CHof: Verhoging waarborgsom 1.000% niet meer geldig
Het Constitutioneel Hof (CHof) heeft de verhoging van de waarborgsom met ruim 1.000% onverbindend verklaard. De uitspraak vandaag bekendgemaakt door voorzitter Gloria Stirling houdt in dat de verhoging van de waarborgsom door De Nationale Assemblee niet meer toegepast mag worden. De bal ligt nu bij de wetgever om de verhoging in te trekken, te verbeteren of aan te vullen.
Het verzoekschrift is in februari ingediend door advocaat Iris Nazir en wordt ondersteund door DA'91, De Nieuwe Wind en De Nieuwe Leeuw. De politieke partijen vinden de waarborgsom van bijkans SRD 1 miljoen om deel te kunnen nemen aan de verkiezingen te hoog. Hierdoor worden politieke partijen beperkt in hun deelname aan de verkiezingen.
In oktober 2023 is er een wetswijziging aangenomen die een verhoging van de waarborgsom voor politieke partijen met 1.000% met zich meebracht. Aan het CHof is de rechtsvraag voorgelegd om de wetsbepaling met de nieuwe waarborgsom te toetsen aan een aantal fundamentele grondrechten in de Grondwet en mensenrechtenverdragen.
1. Wettelijke grondslag: Er moet een duidelijke wettelijke basis zijn voor de beperking.
2. Legitiem doel: De beperking moet een legitiem doel dienen, zoals het beschermen van de democratie of de rechtsorde.
3. Proportionaliteit en noodzakelijkheid: De beperking moet noodzakelijk en proportioneel zijn om het beoogde doel te bereiken.
Een duidelijke motivatie voor de aanzienlijke verhoging van de waarborgsom ontbreekt, stelde het CHof. Er is niet toegelicht waarom en hoe men tot dit specifieke percentage is gekomen. Dit gebrek aan transparantie heeft het CHof ertoe aangezet om advies in te winnen bij deskundigen en een vergelijkende studie uit te voeren om de verhoging toch te kunnen toetsen. De inflatiecijfers van de Centrale Bank van Suriname zijn geraadpleegd. Door de verhoging te relateren aan deze inflatiecijfers, heeft het CHof vastgesteld dat deze disproportioneel hoog is.
De eerbiediging van de fundamentele rechten en vrijheden, waaronder het kiesrecht, zijn essentieel voor een democratische Staat en deze zijn in het onderhavige geschonden. De Staat moet volgens het Inter- Amerikaans Hof in een democratische samenleving de effectieve deelname garanderen van oppositionele individuen, groepen en politieke partijen hetgeen in het onderhavige niet is gebleken.
Vandaag
-
12:31
Man aangehouden voor drogeren ex-collega
-
10:29
Nieuwe dc's uit VHP gelederen voor Saramacca en Coronie
-
08:50
CHof vleugellam; oproep van Stichting 8 December
-
06:52
PVP gaat in hoger beroep tegen CHS en president
-
04:54
Van alles wat zon, wolken en regen
-
02:57
Venezolaanse PDVSA zet olieactiviteiten Chevron voort
-
00:59
Column: Eindelijk uit de ivoren toren
-
00:00
Ramdin blijft minister tot na de verkiezingen
Gisteren
- Gratis online cursus over oceaanbeheer
- Deel kinderen loopt achter op ontwikkeling (update)
- Goud blijft onder de $3.000 in afwachting van rentebesluit Fed
- Hoefdraad vraagt bescherming tegen politieke vervolging OM en regering
- Vriendengroep Himmat viert 40 jaar van toewijding en inzet
- CHS licht politieke partijen in over dag kandidaatstelling
- VS deporteert Venezolanen ondanks gerechtelijk bevel
- Versterking agrarische sector en agrarisch onderwijs op hoger niveau
- Reyme: Militairen moeten een speciale plaats krijgen
- Wolken en zon wisselen elkaar af, het blijft droog
- 'Vrijwel' alle Voice of America-medewerkers op non-actief gezet
- A20 presenteert voorlopige kandidatenlijst; Curtis Hofwijk er (nog) niet op
- Santokhi gaat voor tweede termijn; werk afmaken
- Vier lijken geborgen omgeving Apoera
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 863
- Venezuela hekelt 'illegale' Amerikaanse deportaties onder oorlogswet
- Vrees voor overstroming door hoge waterstand Boven Suriname
- Man verwond en beroofd bij opgeworpen barricade
- Macedonië: Minstens 59 doden bij brand in nachtclub
- Winkelier beroofd; voertuig later teruggevonden
- VHP-congres geeft goedkeuring aan kandidaten
- Cuba begint met herstellen stroomvoorziening
- First Nations First
- Presidentiële werkgroepen voor Rahemal en Winti Wai
- Bewolkte zondag met wat opklaringen
- Plannen voor 'operationele fase' van vredesakkoord met Oekraïne
- Somohardjo dankbaar voor succesvolle eerste nationale iftar
- Ruim 10.000 personen op diverse kandidatenlijsten