Trump kondigt nieuwe terugtrekking VS uit VN-organisatie Unesco aan
Unesco, opgericht na de Tweede Wereldoorlog met als doel vrede te bevorderen via internationale samenwerking op het gebied van onderwijs, wetenschap en cultuur, krijgt volgens de regering-Trump te veel steun voor "woke en verdeelzaaiende" thema’s. De stap past binnen Trumps bredere "America First"-beleid, dat kritisch staat tegenover multilaterale instellingen zoals de VN, de Wereldhandelsorganisatie en de NAVO.
Volgens het Witte Huis steunt Unesco culturele en sociale standpunten "die volledig haaks staan op het gezond verstand en de waarden waarvoor Amerikanen hebben gekozen." Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekritiseerde daarnaast de toelating van de Palestijnen als volwaardig lid in 2011, wat volgens Washington strijdig is met het Amerikaans beleid en heeft bijgedragen aan "anti-Israëlische retoriek."
Unesco-directeur Audrey Azoulay reageerde teleurgesteld, maar niet verrast: "De situatie is de afgelopen jaren sterk veranderd. Politieke spanningen zijn afgenomen en UNESCO is vandaag een zeldzaam platform geworden voor concreet en op samenwerking gericht multilateraal overleg." Ze benadrukte dat Unesco een sleutelrol speelt in Holocausteducatie en in de strijd tegen antisemitisme.
Reacties uit Israël en Frankrijk
De Israëlische regering verwelkomde het Amerikaanse besluit. VN-ambassadeur Danny Danon noemde UNESCO "consistent bevooroordeeld tegen Israël," terwijl minister van Buitenlandse Zaken Gideon Sa’ar op X sprak van "morele steun en leiderschap" vanuit Washington.
De Franse president Emmanuel Macron liet weten "onvoorwaardelijke steun" te blijven geven aan Unesco, dat volgens hem "een universele beschermer van werelderfgoed" is. Frankrijk, waar Unesco is gevestigd, zegt zich niet te laten afschrikken door het Amerikaanse vertrek.
Beperkte impact op werking Unesco
Unesco-functionarissen gaven aan dat de impact van het vertrek beperkt zal zijn. De Verenigde Staten droeg ongeveer 8% bij aan het jaarlijkse budget van de organisatie. Sinds eerdere Amerikaanse terugtrekkingen is Unesco begonnen met het diversifiëren van zijn financiering.
Sommige Amerikaanse senatoren uitten zorgen. Democraat Jeanne Shaheen noemde het besluit "kortzichtig en een overwinning voor China," dat na de Amerikaanse terugtrekking in 2017 de grootste geldschieter van Unesco werd.
Voorgeschiedenis van spanningen
De relatie tussen Washington en Unesco kent een woelige geschiedenis. De VS was medeoprichter in 1945, maar trok zich in 1984 voor het eerst terug wegens vermeend wanbeheer en anti-Amerikaanse vooringenomenheid. In 2003 keerde ze terug onder president George W. Bush. In 2011 staakte president Obama de financiering na de Palestijnse toetreding, en in 2017 volgde opnieuw een formele terugtrekking onder Trump. Die werd in 2023 weer ongedaan gemaakt door Biden.
Unesco is onder meer bekend vanwege de aanwijzing van Werelderfgoedlocaties. Op de lijst staan 26 Amerikaanse locaties, waaronder het Vrijheidsbeeld en de Grand Canyon.
Gisteren
- Armoedecirkel: politieke armoede houdt maatschappelijke armoede in stand
- Colombia: Militair toestel crasht, 34 doden
- Luchthavenbeheer mikt op groei: 1 miljoen reizigers en nieuwe terminal
- Bewaker van achteren overvallen en beroofd op straat
- Paramaribo: onbetaalbaar?
- Trump stelt aanvallen op Iran uit na 'erg goede gesprekken'; Teheran ontkent
- VHP-fractie wil spoedvergadering over mondiale crisis, staatsfinanciën en bescherming volk
- Pokigron vraagt aandacht minister Noersalim voor cassaveziekte
- New York: Passagiersvliegtuig botst op brandweerwagen, beide piloten dood
- DNA bespreekt vervolging ex-ministers en wetten rechterlijke macht
- Wisselvallig weer met verspreide buien
- Israël onderschat mogelijk Iraanse militaire capaciteiten
- Column: De vogel en de lente die niet wijkt
- LVV-minister Noersalim wil lokale producten voor schoolvoeding
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 916
- Cuba start herstel na tweede nationale stroomstoring in een week
- Training stimuleert docenten om AI bewust in te zetten in onderwijs
- NPS traint leden in Albina in gemeenschapsmobilisatie en projectvaardigheden
- Start pilot hooglandrijst in Pokigron: basis voor productie en export
- Paus Leo: Oorlog in Midden-Oosten 'schandaal' voor de mensheid
- Suriname: leven tussen verval en veerkracht
- Wereldwaterdag: druk op waterinfrastructuur in Suriname en Caribisch gebied
- Afwisseling van zon, bewolking en verspreide buien
- Trump dreigt met aanval op Iraanse energie-infrastructuur
- VIDS op Wereld Waterdag: Inheemse dorpen kampen met ernstige waterproblemen
- SVJ benadrukt: zelfregulering moet persvrijheid beschermen