Koop of verkoop oproepingskaart is strafbaar
Dat zegt Arun Hardien, lid van het Managementteam Verkiezingen, in reactie op berichten dat personen zich bezighouden met de aankoop van oproepingskaarten. Maar ook als mensen hun oproepingskaart te koop aanbieden, valt daar in de praktijk weinig mee te doen. “Er zijn immers genoeg veiligheidsmechanismen ingebouwd,” verzekert de verkiezingsfunctionaris in gesprek met Starnieuws. Het opkopen van oproepkaarten heeft geen nut want kiezers kunnen door de voorzieningen die er zijn, hun stem toch uitbrengen.
Wanneer een kiezer zich op het stembureau aanmeldt, moet hij of zij – naast de oproepingskaart – ook een van de volgende legitimatiebewijzen tonen: een ID-kaart, een geldig rijbewijs of een geldig paspoort. De informatie op het legitimatiebewijs wordt gematcht met de gegevens op de oproepingskaart, en de persoon moet daarnaast voorkomen op de desbetreffende kiezerslijst. “Door de toegepaste veiligheidsmechanismen is er 100% garantie dat niemand anders dan de persoon op de oproepingskaart aan het stemproces kan deelnemen. Absoluut onmogelijk,” stelt Hardien. “Het systeem in Suriname lijkt simpel en eenvoudig, maar er zijn voldoende veiligheidskleppen ingebouwd waarop wij trots mogen zijn.”
Hij licht toe hoe de distributie van de oproepingskaarten plaatsvindt: een colporteur gaat huis aan huis en wordt bijgestaan door politieke getuigen, die het uitreikproces gadeslaan. “Als er iets onjuist was verlopen of in strijd met de instructies was gedaan, zou daarvan allang een officieel protest of rapport zijn ingediend bij het ministerie. Dat is niet het geval,” zegt Hardien.
Als lid van het Managementteam Verkiezingen maakt hij deel uit van de technische verkiezingsorganisatie van het ministerie van Binnenlandse Zaken (Biza), dat belast is met de algehele monitoring van de distributie van de oproepingskaarten. Die distributie wordt uitgevoerd door de diverse districtscommissarissen. Na een korte evaluatie van de afgelopen dagen blijkt dit proces goed te verlopen. “In het begin was er sprake van een aanloopfase, maar naarmate de dagen verstrijken, merken we een toename in het aantal oproepingskaarten dat wordt uitgereikt.”
Tijdens een vergadering van de ABOP stelde partijvoorzitter tevens vicepresident Ronnie Brunswijk dat personen bezig zijn met het opkopen van oproepingskaarten. Hardien geeft echter aan dat er bij de verkiezingsorganisatie nog geen officiële melding of rapportage hierover is ontvangen. Indien zich toch iets mocht voordoen, zal dit in nauw overleg met onder andere de verkiezingsinstituten en de veiligheidsstructuren worden onderzocht.
Vandaag
Gisteren
- Caricom verwelkomt VN-resolutie over slavernij als misdaad tegen de menselijkheid
- PALU: President, houdt u zich aan de wet om corruptie te voorkomen
- Iran beoordeelt VS-voorstel voor beëindiging oorlog; sluit onderhandelingen uit
- Uitbetaling SRD 1000 tijdelijk vertraagd, overheid garandeert uitkering
- Minister Huur steunt samenwerking met SEMIF voor duurzame ontwikkeling regio’s
- Trumps roekeloze oorlog en lessen niet geleerd!
- Azië kijkt terug op Covid-maatregelen om brandstofcrisis aan te pakken
- President Simons: certificaat is begin, niet het eind voor jonge ondernemers
- Ex-minister Welzijn ter terechtzitting gehoord in fraudezaak Alcoa Pensioenfonds
- Wisselvallig weer met zon, bewolking en buien
- Paus Leo roept op tot onmiddellijke wapenstilstand in Midden-Oosten conflict
- Column: Jeugdraad of Jeugdparlement?
- GOw2 trekt pompprijzen op tot price cap; druk op regeling neemt toe
Eergisteren
- SVB lanceert nieuwe identiteit ‘Natio – The Green Guardians’ en vernieuwde teamtenues
- Jogi vraagt president opheldering over dienstreis minister Currie naar Ghana
- Pakistan meest vervuilde land ter wereld in 2025, rapport IQAir
- 15 jaar cel geëist in hoger beroep Pikin Saron-zaak
- DNA stelt onderzoekscommissie in voor vorderingen pg tegen drie ex-ministers
- PSA-beleid onder druk: goede intenties, gebrekkige uitvoering
- Colombia: Doden bij vliegtuigcrash opgelopen tot 66
- Boeren in het binnenland houden vol ondanks vele uitdagingen
- Gewapende bende overvalt Sun Center: bewaker gekneveld, telefoonzaak doelwit
- Eerste ananastelers krijgen lening voor opschaling productie
- Combinatie van zon, bewolking en verspreide buien
- Energie, water, obligaties: Wat zijn de doelen van Iran als Trump elektriciteitscentrales aanvalt?
- Column: Drie namen, maar waar zijn de anderen?
- Productie Krediet Fonds keurt SRD 41 miljoen goed: groei productie en werkgelegenheid