Ambassade opent bijzondere Nassy-expositie ter ere van 50 jaar Srefidensi
Nassy is één van de weinige kunstenaars die omvangrijk werk heeft geproduceerd tijdens zijn internering door de nazi’s. Zijn portretten en tekeningen uit de kampen in België en Duitsland vormen een uniek en persoonlijk historisch document. In 1992 werden 225 van zijn werken geschonken aan het United States Holocaust Memorial Museum, maar in Suriname is zijn oeuvre relatief onbekend gebleven.

Van Paramaribo naar New York en Europa
Jozef Johan Cosmo Nassy werd geboren in Paramaribo en was van Creools-Joodse afkomst. Op zijn vijftiende verhuisde hij met zijn vader naar Brooklyn, waar hij industriële elektrotechniek studeerde aan het Pratt Institute. Later werkte hij voor een Amerikaans bedrijf dat hem naar Europa uitzond. In Brussel koos hij uiteindelijk voor de schilderkunst en studeerde aan de Académie des Beaux-Arts. In 1939 trouwde hij met de Belgische Rosine van Aerschot.
Nassy werd in 1942, als Amerikaans staatsburger in bezet gebied, gearresteerd en geïnterneerd. De kampjaren werden bepalend voor zijn kunstenaarschap: met beperkte middelen legde hij het dagelijkse leven, de gezichten en de emoties van medegevangenen vast.
Bijzonder Surinaams werk
Van de honderden werken van Nassy bevinden zich slechts vijf originele stukken in Suriname. Het Bakkie Museum heeft drie daarvan beschikbaar gesteld voor de tentoonstelling. Één van die werken - een schilderij van een eenzame gevangene op de binnenplaats van het kamp in Laufen - werd pas dit jaar, na tachtig jaar, opnieuw ontdekt en wordt nu voor het eerst sinds 1946 aan het publiek getoond.

Ambassadeur Marten Schalkwijk met de Secretaris Generaal van de OAS, Albert Ramdin, en de directeur van het Kunst Museum van de Americas, Adriana Ospina.
Opening en toespraak
Voorafgaand aan de opening ging ambassadeur Marten Schalkwijk in op vijftig jaar onafhankelijkheid. Hij benadrukte de veerkracht van de Surinaamse bevolking, ondanks de moeilijke fasen van de recente geschiedenis, en verbond die kracht met de levenshouding van Nassy: “Zelfs in gevangenschap bleef hij scheppen. Dat is een voorbeeld van menselijke veerkracht waar wij inspiratie uit kunnen halen.”
Directeur Adriana Ospina van het OAS-museum gaf vervolgens een kunsthistorische toelichting. Ze prees Nassy’s meesterschap in portretkunst en zijn vermogen om medegevangenen als individuen met een verhaal, hoop en waardigheid weer te geven. Zijn technische veelzijdigheid - van potlood en inkt tot aquarel en olieverf - en zijn vermogen schaarste om te zetten in creativiteit, maken zijn werk volgens haar uitzonderlijk.

Een deel van de aanwezige Surinaamse diaspora.
De opening werd bijgewoond door de secretaris-generaal van de OAS, Albert Ramdin, diverse ambassadeurs, vertegenwoordigers van het State Department, genodigden en leden van de Surinaamse diaspora.
Vandaag
-
12:46
Iran kondigt heropening Straat van Hormuz aan na staakt-het-vuren in Libanon
-
10:48
Slechts één sterilisatie- en castratieproject dit jaar door gebrek aan geld
-
08:51
Beslagverboden op goederen voor de openbare dienst
-
06:53
Nieuwe vliegroute versterkt band met Dominicaanse Republiek
-
04:55
Warm en licht wisselvallig weer
-
02:57
Israël en Libanon beginnen tiendaagse staakt-het-vuren
-
00:59
Column: Een parlement in gijzeling van persoonlijke en partij politieke belangen
-
00:01
Brandstofcrisis legt grotere druk; overheid blijft afwachtend
Gisteren
- Belastingdienst digitaliseert aangifte: gratis hulp via SAS-HUBA
- Georgette Garcia-Elias begint diplomatieke missie in Venezuela
- Suriname en Dominicaanse Republiek versterken banden
- Politiebericht over doodsoorzaak peuters; onderzoek nog gaande
- Inheemse organisatie waarschuwt voor rechtsongelijkheid
- Onderwijsniveau binnenland nog steeds bedroevend
- Lula hekelt bedreigingen Trump, roept op tot respectvol leiderschap
- Essed heeft tekst gereed voor eerherstel en excuses aan 8-decemberslachtoffers
- Politieverhoor en omstreden deskundigenrapport in SPSB-rechtszaak zwaar bekritiseerd
- Wisselvallig weer met kans op stevige buien
- Bendes onder druk in Haïti, maar dreiging houdt aan
- Column: VAR, voedingsbodem voor manipulatie?
- Nerkust draagt leiding FOLS over aan Barron: Het is tijd voor de jonge generatie
Eergisteren
- Goed en fout: ons moreel kompas onder het vergrootglas
- Doorbraak in gronddossier Mariënburg: uitvoering eindelijk in zicht
- Paus Leo roept Kameroen op tot strijd tegen corruptie en vrede in conflictgebieden
- RK-bisdom vraagt btw-vrijstelling voor restauratie historisch Paramaribo
- Rusland belooft verdere olievoorzieningen aan Cuba na eerste levering
- Overheid en traditionele leiders in gesprek over bosbeheer en klimaatgelden
- Man aangehouden voor poging tot verkrachting en diefstal in Moengo
- Vakbond EBS vraagt ingrijpen president in conflict met directie
- Verdachte gewond bij aanhouding door RBTM; twee arrestaties in levensberovingszaak
- GranMorgu-project bereikt nieuwe fase met aankomst eerste offshore apparatuur
- Afwisseling van zon, bewolking en buien verwacht
- Peru: Fujimori leidt eerste ronde presidentsverkiezingen terwijl hertelling voortduurt
- Traditionele leiders Marowijne- en Lawagebied vragen betrokkenheid bij grensakkoord
- Bondsvoorzitter BBS Biswan ontslagen na manipulatie examencijfers rekruten
- Voortvluchtige verdachte aangehouden in zaak begraven lichaam
- Bodemprocedure 8 decembermoorden gestart; vijf families dienen geen vordering in