een bewogen jaar aan het eind van een tijdperk
- Oudejaarsdag in Commewijne: afscheid van kinderen Aroma