Column: De toon maakt de muziek; geschaad vertrouwen in de pg
Wanneer ex-president Chan Santokhi in het parlement zegt dat hij nóóit heeft gezegd opdrachten te hebben gegeven aan de procureur-generaal (pg), en die bewering bestempelt als een grove leugen, dan gaat het niet meer om woordspelletjes. Het gaat om het vertrouwen dat wordt geschaad in de pg en het Openbaar Ministerie (OM), het gaat om geloofwaardigheid. En die staat zwaar onder druk door uitspraken die zijn gedaan.
Santokhi kan vandaag ontkennen wat hij wil, maar hij kan niet uitwissen wat het land jarenlang heeft gehoord. Meerdere malen wekte hij, tijdens persmomenten en publieke optredens, zelf de indruk dat hij het OM aanstuurt. Soms subtiel, soms ronduit. uitspraken als: “Ik heb de pg gevraagd deze zaak te onderzoeken”, “ik heb de pg opdracht gegeven” of “ik heb opdracht gegeven dat er wordt opgetreden” bleven niet hangen omdat ze werden verzonnen, maar omdat hij ze uitsprak. Meer nog: Santokhi schiep bewust het beeld een vinger in de pap te hebben als het gaat om wat genoemd moet worden de onafhankelijkheid van het OM.
Dat het vertrouwen in het OM door deze uitspraken en houding is geschaad, wordt het best geïllustreerd door pg Garcia Paragsingh zelf. Toen haar tijdens een bijeenkomst met journalisten hierover vragen werden gesteld, kwam er geen ontkenning van de uitspraken en ook geen steunbetuiging aan Santokhi. Integendeel, de pg zei ronduit dat er geen sprake is van het geven van opdrachten aan het OM en dat de president zorgvuldiger moet omgaan met zijn woordkeuze, juist omdat zulke uitspraken het imago en de geloofwaardigheid van het vervolgingsapparaat schaden.
Betwijfeld kan worden of Paragsingh hiermee op briljante wijze journalisten om de tuin leidde en tegensprak dat Santokhi zich direct bemoeide met het inhoudelijke werk van het OM en zijn ambtelijke relatie met de pg. Want veel daden en handelingen van zowel Santokhi als Paragsingh bevestigen het tegendeel.
Het meest sprekende voorbeeld is de inverzekeringstelling van NDP-parlementariër Ashwin Adhin. Terwijl hij zich naar het politiebureau begeeft om te worden verhoord in een strafrechtelijk onderzoek, maakt Santokhi publiekelijk bekend dat hij is aangehouden. Enige tijd later hoort Adhin op het politiebureau inderdaad dat hij als verdachte is aangemerkt en in verzekering wordt gesteld. Dat Santokhi vooraf wist dat Adhin zou worden aangehouden, terwijl dat op dat moment formeel nog niet het geval was, is tekenend voor de verwevenheid tussen de president en het OM. Bovendien was deze aanhouding in strijd met wettelijke regels, omdat Adhin als parlementariër eerst in staat van beschuldiging had moeten worden gesteld.
Een ander sprekend voorbeeld is het geval waarin het OM Xaviera Jessurun als verdachte aanmerkt. Zij wordt, zoals in vele andere gevallen wél is gebeurd, niet in verzekering gesteld; maar Paragsingh schrijft wel een brief met deze mededeling aan de toenmalige president, zonder verder enige actie te ondernemen. Santokhi heeft vaker, en niet alleen met de gewraakte uitspraak over “opdracht geven”, woorden gebezigd die het vertrouwen in niet alleen het OM, maar ook de rechterlijke macht hebben geschaad.
Dat er nu initiatiefwetten zijn om de rechterlijke macht en het OM te hervormen, zegt alles. Het voorstel om te komen tot een college van pg's in plaats van één pg is geen academische vingeroefening. Het is een noodkreet. Een luid signaal dat het vertrouwen diep is beschadigd. Dat het systeem ziek is gemaakt door politieke bemoeienis, met name tijdens de regeerperiode van Santokhi.
Juist daarom was het teleurstellend om te zien hoe mild de coalitie en met name de NDP zich donderdag heeft opgesteld tijdens de spreekbeurt van Santokhi bij de behandeling van de initiatiefwetten. De coalitie heeft nagelaten hem genadeloos te bevragen over zijn verleden. De NDP en andere coalitiepartijen hadden de kans om hem vast te pinnen op zijn eigen woorden. Op zijn eigen optreden. En vooral op zijn politieke erfenis.
Santokhi en het grootste deel van zijn fractie kozen na zijn spreekbeurt er voor meteen de openbare vergadering te verlaten, mede omdat verwacht werd dat de volgende spreker, Bronto Somohardjo, “gehakt van hem zou maken”. Maar dat gebeurde niet.
Santokhi gedroeg zich nog altijd als een president, verdedigde zonder al te veel tegenspraak zijn gevoerd beleid en kwam er aan het eind, met een korte verdediging, gespeelde verontwaardiging en een stevige ontkenning, zonder kleerscheuren vanaf. De echte vraag blijft echter schreeuwend in de lucht hangen: waarom bleef Santokhi jarenlang spreken alsof het OM onder zijn directe gezag stond?
Zolang die vraag niet eerlijk wordt beantwoord, is wantrouwen geen kwaal. Het is een logisch gevolg. En het rechtvaardigt politieke én institutionele hervorming, met name van het OM.
Artikel 148 van de Grondwet biedt de regering ruimte. Het bepaalt dat de regering het algemeen vervolgingsbeleid vaststelt en in het belang van de staatsveiligheid bevelen kan geven aan de procureur-generaal. Maar laten we eerlijk zijn: dit artikel is nooit bedoeld als vrijbrief voor politieke spierballentaal over individuele strafzaken.
Beleidskaders vaststellen is iets anders dan publiekelijk de indruk wekken dat je bepaalt wie wordt onderzocht en wie wordt opgesloten. En dát is de toon die Santokhi tijdens zijn regeerperiode heeft gezet. Een toon die de muziek werd en heeft bijgedragen aan het geschaad vertrouwen in het OM.
Wilfred Leeuwin
Vandaag
-
11:25
Man komt om het leven bij steekpartij voor winkel in Albina
-
10:44
Reyme pleit voor moderne invulling dienstplicht om jongeren voor Defensie te winnen
-
09:01
Criminelen maken sieraden en geld buit tijdens gewapende roofoverval
-
07:13
Bewoners Houttuin vragen DNA opslag radioactieve bronnen op te schorten
-
05:15
Warme vrijdag met zon, maar later kans op stevige buien
-
03:27
Cuba kiest voor ingrijpende economische hervormingen; meer ruimte voor particuliere sector
-
01:46
Regering: Ingrijpen bij 21 Bergi moet levensgevaarlijke situatie beëindigen
-
00:59
Column: Kwestie Van 't Hogerhuysstraat vraagt om open en transparant bestuur
-
00:15
Derde helft WK 2026: Mexico boekt moeizame zege op Zuid-Korea en zet grote stap richting achtste finales
-
00:00
Misiekaba verdedigt intrekken hoger beroep in kwestie Van 't Hogerhuysstraat
Gisteren
- Derde helft WK 2026: De verborgen onderscheidingen op de WK-shirts van 2026
- Derde helft WK 2026: Canada dominant in 6-0 zege op Qatar
- Verzoek aan regering en DNA-leden inzake wateroverlast
- President bij bevordering 150 militairen: Hogere rang, grotere verantwoordelijkheid
- Derde helft WK 2026: Zwitserland breekt Bosnië laat in duel, 4-1
- Exportverbod op Surinaamse drijfnetvis naar VS opgeheven
- Derde helft WK 2026: Tsjechië komt niet langs Zuid-Afrika
- VES: Medicatievoorziening één van de drie grootste kostenposten in de gezondheidszorg
- Derde helft WK 2026: Dag 8 - Mexico favoriet, Afrika viert historisch succes
- Brede steun in De Nationale Assemblee voor verhoging AOV-uitkering
- Derde helft WK 2026: Waarom voetbal veel meer zegt over mensen dan over doelpunten
- Warme dag met veel bewolking en regenbuien verspreid over het land
- Lula waarschuwt Trump: 'Bemoei je niet met Braziliaanse verkiezingen'
- Asabina vraagt regering om opheldering over aangekondigde ontruimingsactie in 21 Bergi
- TAS verdient antwoorden, geen afleidingen
- Derde helft WK 2026: Colombia verslaat WK-debutant Oezbekistan met 3-1
- Column: Voetbalbeleving vs hebzucht
- RvC TAS wil CLAD-onderzoek naar financieel beheer; directeur spreekt van verdraaide voorstelling van zaken
Eergisteren
- Gewapende groepen op goudvelden: symptoom van een staat die haar fiscale taak niet uitvoert
- Derde helft WK 2026: Ghana strijdt zich in slotminuten naar belangrijke 1-0 zege op Panama
- AdeKUS-docent promoveert in België
- Derde helft WK 2026: Engeland wint spectaculaire WK-klassieker van Kroatië met 4-2
- Tiener verdronken tijdens zwemmen in diepe goot in Lelydorp
- OAS verwerpt beschuldigingen aan adres van secretaris-generaal Ramdin
- Derde helft WK 2026: DR Congo verrassend gelijk tegen Portugal
- Overheid werkt aan gezamenlijke aanpak voor kwikvrije goudwinning
- Derde helft WK 2026: Dag 7 Cristiano Ronaldo jaagt op doelpuntenrecord
- Vrouw aangehouden na bloedige vechtpartij onder vissers in Meerzorg
- Bestaansrecht ressort- en districtsraden anno 2026
- Derde helft 2026: Arnautovic scoort penalty en bezorgt Oostenrijk 3-1 zege op debutant Jordanië
- Opnieuw kans op buien; afgewisseld met zonnige perioden
- Iran-akkoord: Trump staat weer aan het begin, maar de kaarten liggen nu in Teherans voordeel
- Van Genderen, eerste vrouwelijke griffier bij het Hof, heengegaan
- Derde helft WK 2026: Argentinië start titelverdediging in stijl; Messi scoort hattrick
- DNA-lid Lau: Begroting leunt te zwaar op verwachte olie-inkomsten