Protesten in Havana escaleren door stroomuitval en brandstoftekort
Demonstranten blokkeerden wegen met brandend afval, sloegen op pannen en riepen slogans als 'Doe het licht aan!' en 'Het volk, verenigd, zal nooit verslagen worden!' Reuters meldde dat het de grootste protestnacht in Havana is sinds de energiecrisis begon.
De stroomuitval is sinds januari sterk toegenomen, nadat de Amerikaanse president Donald Trump een embargo instelde en sancties dreigde tegen landen die Cuba van brandstof voorzien. Havana-resident Rodolfo Alonso vertelde dat zijn wijk meer dan 40 uur zonder elektriciteit zat, wat vooral ouderen en zieken hard treft. "Onze voedselvoorraad bederft en we willen gewoon een paar uur stroom," zei hij.
De Cubaanse minister van Energie en Mijnbouw, Vicente de la O, verklaarde eerder op de dag dat er geen diesel of stookolie meer beschikbaar is en dat het elektriciteitsnet in een "kritieke" staat verkeert. Veel wijken kampen nu met stroomuitval van 20 tot 22 uur per dag, wat de spanningen in de stad verder verhoogt.
Amerikaanse blokkade
De VS-blokkade van brandstofimporten, die inmiddels vier maanden duurt, heeft de openbare dienstverlening op het eiland bijna tot stilstand gebracht. Ondanks onderhandelingen om brandstof te importeren, bemoeilijken stijgende olie- en transportprijzen door de oorlog tussen de VS, Israël en Iran de situatie nog verder.
Mexico en Venezuela, ooit belangrijke brandstofleveranciers voor Cuba, hebben sinds het embargo geen olie meer geleverd. Slechts één Russisch olietanker, de Anatoly Kolodkin, heeft sinds december nog ruwe olie geleverd, wat tijdelijk verlichting bood.
De Verenigde Naties noemde de Amerikaanse blokkade vorige week "onwettig" omdat deze de rechten van het Cubaanse volk op ontwikkeling, voedsel, onderwijs, gezondheidszorg en water ernstig ondermijnt.

Mensen protesteren tegen de frequente stroomonderbrekingen in Havana, Cuba, terwijl de hoofdstad te kampen heeft met de ergste stroomuitval in decennia, als gevolg van een Amerikaanse blokkade die het eiland lamlegt.
Te midden van de crisis heeft de Amerikaanse regering een aanbod van $100 miljoen aan humanitaire hulp gedaan, op voorwaarde dat het Cubaanse communistische regime "betekenisvolle hervormingen" doorvoert. In een officiële verklaring benadrukte het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken dat het aan Cuba is om de hulp te accepteren of "verantwoordelijk te zijn voor het tegenhouden van levensreddende hulp."
Critici noemen het aanbod een drukmiddel in de langdurige Amerikaanse campagne om de communistische regering in Havana te destabiliseren. Sinds de jaren 60 geldt een rigoureuze Amerikaanse handelsboycot, met als argument de politieke repressie op het eiland.
President Trump heeft herhaaldelijk gedreigd Cuba als volgend doelwit voor regimeverandering aan te wijzen, vooral nadat hij succes boekte in Venezuela. Hij sprak onlangs op een top van Latijns-Amerikaanse leiders over "de laatste momenten van het oude Cuba" en een "nieuw leven" dat zou komen.
De VS zegt de hulp via onafhankelijke organisaties zoals de Katholieke Kerk te willen verspreiden, en niet via het Cubaanse regime zelf.
De humanitaire situatie in Cuba blijft kritiek. Het openbaar vervoer verlamt, voedselprijzen stijgen en ziekenhuizen hebben moeite om te functioneren zonder constante stroom. Tegelijkertijd neemt de druk van de Verenigde Staten toe met nieuwe sancties en intensivering van militaire surveillance rond het eiland.
Cubanen in Havana en elders blijven hun ongenoegen uiten over de schrijnende situatie, waarbij velen benadrukken dat het probleem niet politiek is, maar een kwestie van overleven.
Vandaag
Gisteren
- Notities uit de behandelkamer: Gezond genoeg om arm te zijn
- Baitali: vertraging Van ’t Hogerhuysstraat gevolg van trage uitvoering vonnis
- Regering trekt SRD 2,4 miljard uit voor nieuwe elektriciteitssubsidie
- Derde helft WK 2026: Mexico wint spannende wedstrijd, drie rode kaarten en vroege goal
- Pleidooi voor meer aandacht voor honingsector in het binnenland
- Wie alleen naar SRD 16 miljard kijkt, leest de begroting verkeerd
- Derde helft WK 2026: Haïti gedwongen tenue te wijzigen vanwege oorlogssymboliek
- Derde helft WK 2026: Estadio Azteca, het iconische hart van het WK
- OM eist 30 maanden celstraf tegen veroorzaker dodelijke aanrijding Johannes Mungrastraat
- Spoedeisende Hulp AZP kondigt ‘Code Zwart’ af; Medische Staf in overleg
- Derde helft WK 2026: FIFA streng over rechten: regels gelden voor horeca én media
- Grondconversie vraagt om een evenwicht tussen overheidsgezag en rechtsbescherming
- Nieuw ministerie, Olie Gas en Milieu investeert SRD 3,4 miljard in Staatsolie
- In de middag kans op lokale regen- en onweersbuien
- VS valt Iran aan, Iran sluit Straat van Hormuz
- Soeropawiro: Burgers mogen niet de dupe worden van herziening grondconversie
- Column: Voetbalplezier
- IMF: Goudsector blijft achter ondanks economische groei
Eergisteren
- Regering werkt aan onderwijsplan richting 2035
- Derde helft WK 2026: de opvallendste cijfers van WK 2026
- Een waardig laatste afscheid laat zich niet haasten
- OAS-topman Ramdin betreurt vertrek van kabinetschef Jessurun na intrekking visum
- President en deskundigen vragen aandacht voor verborgen geweld tegen kinderen
- PAHO: Lage belastingen remmen strijd tegen suiker en alcohol
- Acute bedreiging van veilige obstetrische zorg
- WK 2026 begint onder politieke druk en protesten
- Artikel 140 Grondwet en de psychologie van verantwoordelijkheid
- Onderwijsvernieuwing vraagt meer dan nieuwe plannen alleen
- Warm en benauwd weer; later kans op enkele regenbuien
- Filipijnen: Race tegen de klok om overlevenden te vinden na krachtige aardbeving
- Koopkracht nog niet hersteld ondanks lagere inflatie
- Bijna 600 ontwikkelingsprojecten geregistreerd; uitvoering blijft een probleem