Honduras verlengt uitleveringsverdrag met VS
"Ik heb een overeenkomst bereikt met de nieuwe regering van de Verenigde Staten, zodat het uitleveringsverdrag de nodige waarborgen voor de staat Honduras zal blijven bieden en de objectieve toepassing ervan wordt gegarandeerd", aldus Castro in een bericht op sociale media .
Het verdrag zou anders over 10 dagen aflopen. Maar Castro's besluit komt te midden van Amerikaanse oproepen om de overeenkomst voort te zetten, die is gebruikt om de uitlevering van figuren als voormalig president Juan Orlando Hernandez en voormalig politiechef Juan Carlos Bonilla te vergemakkelijken.
Hernandez was bijvoorbeeld een trouwe bondgenoot van de VS die aan de macht kwam als een "law and order"-figuur. Maar in april 2022 werd hij uitgeleverd aan de VS, waar hij vorig jaar werd veroordeeld voor het gebruiken van zijn invloed om machtige drugshandelaren te beschermen. Hij werd veroordeeld tot 45 jaar gevangenisstraf.
De regering van Castro had in augustus al laten weten dat het uitleveringsverdrag zou verlopen. Ze beschuldigde de VS ervan zich te bemoeien met de Hondurese politiek en een staatsgreep te beramen tegen de regering en de strijdkrachten.
De echtgenoot van de Hondurese president, Manuel Zelaya, werd in 2009 zelf uit de macht gezet door een rechtse militaire staatsgreep met steun van het bedrijfsleven.
Hoewel de toenmalige Amerikaanse president Barack Obama de staatsgreep uiteindelijk veroordeelde als 'niet legaal', zeggen critici dat zijn regering weinig heeft gedaan om de staatsgreep te voorkomen.
Er volgde een periode van harde repressie, maar Castro, de vrouw van Zelaya, maakte een electorale comeback en werd in januari 2022 president.
Castro zei dinsdag dat de nieuwe overeenkomst garanties bevat voor de "integriteit van de strijdkrachten" in Honduras.
Hoewel ze zichzelf profileert als links en criticus van de Amerikaanse inmenging in de regio, heeft haar regering een samenwerkingsrelatie met de VS op het gebied van onder meer rechtshandhaving en immigratie.
De Amerikaanse ambassadeur Laura Dogu had onlangs kritiek geuit op een ontmoeting tussen Hondurese functionarissen en de Venezolaanse minister van Defensie Vladimir Padrino Lopez, die door de VS wordt beschuldigd van steun aan drugshandel.
Vandaag
Gisteren
- Het ‘America First’-beleid in een wereld zonder hegemonie
- Strafzaak tegen artiest Kappalani opnieuw gestart
- Integrale aanpak luchtvaart en toerisme bij verbetering product SLM
- China en Canada hervatten samenwerking met nieuw handelsakkoord
- Regering komt burgers tegemoet bij vervallen bereidverklaringen
- President waarschuwt: olie-inkomsten vragen strikte discipline en transparant beheer
- Nieuw monument te Bakkie voor Amerikaanse slachtoffers 83 jaar geleden
- Overpeinzingen bij 77 jaar VHP
- Gewapende overval bij Melkcentrale
- President Simons: economische stabiliteit voorwaarde voor rechtvaardige welvaartsverdeling
- Nieuwe raden van toezicht bij SRS en STVS
- VS waarschuwt Iran: alle opties open, Iran belooft reactie op agressie
- Dag begint rustig, later kans op regen
- VHP belicht eigen rol na 77 jaar in politiek
- Column: Vragen om transparantie is geen aanval
- VES-voorzitter: 2026 wordt beslissend voor vertrouwen en discipline
Eergisteren
- Digitalisering vraagt om keuzes aan de top
- Nieuw hoofdstuk in bilaterale relatie China en Canada
- Astrid Roemer ten ruste gelegd
- Vicepresident naar Zwitserland voor World Tourism Forum
- Een andere nieuwjaarswens!
- Chinese app 'Are You Dead?' verandert naam na grote populariteit
- Taxichauffeur berooft klant en verwondt slachtoffer
- PAHO: Druggebruikstoornissen nemen sterk toe in de Amerika’s
- Nogmaals 3 pg's
- Vijf jaar zittingstermijn AAC: discussie nog open in DNA
- SOC en ministerie willen Sportwet voor continu en toekomstgericht sportbeleid
- Zonnige perioden met buien in de middag
- Voorstel in DNA: halve vergoeding bij structureel ontbreken quorum
- Hoe Iran Starlink stoorde en hoe Iraniërs proberen dit te omzeilen
- Column: Eendracht maakt macht
- VS stopt tijdelijk immigrantvisa uit 75 landen; Suriname en Guyana niet erbij