Ambassade opent bijzondere Nassy-expositie ter ere van 50 jaar Srefidensi
Nassy is één van de weinige kunstenaars die omvangrijk werk heeft geproduceerd tijdens zijn internering door de nazi’s. Zijn portretten en tekeningen uit de kampen in België en Duitsland vormen een uniek en persoonlijk historisch document. In 1992 werden 225 van zijn werken geschonken aan het United States Holocaust Memorial Museum, maar in Suriname is zijn oeuvre relatief onbekend gebleven.

Van Paramaribo naar New York en Europa
Jozef Johan Cosmo Nassy werd geboren in Paramaribo en was van Creools-Joodse afkomst. Op zijn vijftiende verhuisde hij met zijn vader naar Brooklyn, waar hij industriële elektrotechniek studeerde aan het Pratt Institute. Later werkte hij voor een Amerikaans bedrijf dat hem naar Europa uitzond. In Brussel koos hij uiteindelijk voor de schilderkunst en studeerde aan de Académie des Beaux-Arts. In 1939 trouwde hij met de Belgische Rosine van Aerschot.
Nassy werd in 1942, als Amerikaans staatsburger in bezet gebied, gearresteerd en geïnterneerd. De kampjaren werden bepalend voor zijn kunstenaarschap: met beperkte middelen legde hij het dagelijkse leven, de gezichten en de emoties van medegevangenen vast.
Bijzonder Surinaams werk
Van de honderden werken van Nassy bevinden zich slechts vijf originele stukken in Suriname. Het Bakkie Museum heeft drie daarvan beschikbaar gesteld voor de tentoonstelling. Één van die werken - een schilderij van een eenzame gevangene op de binnenplaats van het kamp in Laufen - werd pas dit jaar, na tachtig jaar, opnieuw ontdekt en wordt nu voor het eerst sinds 1946 aan het publiek getoond.

Ambassadeur Marten Schalkwijk met de Secretaris Generaal van de OAS, Albert Ramdin, en de directeur van het Kunst Museum van de Americas, Adriana Ospina.
Opening en toespraak
Voorafgaand aan de opening ging ambassadeur Marten Schalkwijk in op vijftig jaar onafhankelijkheid. Hij benadrukte de veerkracht van de Surinaamse bevolking, ondanks de moeilijke fasen van de recente geschiedenis, en verbond die kracht met de levenshouding van Nassy: “Zelfs in gevangenschap bleef hij scheppen. Dat is een voorbeeld van menselijke veerkracht waar wij inspiratie uit kunnen halen.”
Directeur Adriana Ospina van het OAS-museum gaf vervolgens een kunsthistorische toelichting. Ze prees Nassy’s meesterschap in portretkunst en zijn vermogen om medegevangenen als individuen met een verhaal, hoop en waardigheid weer te geven. Zijn technische veelzijdigheid - van potlood en inkt tot aquarel en olieverf - en zijn vermogen schaarste om te zetten in creativiteit, maken zijn werk volgens haar uitzonderlijk.

Een deel van de aanwezige Surinaamse diaspora.
De opening werd bijgewoond door de secretaris-generaal van de OAS, Albert Ramdin, diverse ambassadeurs, vertegenwoordigers van het State Department, genodigden en leden van de Surinaamse diaspora.
Vandaag
-
12:36
VS overweegt militaire acties tegen Iran, maar geeft voorkeur aan dialoog
-
10:38
Suriname onderzoekt goedkopere medicijnen via gezamenlijke inkoop met Colombia
-
08:40
Wat we weten over de dodelijke anti-regimeprotesten in Iran...
-
06:38
Warmte, bewolking en regen verwacht
-
04:44
Dossier houtexport 8: Directeur LVV Ramkisoensing ontheven; RvM keurt besluit goed
-
02:51
Suriname versterkt toerisme- en diasporabeleid via overleg in Den Haag
-
00:59
Dossier houtexport 7: Column: De misdaad die een vonnis heet
-
00:00
Simons: Colombia-ziekenhuis moet helpen zorgsysteem versneld op te bouwen
Gisteren
- Trefossa-avond belicht documentair erfgoed als fundament Surinaamse identiteit
- Landcruiser brandt volledig uit bij woning aan Hendrikstraat
- Overvaller met schotwond aangehouden na mislukte beroving juwelierszaak
- Reumatoloog Dosoe. Reuma is chronisch, maar hoe we ermee leven, kunnen we wél veranderen
- Olieprijzen stabiel ondanks spanningen in Iran en Venezuela
- Aantal verkeersdoden in 2025 fors gedaald, jonge weggebruikers grootste risicogroep
- Dossier houtexport 6: OM en LVV oneens over aangifte houtzaak: alleen tegen Jeva geregistreerd
- China waarschuwt VS: Gebruik geen andere landen als voorwendsel voor Groenlandbeleid
- De Surinaamse Effectenbeurs: terugblik op 2025
- Dossier houtexport 5 - Advocaat Staat: rechter veroordeelt Suriname tot het plegen misdrijf
- Wisselvallig weerbeeld houdt aan
- Trump waarschuwt voor oliecrisis; suggereert deal Cuba - VS
- Column: De wereld draait om handel, maar de mens blijft gevangen in conflict
- Dossier houtexport 4: Aangifte in houtzaak niet aangenomen na overleg met OM
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 906
- Bestuurder aangehouden met drugs na vlucht bij politiecontrole
- Panka benadrukt gezamenlijke aanpak voor duurzame groei toerisme
- Gewapende overval bij supermarkt in Jarikaba: vrouw gekneveld en beroofd
- Guyana wijst bemiddeling VS over grensgeschil met Venezuela resoluut af
- Brand verwoest magazijn kinderhuis Nos Kasita, schade enorm
- Iran dreigt terug te slaan als de VS aanvalt
- Na quickscan: tijd voor vertrouwen, stabiliteit en respect voor de leraar
- ExxonMobil noemt Venezuela 'niet investeerbaar'
- Bouva: Diplomatie moet tastbare resultaten opleveren voor Suriname
- Zon, bewolking en regen
- Het Venezolaanse leger heeft de sleutel tot de toekomst van het land in handen
- Universiteitsinstituut Kinderrechten lanceert folder bescherming van kinderen
- Dossier houtexport 3: Waarom het vonnis in houtdossier ernstige vragen oproept...