Column: Borrelpraat no. 867
Gezien de klungelige veiligheidsmaatregelen en vreemde bewakingstechnieken kan je bijna stellen dat ze 'voor het grijpen' lagen."
"Outside job? Underside job? Upside job?"
"Ja, maar zeker geen afu-skoinsi job. Sterke vermoedens wijzen naar een inside job."
"Gemiddelde zwartemarktprijs voor een blanco paspoort vanaf 500,- US$ en klaargemaakt met stempel en al tegen de 1000,- US$ per stuk."
"Mooie slag van in totaal 600.000,- US$, te verdelen onder de kraakplegers, de zwijggelden, de ogendichtknijpers met en zonder uniform, de tussenhandelaren, de mensensmokkelaars, een hele keten."
"En weet je nog dat er jaren terug ook zo een diefstal van blanco-paspoorten op ditzelfde CBB-kantoor plaatsvond?"
"Ja, en dat toen hardnekkige geruchten de ronde deden dat die gejatte blanco pesa-a-poort boekjes per diplomatieke post terecht waren gekomen bij de ambassade van ons land in Beijing, met de benodigde stempels?"
"Dus zwendel met Surinaamse paspoorten is geen nieuw ding, helaas."
"Breaking: na 20 april zullen de peilingen van wetenschappers uitwijzen dat Bigi Bravour te allen tijde nummer 1 is."
"Nanga Bluffy mi e kome."
"Kome pe? zou wijlen iemand zeggen."
"Maar inderdaad vond ik de peiling van VHP 7 en ABOP 5 wat aan de lage kant, vooral ook omdat zowat een kwart van de ondervraagden nog geen keuze had gemaakt."
"Of beter: ze wilden hun keuze niet aan de peilers doorgeven. Begrijpelijk, al was het anoniem."
"Maar als die politieke A-bom, niet van de atoombom op Hiroshima, maar van de Abobbiebom na 20 april is gebost, zal iedereen zien dat men de A-BrafoePowpowpartij niet moest onderschatten."
"Maar ook niet moet overschatten met z’n grootpraats."
"Doet me denken aan de Bende van Joss Jamon, dat schitterende satirische stripverhaal uit de reeks van Lucky Luke."
"Ja, de cowboy die sneller kon schieten dan z’n schaduw."
"Zoals sommige van onze politici: ze bluffen en kletsen sneller dan hun verstand."
"Dat verhaal ging toch over een bende criminelen die na de Amerikaanse Burgeroorlog afgelegen dorpen plunderden?"
"Klopt. En de omschrijving van de leden van die bende, doet me sterk aan bepaalde van onze politici denken."
"Zoals?"
"Eentje heette Pete de Windvaan; die dankte zijn naam aan het feit dat hij tijdens de burgeroorlog meerdere malen heen en weer overliep, alleen maar om zijn eigen hachje te redden en er beter van te worden."
"Schitterend, die woei met alle winden mee, net als die windvaan boven op bijvoorbeeld een kerktoren."
"Zeer bekend bij ons. En welke had je nog meer in die bende?"
"Die andere was Jo de Farmer, een vergissing van de natuur, die zag er namelijk uit als een doodgoeie boer, maar hij was in feite door en door crimineel: verrot tot het bot."
"Ook zeer bekend bij ons. Mooi boi fu dada, maar intussen…"
"Dan had je Jack de Spierbal, zo sterk als een beer, één bonk spieren, maar zo dom als een longhorn."
"Wat is een longhorn?"
"Een rund, zeer gewild om z’n steak. Verder had je Bill de bedrieger, die speelde vals no m…r met poker, zodat hij steeds won. Verder was hij een oplichter van formaat en de beste brandkastenkraker van het Wilde Westen."
"En wie nog meer?"
"Ten slotte Joss Jamon zelf. Een geweldige babbelaar en onbetwiste leider van dit stelletje boeven, maar hij was gewoon een verschrikkelijk slecht mens, een stuk tuig van de hoogste orde."
"Ow, wat komen deze figuren me toch zo bekend voor. Alsof die striptekenaar hier bij ons z’n inspiratie heeft opgedaan."
"Maar het ergste vind ik dat vele van onze politici opeens zo begaan zijn met het lot van de armen, van de sociaal zwakkeren, van de zogenoemde ghetto-people. Waarom die overdreven belangstelling voor deze sociaal zwakkere mensen, terwijl ze al die jaren geen ene mallemoer voor hen gedaan hebben?"
"Ze zijn opeens zo geweldig solidair met hen, omdat ze hun makkelijk te winnen stemmen hard nodig hebben. Na de verkiezingen, als die partijvlaggen beginnen te rafelen en te verleppen in de tropische zon, zijn ze deze mensen weer vergeten. Tot over 5 jaren weer."
"En steeds spelen vooral de twee grote politieke partijen die de bal van de macht heen en weer met één of twee minder groten erbij om de meerderheid te halen."
"Hoe kunnen we als kiezers dit vies politiek spelletje dwarsbomen?"
"De sleutel ligt in handen van de zo genoemde steeds groter wordende groep zwevende kiezers. Die waren bij de verkiezingen van 2015 zo een 35.000 stemmen groot en ze tilden de Paarse partij naar 26 zetels."
"Maar na het plunderen van een deel van de kasreserve om eerste levensbehoeften te importeren, de zogenaamde 'aloe-baba affaire' was de maat vol en gingen die zwevende kiezers grotendeels, heel slim stemmend, naar de Oranje partij en tilden die naar 20 zetels. En wederom werden ze al gauw vies teleurgesteld."
"En wat gaan de zwevende kiezers, in feite de echte kiezers, nu doen? Wat voor advies geven we hen nu?"
"Om op de kleine partijen te stemmen: de kritische vrouwen op Angelique del Kasteel…"
"Maar ze is 'eliet' en lichtgekleurd."
"So what! Liever eenmaal mondige Ange, dan honderdmaal dat traditionele geboefte dat jonge mensen als gevaarlijke avonturiers ziet en vrouwen als hoe..., ahum, ik bedoel: als publieke vrouwen ziet."
"En de kritische jongeren stemmen op die veelbelovende Opsie-topsie-jongeman, die is zeker ook eliet, ja, ja, en degenen die een wat ferm beleid, onderbouwd met wat religie willen, die Doen het met Pro-20."
"Is dit niet een bedekte manier van reclame maken voor bepaalde partijen?"
"Ach nee, het is een voorbeeld om strategisch te stemmen. Als zo een 30.000 zwevende kiezers zo iets doen, brengen ze drie tot vijf nieuwe en kritische DNA-leden binnen."
"En als ze dat niet bereid zijn te doen?"
"Dan gaan ze weer 5 jaar lang al klagend en scheldend moeten toezien hoe de corruptie voort zal woekeren en dit land verder geplunderd zal worden."
"Kiezers die niet horen willen, zullen maar moeten voelen."
"Helaas, proost daarop."
Rappa
Vandaag
-
18:40
Spiegeltje Spiegeltje aan de wand, wie is de ....
-
16:52
EU waarschuwt voor economische schade door Trumps heffingenplan
-
14:54
Chaos in het verkeer: nu kiezen voor radicale verkeersveiligheid
-
12:52
Gedenkboek 75e geboortedag Bram Behr (1951-1982)
-
10:46
VSB bespreekt toenemende criminaliteit met minister Monorath
-
08:48
Stop met praten, begin met regelen
-
06:51
Trumps grillige handelspolitiek drijft Amerikaanse bondgenoten naar China
-
04:53
Wisselvallig weer met regenbuien
-
02:56
40e viering Wereld Religie Dag
-
00:58
EU en Mercosur tekenen handelsakkoord na 25 jaar onderhandelingen
-
00:00
SEOB waarschuwt: economische stabiliteit kwetsbaar ondanks sterke reserves
Gisteren
- 87 cursisten behalen SAO-certificaat na afronding vaktrainingen
- Bangladesh: Journalisten eisen bescherming na toenemende aanvallen op media
- Vier doden en 21 gewonden bij zware aanrijding; verdachte zonder rijbewijs aangehouden
- Koninklijke onderscheiding voor Jac Rinkes, ook van grote betekenis voor Suriname
- Regering spreekt medeleven uit na dodelijk verkeersongeval
- Gewapende woningberoving in Santo Boma, bewoners gekneveld
- Groenland als spiegel van ons koloniale ongemak
- Twee woningen binnen vijf uur door brand verwoest
- Doden en zwaargewonden bij ernstige aanrijding tussen auto en autobus
- Suriname wordt zwaarder
- VES-secretaris Girdhari: Jaarrede president schetst richting, maar mist concrete uitwerking
- Zonnig weer met plaatselijke buien
- Advocaat in SLM-drugszaak: OM heeft geen overtuigend bewijs tegen cliënt
- Shurly Lackin aan het roer van de nieuwe RvT STVS
- President plaatst landbouw centraal: Agrarische sector sleutel stabiliteit en brede welvaart
Eergisteren
- Het ‘America First’-beleid in een wereld zonder hegemonie
- Strafzaak tegen artiest Kappalani opnieuw gestart
- Integrale aanpak luchtvaart en toerisme bij verbetering product SLM
- China en Canada hervatten samenwerking met nieuw handelsakkoord
- Regering komt burgers tegemoet bij vervallen bereidverklaringen
- President waarschuwt: olie-inkomsten vragen strikte discipline en transparant beheer
- Nieuw monument te Bakkie voor Amerikaanse slachtoffers 83 jaar geleden
- Overpeinzingen bij 77 jaar VHP
- Gewapende overval bij Melkcentrale
- President Simons: economische stabiliteit voorwaarde voor rechtvaardige welvaartsverdeling
- Nieuwe raden van toezicht bij SRS en STVS
- VS waarschuwt Iran: alle opties open, Iran belooft reactie op agressie
- Dag begint rustig, later kans op regen
- VHP belicht eigen rol na 77 jaar in politiek
- Column: Vragen om transparantie is geen aanval
- VES-voorzitter: 2026 wordt beslissend voor vertrouwen en discipline