Methaanemissies energiesector bereikten in 2023 bijna record
In een rapport dat woensdag werd uitgebracht, zei de mondiale waakhond dat de uitstoot van het krachtige broeikasgas, verantwoordelijk voor ongeveer 30 procent van de opwarming van de aarde, door de fossiele brandstoffenindustrie in 2023 meer dan 120 miljoen ton bedroeg. Dat brengt de uitstoot dicht bij het record van 2019, ondanks dat de sector heeft beloofd vrij beschikbare technologie te gebruiken om hun niveaus te verlagen.
Ondanks toezeggingen van de olie- en gasindustrie om grootschalige emissiepieken terug te dringen door infrastructuurlekken te dichten, zijn ze vorig jaar met 50 procent gestegen vergeleken met 2022. Eén rampzalige uitbarsting van een put in Kazachstan, geregistreerd door satellieten, duurde meer dan 200 dagen.
De stijging kwam ook ondanks de beschikbaarheid van technologie die de vervuiling vrijwel kosteloos kan terugdringen, aldus het in Parijs gevestigde bureau. Ongeveer 40 procent van de in 2023 geregistreerde uitstoot "had zonder nettokosten vermeden kunnen worden" met behulp van beproefde methoden, aldus energie-expert Christophe McGlade van het IEA.
Olie- en gasbedrijven hebben beloofd hun methaanemissies tegen 2050 terug te dringen, maar hun toezeggingen worden niet ondersteund door gedetailleerde plannen. Het terugdringen van methaan, dat na koolstofdioxide de tweede plaats inneemt vanwege zijn bijdrage aan de stijgende temperaturen, is essentieel voor het behalen van de internationale doelstellingen op het gebied van klimaatverandering.
"De uitstoot van methaan door activiteiten op het gebied van fossiele brandstoffen blijft onaanvaardbaar hoog… Er is geen reden waarom de uitstoot zo hoog blijft als ze nu is", zegt Tim Gould, hoofd energie-econoom van het IEA.
Hij sprak de hoop uit dat 2024 "een keerpunt zou kunnen markeren" als landen en fossielebrandstofbedrijven hun beloften nakomen door concreet beleid te ontwikkelen om de vervuiling tegen te gaan.
Terwijl ongeveer 40 procent van het methaan vrijkomt uit natuurlijke bronnen, zijn menselijke activiteiten verantwoordelijk voor de rest. In de energiesector lekt methaan uit de energie-infrastructuur, zoals gaspijpleidingen, en uit opzettelijke uitstoot tijdens onderhoud.
Twee derde van de uitstoot in 2023 was afkomstig uit slechts tien landen, waaronder de Chinese kolenindustrie en de gassector in de Verenigde Staten, met Rusland niet ver daarachter.
Vandaag
-
16:57
Carney bot tegen Trump: 'Canada is niet te koop'
-
15:52
Man neergeschoten bij gewapende woningoverval
-
14:14
Kantoor Carvision aan Nieuw Weergevondenweg afgebrand
-
12:43
OKB roept op tot fatsoenlijke campagnevoering
-
10:48
Verdachte milieustrafzaak vrij; OM gaat door met onderzoek
-
08:54
Getuige strafzaak politieagenten Pikin Saron weer niet verschenen
-
07:49
OBBS legt schoolvervoer per direct stil: Financiële problemen onhoudbaar
-
06:51
RVI, rechtvaardige intentie vereist rechtsstatelijke verankering
-
04:56
Ook vandaag wat verkoeling in de middag
-
03:05
Security Alliance vraagt ontslagvergunning aan voor 70 werknemers
-
01:37
Santokhi: Achterstand nazaten Afrikanen door verdeel- en heersbeleid
-
00:59
Column: Discutabele discussie
-
00:00
ABOP voor eenheid: We zijn allemaal Surinamers
Gisteren
- Hoe ziet het nieuwe erfrecht eruit?
- Staatsolie draagt opnieuw ruim US$ 300 miljoen af aan staatskas
- Laura Gil eerste vrouwelijke OAS-adjunct-secretaris-generaal
- Oppositie eist vergadering dringende issues: Regering ontwijkt verantwoording
- Drukproces stembiljetten ressortraden op schema na correcties
- Merz gekozen tot bondskanselier in tweede ronde na historische mislukking
- Clementia Eugene promoveert op innovatieve benadering kindermishandeling
- Naamskeuze in het nieuw Burgerlijk Wetboek
- Duitsland: Friedrich Merz strandt bij eerste kanseliersstemming
- Werkzaamheden begonnen aan Gangaram Pandayweg in 3 fasen
- Zelfde weerpatroon blijft even aanhouden
- Amafo: Leger verdient meer waardering en versterking
- Column: Waarom zijn politici niet meer op hun woord te geloven
- Bond NV Havenbeheer eist bij rechter terugdraaiing benoeming Mangre
Eergisteren
- CHS: Transparante verkiezingen vergen strikte voorbereiding
- Felle brand verwoest woning aan Mijnhooplaan
- Onzekerheid stuwt goudprijs omhoog
- Misiekaba vraagt aandacht minister OW voor enorme waterplas
- Olieprijzen dalen na productieverhoging OPEC+
- Oppositie eist stopzetting ‘uitverkoop’ overheidsbezit vlak vóór verkiezingen
- Twee verdachten gearresteerd voor steekverwonding 16-jarige
- Mangre geaccommodeerd als onderdirecteur bij NV Havenbeheer
- VES economisch verkiezingsdebat nu in twee delen
- De kracht van stemmen bij voorkeur
- Ook vandaag bewolkt met kans op een regenbui
- Ontvoering in Peru eist 13 levens in goudmijn
- Macro-economische stabiliteit is het fundament voor groei en armoedebestrijding
- Simons: Corruptie in Suriname nog nooit zo erg als nu