Versterking agrarische sector en agrarisch onderwijs op hoger niveau
Het versterken van de agrarische sector voor duurzame ontwikkeling in het algemeen en de relevantie daartoe van het hoger wetenschappelijk agrarisch onderwijs, in samenwerking met andere stakeholders, in het bijzonder. Dat was afgelopen donderdag het thema van het seminar gehouden door de Studierichting Agrarische Produktie van de Faculteit der Technologische Wetenschappen van de Anton de Kom Universiteit van Suriname.
Presentaties werden verzorgd door Prof. Dr. H.R. Ori, de minister van het ministerie van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur, A. Ramkisoensing, MSc, de directeur Landbouwkundig Onderzoek, Afzet en Verwerking van het ministerie van Landbouw, Veeteelt en Visserij, R. Sardjoe, MSc, de directeur van het ministerie van Ruimtelijke Ordening en Milieu, R. Matai, PhD, namens de Stichting voor Bosbeheer en Bostoezicht en S. Jairam, MSc, de directeur van het Centrum voor Landbouwkundig Onderzoek in Suriname.
Prof. L. Ori, PhD, de richtingscoördinator van de studierichting en G. Babel, MSc, de secretaris van de Faculteit spraken de welkomst en afsluitingswoorden uit. De moderator was hoofddocent R. TjienFooh, MSc. Tot het deelnemersveld behoorden tevens de directeur Hoger Onderwijs, de directeuren van het Institute voor Graduate Studies and Research en het Polytechnic College Suriname, meerdere vertegenwoordigers van onderdirectoraten van voornoemde ministeries en afdelingen van de Universiteit, een paar producenten, de docenten en studenten van de Studierichting.
De rode draad door de presentaties betrof voornamelijk de rol van de diverse agrarische onderwijsinstituten en de plaats van de agrarische wetenschapper in de agrarische sector. Ook kwamen verhoopte opportuniteiten voor de onderwijs- en agrarische sectoren als resultaat van de verwachte ontwikkelingen binnen de olie- en gassector aan de orde. De impact van klimaatverandering op de agrarische productie, de rol van het bos en het nastreven van een duurzame balans tussen productie en de natuurlijke omgeving, de focus op de ontwikkeling van productgroepen en de rol van onderwijs en onderzoek bij het voorgaande werden belicht. Dit kwam ook tot uiting bij de uiteenzetting door de docenten Ir. H. Bhagwandin en R. Somai, MSc van het concept aangescherpt curriculum, kenmerken en uitstroomprofielen van de Studierichting, met de oriëntaties Agroprocessing, Aquacultuur & Visserij, Bosbouw, Landbouw en Veeteelt.
Ook de uitdagingen van de studierichting werden toegelicht. De toekomstplannen van de studierichting agrarische Produktie werden in het kort belicht door docent G.Breinburg, MSc, die ook de belangrijke aspecten m.b.t. onderwijs, onderzoek, dienst verlening en samenwerking met lokale, nationale en internationale onderwijs en onderzoekinstituten benadrukte.
Met het opleiden van meer agrarisch hoger beroeps- en wetenschappelijk kader wordt een significante bijdrage geleverd tot het garanderen van voedselzekerheid en -veiligheid. Herhaaldelijk werd echter de zorg aangekaart betreffende de vaststelling dat steeds minder jongeren kiezen voor een agrarische opleiding en ook aan de Studierichting werd gevraagd om bij te dragen aan het kenteren van deze trend.
Richting Agrarische Produktie, AdeKUS
Vandaag
-
15:35
KLM-vlucht wijkt uit naar Cayenne; 'zieke' luchtverkeersleiders weer in de toren
-
14:44
Recherche Paramaribo arresteert 3 verdachten voor diefstal, verduistering en heling
-
12:46
Suriname richting 2028: de zon van de olie-zegen; maar wie staat in de schaduw?
-
10:48
Gajadien pleit bij IPU voor rechtvaardige klimaathulp
-
08:50
Franse ambassadeur bespreekt versterking samenwerking met president Simons
-
06:52
PALU: Nederlandse koning kan voorlopig beter wegblijven
-
05:04
Overwegend droog weer
-
03:16
Caricom roept op tot directe verlenging VS HOPE/HELP-wetgeving voor Haïti
-
01:31
TotalEnergies meldt 23% voortgang olieproject Blok 58 aan president Simons
-
00:59
Column: Onze kostbare kinderen
-
00:33
Jager overlijdt na noodlottig schietincident tijdens jacht
-
00:00
Somohardjo: Grondfraudeonderzoek loopt op volle kracht
Gisteren
- SREM markeert 45 jaar zorg en erkenning voor Surinaamse ex-militairen
- Tussen mist en muur: Onze uitdaging in de Chinese bergen
- LO-leerkrachten getraind in 3x3 basketbal voor Inter Island School Games 2026
- Suriname nodigt investeerders uit tijdens International Business Conference in Guyana
- Bromfietser komt om bij aanrijding te Bronsweg
- Sanae Takaichi schrijft geschiedenis als eerste vrouwelijke premier van Japan
- Voormalig Franse president Sarkozy begint 5-jarige gevangenisstraf
- Desiré Delano Bouterse en Jennifer Simons: eigen aanpak, gezamenlijke missie
- Divali ver van huis: Licht en hoop in een vreemde stad
- Parmessar: Suriname bewijst dat humanitaire waarden in de praktijk kunnen bestaan
- Bewolking, zon en lokale buien
- Kinderen in Gaza keren terug 'naar school' te midden van ruïne en trauma
- Column: Etnische zuivering is geen vraag; het is taal van oorlog
- STVS-directeur Abisoina ontkracht miskenning Frits Pengel
Eergisteren
- Tsang: Strijd tegen corruptie is ook een strijd van licht tegen duisternis
- Vissersboot met vier opvarenden gezonken in Saramaccarivier; zoekactie gaande
- NDP eert 172 jaar Chinese aanwezigheid en bijdrage aan Suriname
- President Simons: Chinese gemeenschap onverbrekelijk deel van Surinaamse identiteit
- CUS: Divali 2025 in het teken van eenheid, liefde en nationale trots
- Lijk met schotverwonding aangetroffen langs Krakaweg
- Zeven gewapende criminelen plegen roofoverval in Brokopondo
- BEP: Divali belicht kracht van diversiteit én historisch vrouwelijk leiderschap
- NPS: Divali herinnert ons aan de kracht van licht en nationale eenheid
- ABOP: Laat het licht van Divali ons land richting blijven geven
- Zestig jaar Surinaamse Televisie Stichting – en de man die vergeten werd
- Directoraat Cultuur en AJLA Frans-Guyana tekenen intentieverklaring
- In de middag lokaal regenbuien
- Burgers leven in angst na nieuwe luchtaanvallen in Afghanistan
- Column: Het verlangen naar vreugde die nooit kwam...
- President Simons: Het kleinste licht verdrijft de duisternis