Meer Keniaanse politie arriveert in Haïti voor veiligheidsmissie
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, gaf in een toespraak vanuit Santo Domingo samen met de president van de Dominicaanse Republiek, Luis Abinader, aan dat de huidige missie, gesteund door de Verenigde Naties, niet voldoende is om de huidige crisis op te lossen.
Gewelddadige bendes, bewapend met wapens die grotendeels uit de VS zijn gesmokkeld, hebben zich verenigd in de Haïtiaanse hoofdstad Port-au-Prince en controleren nu het grootste deel van de stad. Bendes controleren ook een groot deel van andere gebieden, waaronder agrarische kerngebieden.
"De oplossing voor Haïti ligt in de handen van het Haïtiaanse volk, in de handen van de Haïtiaanse elite," zei Rubio. "Maar we zullen helpen, we kunnen de problemen daar niet negeren."
De veiligheidsmissie, die is goedgekeurd door de VN-Veiligheidsraad maar niet door de VN wordt geleid, heeft moeite om vooruitgang te boeken in de strijd tegen bendes. Het aantal politieagenten blijft ver onder de doelstelling en de missie is afhankelijk van vrijwillige bijdragen van lidstaten.
Donderdag landde een contingent van 144 Keniaanse soldaten in Port-au-Prince. De Keniaanse president William Ruto gaf aan dat hij met Rubio over de missie had gesproken.
De VN waarschuwde deze week dat de VS meer dan 13 miljoen dollar aan financiering voor de veiligheidstroepen had bevroren. Deze fondsen had het land al gestort in het speciale fonds van de VN. Dit is onderdeel van de 90 dagen durende stop van de buitenlandse hulp door de Amerikaanse president Donald Trump.
Deze stap zorgde ervoor dat de toch al wankele missie in het ongewisse raakte en Haïtianen vreesden dat de missie helemaal zou worden stopgezet.
Het ministerie van Buitenlandse Zaken meldde later dat Rubio vrijstellingen had goedgekeurd voor 40,7 miljoen dollar aan buitenlandse hulp aan de Haïtiaanse nationale politie en de veiligheidsmissie.
Die hulp zal echter niet in het speciale VN-fonds terechtkomen, aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken.
Door het geweld in Haïti zijn recordaantallen inwoners op de vlucht geslagen. Velen zijn binnenlands gevlucht, maar anderen zijn gevlucht naar de naburige Dominicaanse Republiek, waarmee Haïti het eiland Hispaniola deelt.
Rubio zei dat de VS de Dominicaanse president Abinader niet zou vragen een toestroom van Haïtiaanse migranten te accepteren.
Abinader is de afgelopen maanden een deportatieactie gestart om wekelijks zo'n 10.000 migranten, voornamelijk Haïtianen, terug te sturen naar hun thuislanden.
Abinader benoemde donderdag een militair tot drugsbaas, vergelijkbaar met de functie van 'fentanylbaas' in Canada, die werd gecreëerd om tegemoet te komen aan de eisen van Trump om de stroom van illegale drugs aan te pakken.
Rubio zal ook een verklaring ondertekenen om fondsen vrij te maken voor buitenlandse hulpprogramma's in de Dominicaanse Republiek, zei hij.
Vandaag
Gisteren
- Kindveiligheid begint niet bij het kind, maar bij de volwassene voor de klas
- Eenjarig kind omgekomen bij zwaar busongeluk op weg naar Atjoni
- Finabank opent eerste cashless filiaal in Commewijne
- Examenbureau: Oud systeem berekende deel uitslagen leerjaar 10 niet correct
- Bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties waarschuwt tegen eenzijdige wijzigingen rechterlijke macht
- Jongeren buigen zich over betekenis van Surinaamse identiteit
- CEO Baitali Group: Suriname heeft geen geldprobleem, maar planningsprobleem
- SOVA bezorgd over waarborgen onafhankelijkheid rechterlijke macht bij wetswijzigingen
- Breaking: Simons grijpt in na problemen met uitslag leerjaar 10
- OM waarschuwt DNA: 'Wetsvoorstellen destabiliseren de rechtsstaat'
- Hof van Justitie sluit zich aan bij protest Caribische hoven tegen premier Antigua en Barbuda
- Warm en overwegend zonnig, lokaal kans op buien
- Van Trikt vrij, maar nieuwe juridische strijd over kasreserves wacht
- President Simons bevriest mijnbouwconcessies en wil volledig overzicht concessiehouders
- De FATF-klok tikt, Suriname rent weer op het laatste moment
- Khudabux: Compliance wordt in Suriname afgestraft, non-compliance loont
Eergisteren
- De diaspora is geen vraagstuk van willen, maar van inrichten
- Simons: Malariavrij Suriname moet alert blijven op grenzen en goudvelden
- Regering legt eerste voorstel voor looncorrectie ambtenaren op tafel
- Domineestraat maandag weer open, renovatie sneller dan gepland
- Staatsolie vernieuwt AdeKUS-faciliteiten voor technisch onderwijs
- CARICOM-ministers van Onderwijs starten tweedaagse vergadering in Guyana
- Megan Lee wint 40e editie Rotary VOS Student Excellence Award
- Jonge vrouw dodelijk aangereden aan Santopolderweg
- Prinses Margriet opent speciale zorgunit voor kwetsbare ouderen
- Herinneringen aan Borger Breeveld
- Warm weer met toenemende kans op stevige regen- en onweersbuien
- Hof van Justitie luidt noodklok over politieke ingreep
- Column: Kort dag
- Parmessar wil duidelijk tijdpad voor resterende anti-witwasmaatregelen