VIDS: Eis marrons en Inheemsen is volkerenrecht VN
De organisatie staat dan ook pal achter de verklaring van deze twee volkeren dat er een grondwetsartikel moet komen dat hen niet alleen collectieve rechten geeft op gronden, maar dat ook de natuurlijke hulpbronnen die daarin voorkomen hen toe behoren.
Geen eenduidigheid
Artist zegt dat de VIDS een door de overheid geaccepteerd orgaan is dat waakt over de belangen van Inheemsen. “Wij hebben na het stopzetten van de grondenrechtenconferentie meteen een krutu belegd en staan nog altijd open om met de overheid te praten over het vraagstuk”, zegt Artist. Suriname heeft de VN-verklaring waar de VIDS het over heeft, onder voorwaarde ondertekend. Suriname heeft aangetekend dat de geen opdeling van het grondgebied mag plaatsvinden. President Bouterse heeft aangegeven dat het grondenrechten vraagstuk een puur Surinaamse oplossing nodig heeft en oplossingsmodellen die in andere landen zijn gevonden niet passen in de Surinaamse situatie.
Intussen hebben diverse Inheemse gezagdragers de president te kennen gegeven niet achter het standpunt te staan dat gepresenteerd werd door kapitein Carlo Lewis van de VIDS, die optrad als woordvoerder van Inheemsen en Marrons. De aanwezigen op de conferentie lieten duidelijk blijken dat ze achter de verklaring stonden. De gezagsdragers die zich nu van deze verklaring distantiëren, zeggen dat ze uit onwetendheid een resolutie getekend hebben.
Geen nationaal standpunt
Jeffrey Armaketo, die door president Bouterse wordt erkend als de nieuwe kapitein voor West Suriname, zegt dat de verklaring van de Inheemsen en Marrons zoals die is voorgelezen op de grondenrechtenconferentie geen nationaal standpunt is van Inheemsen en Marrons. “De VIDS is de grootste vijand van de Inheemsen in dienst van buitenlandse donoren”, zegt Armaketo. Hij zegt dat de VIDS er alle baat bij heeft dat het grondenrechtenvraagstuk niet op een juiste manier wordt opgelost.
“De VIDS kan blijven bestaan om het belang van donoren te blijven behartigen. Voor de Inheemsen doet zij helemaal niets”, zegt hij. De verkiezing van Armaketo wordt niet erkend door de VIDS.
Niet in dienst
Artist zegt dat de VIDS juist bezig is met ontwikkelingsprojecten voor de Inheemsen. "Wij zijn niet in dienst van de Inheemsen, maar adviseren en helpen het traditioneel gezag. Als er zaken zijn waar we moeten bijspringen dan doen wij dat ook of gaan er naar toe", zegt Artist.
De VIDS wordt volgens Artist gesponsord door donoren uit Nederland, de UNDP en andere buitenlandse organisaties. “Er wordt gewerkt met een meerjaren ontwikkelingsplan. We hebben nu in uitvoering twee grote projecten. Het gaat om een taalproject en een vrouwen project”, zegt Artist. Volgens Armaketo zijn het projecten die helemaal niets te maken hebben met het belang van de Inheemsen.
Wilfred Leeuwin
Vandaag
-
04:33
Warm en wisselend bewolkt; verspreide buien
-
02:35
Abrahams bij herdenking 25 februari: President, treed hard op tegen wie de idealen beschamen
-
02:07
Adhin laat Bouterse herleven tijdens herdenking van 25 februari
-
00:59
Column: Een CV
-
00:00
Al 1150 chikungunya besmettingen, tweede sterfgeval onderzocht
Gisteren
- Verheerlijking 25 februari 1980 onacceptabel
- President tijdens maiden speech: Regionale eenheid is geen keuze, maar noodzaak
- Sonkei Invitational brengt judo weer tot leven na lange wedstrijdpauze
- Vijf-jarig overeenkomst Monché Atompai van ruim SRD 95.000 per maand boven water
- President-commissaris TAS Donaghy Malone legt functie neer
- Interpellatie over SZF en RZW donderdag op agenda Nationale Assemblee
- 25 februari 1980: “Wanneer macht de rechtsstaat verstikt”
- LCB en oliebedrijven werken aan versnelling richting ‘First Oil’ in 2028
- Oemraw spreekt van ‘karaktermoord’ en wijst op hervormingen bij SZF
- President feliciteert Jetten; persoonlijk onderhoud tussen regeringsleiders in voorbereiding
- Ongezonde lucht door Saharastof en rook van branden
- Schoener deels gezonken aan kade van Jules Sedney Haven
- China roept VS op tot opheffing Trump-tarieven na vernietigend vonnis Supreme Court
- Generator Wakay-pompen aangekomen, boeren blijven worstelen met structurele problemen
- Overwegend droog met verspreide buien
- Venezuela eist onmiddellijke vrijlating van Maduro uit Amerikaanse hechtenis
- Column: Verantwoordelijkheid begint bij erkenning
- Onderzoek SZF: documenten wijzen op vijfjarige contracten voor Atompai en Adelaar
Eergisteren
- Natio U-20 walst over Belize: opent Concacaf-campagne met overtuigende 7-2 zege
- Directeur SZF per direct op non-actief na start intern onderzoek
- Regionale samenwerking of regionale afhankelijkheid?
- Bijzondere geboorte: na vijf jaar weer drieling in Suriname
- Cotino en Afonsoewa willen openheid financiële positie en contracten SZF en RZW
- Simons stemt Surinaamse inzet af voor 50e Caricom-top
- Atompai dient vier wijzigingswetten in: aanpassing geldelijke voorzieningen drie machten
- Vrees voor mondiale spanningen na verhoogde importtarieven door VS
- Peperpot natuurpark start met natuureducatie voor scholieren
- Padvinders herdenken Baden-Powell met traditionele cook-out en installatieceremonie
- EU zegt geen verhoging van Amerikaanse tarieven te accepteren: 'een deal is een deal'
- Wisselvallig weer met zonnige perioden en lokale buien
- Nieuw Nederlands kabinet treedt vandaag aan na 117 dagen formatie
- Column: Suriname blijft worstelen, maar hoop gloort aan de horizon
- Pawiroredjo stelt 14 vragen aan president over gang van zaken bij SZF