Corruptiebestrijding vereist daadkracht
Het volk walgt van wat zich heeft afgespeeld bij diverse parastatalen. Woorden schieten tekort om de roverspraktijken van corruptelingen te beschrijven. De grove manier waarop bij het ministerie van Landbouw, Veeteelt en Visserij (LVV) is gestolen, de afkeurenswaardige wijze waarop bij de Melkcentrale niet alleen personeel, maar ook de directie betrokken was bij het leegplunderen van het bedrijf, en de bijna duivelse wijze waarop machthebbers misbruik hebben gemaakt van staatsmiddelen en -goederen, baren grote zorgen.
Hoe diep zijn leidinggevenden - van ministers tot directieleden en van directieleden tot eenvoudige personeelsleden - niet gevallen? Wat er bij de ministeries van Sociale Zaken en Volkshuisvesting (SoZaVo), Grondbeleid en Bosbeheer (GBB), LVV en Openbare Werken (OW) is gebeurd, wijst duidelijk op netwerkcorruptie. Als deze ontwikkeling niet krachtig en doortastend wordt aangepakt, zal het de toekomst van ons land ernstig schaden. Het is daarom van belang dat de president bij het uitroeien van dit kankergezwel met harde maatregelen komt.
De president gaf in DNA aan dat de eerste die de plank misslaat, als voorbeeld zal worden gesteld. De diefstal van vier kilogram goud uit de kluis van Grassalco zal de toets zijn of de president daadwerkelijk meent wat zij het volk heeft voorgehouden. In dit geval zou de regering de directie onmiddellijk met verplicht verlof moeten sturen. De verklaring die de directeur in de media heeft afgelegd, maakt de zaak alleen maar erger. Ook het stilzwijgen van de Raad van Commissarissen, en het feit dat de diefstal niet onmiddellijk is gemeld aan de aandeelhouder, zijn redenen genoeg voor een regering die goed bestuur propageert om op te treden - ongeacht de persoon of politieke organisatie waartoe die behoort. Dat optreden dient zo spoedig mogelijk plaats te vinden.
Een regering die tijdens haar politieke campagne goed en transparant bestuur heeft beloofd, moet corruptie niet alleen preventief, maar ook repressief bestrijden. Preventieve maatregelen dienen vooral van de regering te komen; de procureur-generaal heeft daarin geen rol. De regering kan niet alles overlaten aan het Openbaar Ministerie, maar moet zelf het heft in handen nemen. Het volk kijkt nu letterlijk uit naar de maatregelen die deze regering zal treffen om preventief op te treden.
De verdwijning van 90.000 Amerikaanse dollar aan donatiemiddelen, bestemd voor de modernisering van de visafdeling van de Kwattamarkt, toont aan hoe diep corruptie in de samenleving is geworteld. Zelfs kleine stichtingsbesturen raken verwikkeld in onoorbare praktijken. De uitgifte van het terrein bij de aanmeersteiger te Leonsberg is eveneens een nieuw schandaal bij GBB.
Als de regering niet onmiddellijk optreedt, zal deze afkeurenswaardige trend zich ook onder dit bestuur voortzetten. Conform artikel 8, lid 2 van het Besluit Verklaring van Inkomen en Vermogen en Register Ontvangstbewijzen dient de minister bij beschikking alleen een datum vast te stellen waarop de Verklaring van Inkomen en Vermogen op de website van de Commissie beschikbaar is. Hierna kan de registratie onmiddellijk starten.
De regering wordt daarom opgeroepen de minister van Justitie en Politie te vragen deze beschikking onmiddellijk te publiceren. Dit zal leiden tot uitvoering van de Anti-Corruptiewet van 2017. Tegelijkertijd wordt de regering opgeroepen de door het IMF voorgestelde wijzigingen, waarvan de behandeling door de machtswisseling is aangehouden, opnieuw ter hand te nemen. Daarnaast dient de regering te werken aan een integriteitsbeleid dat niet alleen geldt voor leidinggevenden op ministeries, maar ook voor alle parastatalen, overheidsstichtingen en staatsorganen. Indien dit minimum kan worden gerealiseerd, zetten we alvast een goede eerste stap.
Drs. A. Abdoel
Vandaag
-
08:40
Wat we weten over de dodelijke anti-regimeprotesten in Iran...
-
06:38
Warmte, bewolking en regen verwacht
-
04:44
Dossier houtexport 8: Directeur LVV Ramkisoensing ontheven; RvM keurt besluit goed
-
02:51
Suriname versterkt toerisme- en diasporabeleid via overleg in Den Haag
-
00:59
Dossier houtexport 7: Column: De misdaad die een vonnis heet
-
00:00
Simons: Colombia-ziekenhuis moet helpen zorgsysteem versneld op te bouwen
Gisteren
- Trefossa-avond belicht documentair erfgoed als fundament Surinaamse identiteit
- Landcruiser brandt volledig uit bij woning aan Hendrikstraat
- Overvaller met schotwond aangehouden na mislukte beroving juwelierszaak
- Reumatoloog Dosoe. Reuma is chronisch, maar hoe we ermee leven, kunnen we wél veranderen
- Olieprijzen stabiel ondanks spanningen in Iran en Venezuela
- Aantal verkeersdoden in 2025 fors gedaald, jonge weggebruikers grootste risicogroep
- Dossier houtexport 6: OM en LVV oneens over aangifte houtzaak: alleen tegen Jeva geregistreerd
- China waarschuwt VS: Gebruik geen andere landen als voorwendsel voor Groenlandbeleid
- De Surinaamse Effectenbeurs: terugblik op 2025
- Dossier houtexport 5 - Advocaat Staat: rechter veroordeelt Suriname tot het plegen misdrijf
- Wisselvallig weerbeeld houdt aan
- Trump waarschuwt voor oliecrisis; suggereert deal Cuba - VS
- Column: De wereld draait om handel, maar de mens blijft gevangen in conflict
- Dossier houtexport 4: Aangifte in houtzaak niet aangenomen na overleg met OM
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 906
- Bestuurder aangehouden met drugs na vlucht bij politiecontrole
- Panka benadrukt gezamenlijke aanpak voor duurzame groei toerisme
- Gewapende overval bij supermarkt in Jarikaba: vrouw gekneveld en beroofd
- Guyana wijst bemiddeling VS over grensgeschil met Venezuela resoluut af
- Brand verwoest magazijn kinderhuis Nos Kasita, schade enorm
- Iran dreigt terug te slaan als de VS aanvalt
- Na quickscan: tijd voor vertrouwen, stabiliteit en respect voor de leraar
- ExxonMobil noemt Venezuela 'niet investeerbaar'
- Bouva: Diplomatie moet tastbare resultaten opleveren voor Suriname
- Zon, bewolking en regen
- Het Venezolaanse leger heeft de sleutel tot de toekomst van het land in handen
- Universiteitsinstituut Kinderrechten lanceert folder bescherming van kinderen
- Dossier houtexport 3: Waarom het vonnis in houtdossier ernstige vragen oproept...