Babysterfte in Suriname moet worden teruggedrongen
De perinatale sterfte is wanneer baby’s het leven laten voor of tijdens tot zeven dagen na de bevalling, gerekend vanaf 22 weken zwangerschap. Het perinatale sterftecijfer van Suriname ligt een stuk hoger dan het gemiddelde van Zuid-Amerika. Om de Millennium Development Goals voor wat betreft het verminderen van de kindersterfte voor het jaar 2015 te behalen, zullen er nu dringend maatregelen moeten worden getroffen. Vandaar dat het initiatief genomen is om het ‘Perisur project’ op te zetten. Dit project beoogt om interventies te ontwikkelen die in de eerste lijn en in de ziekenhuizen kunnen worden uitgevoerd, zegt Hindori.
Leren van anderen
De initiatiefgroep is dinsdag voor de eerste keer bijeengekomen in een expert meeting in het St. Vincentius Ziekenhuis. Er is een inleiding verzorgd door Paul Boom over ontwikkelingen op het gebied van perinatale sterfte in Nederland. Binnen Europa kent Nederland verrassend genoeg binnen Europa ook een relatief hoog babysterftecijfer van 9.7 per 1000 geboortes. Onder grote politieke en maatschappelijke druk heeft Nederland een aantal maatregelen genomen, waardoor de babysterfte tegenwoordig aan het dalen is.
Een tweede inleiding werd verzorgd door Ashna Mohangoo, die een analyse maakte van de perinatale sterfte in Suriname en enkele risicofactoren belichtte die kunnen leiden tot hogere sterftecijfers. Zij gaf enkele voorbeelden van succesvolle interventies in Nederland en in de Verenigde Staten van Amerika die mogelijk ook in Suriname kunnen worden toegepast. Ambassadeur Irma Loemban Tobing van MDG Global Watch gaf het belang van het behalen van MDG nummer 4, het met tweederde reduceren van de kindersterfte wereldwijd. De deskundigen gingen tijdens de expert meeting met elkaar in discussie over de lessen die wij kunnen leren van andere landen en over de maatregelen die in Suriname kunnen worden ontwikkeld.
Aanpak
De expert meeting heeft enkele interventies voorgesteld die op korte termijn al kunnen worden genomen. Genoemd zijn onder andere vergroten van de algemene awareness over perinatale sterfte in Suriname, introduceren van perinatale audits, opstellen van standaarden en protocollen voor de verloskundige ketenzorg, versterken van de samenwerking tussen de verloskundigen, huisartsen en medische specialisten en trainen en bijscholen van alle dienstverleners welke betrokken zijn bij zwangerschap en geboorte.
Geconcludeerd is ook dat het belangrijk is dat het Perisur project moet aansluiten op het beleid van het Ministerie van Volksgezondheid. Er zal een Stuurgroep worden ingesteld, die een stappenplan en bijbehorend budget gaat opstellen en die verdere gesprekken met het ministerie van Volksgezondheid en andere belanghebbenden zal initiëren.
Vandaag
-
16:59
Diarree-uitbraak in Kwamalasamutu legt kwetsbaarheid basiszorg bloot
-
15:45
Karan Chablani doodgeschoten bij drive-by shooting aan Emielaan
-
14:20
Afgetreden RvC meldt: SRD 49 miljoen tegoed op Staat bij bestuurswisseling
-
12:18
Suriname zet koers naar nationale local content-roadmap
-
10:16
Gewapende bende overvalt pension aan Chatterpalweg
-
09:03
Grondenrechtenvraagstuk – een nieuwe toekomst voor Para en alle inheemsen
-
07:07
Nieuwe lichting strategisch legerkader klaar voor hoogste functies binnen Defensie
-
05:12
Brand Charlesburg nog niet onder controle; omwonenden klagen over rook en stank
-
03:24
Wisselvallig weer vandaag met buien
-
02:37
Sportcentrum SOSIS opnieuw opengesteld voor publiek; JOS neemt beheer terug
-
00:59
Column: De digitale vuilnisbelt van de politiek
-
00:00
Bij 80 jaar VN: DNA benadrukt noodzaak multilaterale samenwerking
Gisteren
- Ramlakhan: Verdachten veroordeeld, ondanks onrechtmatig politieoptreden
- Liefdesrelatie eindigt in diefstal: vrouw voor SRD 150.000 benadeeld
- Recensie: Hariandi Todirijo – Liliek en de onzichtbare spuiter
- ESAV vraagt president om directe ingreep in strafzaak Pikin Saron
- Abos eist ontslag procureur-generaal García Paragsingh
- Tijd voor een nieuwe denkwijze – niet terug naar het verleden
- Balletschool Marlene viert 50 jaar met jubileumvoorstelling ‘The Journey Within’
- Suriname biedt mogelijkheid om 7,95% schuldpapier vervroegd te verkopen
- Amerikaanse troepenmacht groeit in Caribische regio en bij Venezuela
- De beleefde rebel: herinneringen aan Desi Truideman
- VS breidt drugsaanvallen uit naar Stille Oceaan
- Warme broeierige dag; kans op regen in de middag
- Regering kiest Marciano Djanam als nieuwe voorzitter SZF-bestuur
- Column: Natio Uma volledig getransformeerd
- Staatsolie valt onder nieuw ministerie van Olie, Gas en Milieu
Eergisteren
- Aftrek van voorbelasting: hoe zit het nu?
- Grafkelder in Coronie opengebroken; sieraden en geld verdwenen
- Eerste officiële Martial Arts-trainers ontvangen diploma in Suriname
- Museumnacht groeit verder; bezoekers krijgen zelf de hoofdrol
- Zoekactie naar vermiste vissers opgeschort; drenkelingen als ‘vermist’ aangemerkt
- KLM-vlucht wijkt uit naar Cayenne; 'zieke' luchtverkeersleiders weer in de toren
- Recherche Paramaribo arresteert 3 verdachten voor diefstal, verduistering en heling
- Suriname richting 2028: de zon van de olie-zegen; maar wie staat in de schaduw?
- Gajadien pleit bij IPU voor rechtvaardige klimaathulp
- Franse ambassadeur bespreekt versterking samenwerking met president Simons
- PALU: Nederlandse koning kan voorlopig beter wegblijven
- Overwegend droog weer
- Caricom roept op tot directe verlenging VS HOPE/HELP-wetgeving voor Haïti
- TotalEnergies meldt 23% voortgang olieproject Blok 58 aan president Simons
- Column: Onze kostbare kinderen
- Jager overlijdt na noodlottig schietincident tijdens jacht
- Somohardjo: Grondfraudeonderzoek loopt op volle kracht