Geen groen licht 'Chinalco-deal' in deze regeertermijn
De Nationale Assemblee is niet in staat geweest om de 'Chinalco deal' te behandelen. De termijn van 90 dagen die de regering afgesproken had met de Chinese mijnbouwgigant is verlopen. Assembleevoorzitter Marinus Bee heeft president Chan Santokhi schriftelijk op de hoogte gesteld dat de termijn voor behandeling niet haalbaar is. Het zal ook niet lukken om in deze zittingstermijn van het college goedkeuring te geven aan de overeenkomst. De Assembleevoorzitter heeft ook gewezen op de korte tijd die nog rest in aanloop naar de verkiezingen en de vele protesten in de samenleving.
Asis Gajadien, voorzitter van de commissie van rapporteurs, om een reactie gevraagd, zegt aan Starnieuws dat ruim 30 organisaties, instituten en deskundigen gevraagd is om hun visie te geven op de concept overeenkomst. "De meeste personen en instanties hebben meer tijd gevraagd om zaken te kunnen bestuderen. Hierdoor is de commissie niet in staat geweest om advies uit te brengen", legt Gajadien uit.
Vanuit de samenleving is er behoorlijke kritiek op de concept overeenkomst. Ook de dorpen Apoera, Washabo, Section en Zandlanding hebben heftig geprotesteerd tegen de komst van Chinalco. Zij willen op de correcte manier gekend worden. De Vereniging van Inheemse Dorpshoofden in Suriname ondersteunt de strijd van de dorpen en heeft aangegeven dat via het traditioneel gezag deze kwestie te bespreken. Maandag is een protestactie gehouden in Apoera.
Diverse organisaties hebben zich gebundeld om de deal af te blazen. De voornaamste kritiek is dat er niet voor gekozen is om een integrale ontwikkeling van de bauxietsector. Chinalco zou slechts bauxiet exporteren en pas later zou er een feasibility studie worden gedaan voor een raffinaderij. De Assembleevoorzitter zei in de vergadering dinsdag dat hij uit zijn verantwoordelijkheid de president heeft geschreven. Een dergelijk ingrijpend besluit kan niet worden genomen zonder een brede maatschappelijke consultatie. Bovendien moet het beginsel van Free, Prior and Informed Consent ook in acht worden genomen, waarbij de in Inheemse en Tribale volken hun inbreng hebben.
Gajadien zegt dat het zonder meer niet meer haalbaar is om over in deze zittingstermijn van De Nationale Assemblee de conceptovereenkomst te behandelen. Het duurt nog enkele weken voordat alle reacties van stakeholders binnen zijn. Intussen worden de kandidatenlijsten in de partijen in orde gemaakt. Het zal ook erg moeilijk zijn om quorum te hebben aangezien diverse Assembleeleden in de verschillende partijen niet meer zullen voorkomen op de kandidatenlijst. De indiening van de kandidatenlijsten bij het Centraal Hoofdstembureau vindt op 25 maart plaats.
Vandaag
-
11:17
Iran begint afscheidsceremonie overleden Opperste leider Khamenei
-
09:14
Selectieve verontwaardiging in de zorg: wie bewaakt de bewakers?
-
07:16
Oorlogsspanningen Midden-Oosten drijven olieprijs omhoog
-
05:18
Wisselvallig weer met zonnige perioden en kans op buien
-
03:20
China kiest voor terughoudendheid in Iran-conflict
-
01:22
U-20 Natio wint van El Salvador, maar mist kwalificatie op doelsaldo
-
00:58
Alertheid geboden bij cassaveziekte 'heksenbezem'
-
00:00
OWOS-voorzitter haalt uit naar EBS-directeur: Situatie was slechts een kwestie van tijd
Gisteren
- Vier dagen VS-Iran oorlog: menselijk leed en wereldwijde protesten tegen conflict
- Hakrinbank boekt SRD 438 miljoen winst en versterkt financiële positie in 2024
- Hoogste Franse onderscheiding voor Cynthia Mc Leod
- Kleurrijke Phagwa-viering bij Indiase ambassade markeert gouden jubileum vriendschap
- Phagwa: Nationale viering van licht en verbondenheid
- Rishano Santokhi op Zanderij aangehouden na uitzetting uit de VS
- Energiecrisis drukt op India en Europa door conflict in Midden-Oosten
- NDP: Phagwa als spiegel van nationale eenheid
- VHP benadrukt eenheid en hoop tijdens Holi-viering
- Afwisseling van zon en verspreide buien op Phagwadag
- Valuta onder druk door conflict in Midden-Oosten; energieonzekerheid drijft dollar omhoog
- Column: CEO Leo onder stroom: Macht, verweer en verzet bij EBS
- VES eist integrale financiële doorlichting zorgsector: Macro-economische noodzaak
Eergisteren
- VAE sluit aandelenmarkten door regionale spanningen
- Stichting Lobi 58 jaar: focus op preventie, jongeren en uitbreiding SRHR-zorg
- Opleiding Jeugdtandverzorging 50 jaar: fundament van tandheelkundige zorg
- SVJ en VRTS bundelen krachten: accreditatie voor journalisten én mediabedrijven
- Diplomatieke oproep China-Rusland: stop militaire acties in Iran
- Suriname roept op tot de-escalatie in Midden-Oosten
- Schandaal rond Alcoa Pensioenfonds Suriname bereikt nieuwe fase
- Conflict in Iran verstoort wereldwijde olievoorziening
- Phagwá Milan verbindt generaties met cautál als kloppend hart
- Spoken word, muziek en voordracht kleuren SABI Literatuurfestival 2026
- Wisselvallige maandag met warme middag en lokale buien
- Midden-Oosten in vuur en vlam na moord op Khamenei
- Column: Golfconflict treft Caribisch gebied en Latijns-Amerika
- GuySure-onderzoek afgerond: RvC wacht op ingrijpen regering