Gerard Spong – Drijfzandamnestie
(Aangeboden)
Had de Gewijzigde Amnestiewet in 2012 überhaupt rechtsgevolgen?
Zoals bekend is de Amnestiewet 1989 in 2012 gewijzigd (‘Gewijzigde Amnestiewet’), opdat ook de Decembermoorden eronder zouden vallen. Artikel 1 lid 1 van de Amnestiewet verleent aan degenen die strafbare feiten hebben begaan amnestie en artikel 3 lid 1 bepaalt vervolgens de rechtsgevolgen van die amnestie, waaronder de verplichting het Openbaar Ministerie niet ontvankelijk te verklaren, de verplichting de onmiddellijke invrijheidstelling van verdachten te bevelen en het verval van de bevoegdheid tot tenuitvoerlegging van opgelegde straffen.
Bouterses advocaten spreken in hun verzoekschrift over het ‘in 2012 van rechtswege ingetreden rechtsgevolg’ van artikel 3 lid 1. ‘Van rechtswege’ betekent dat een rechtsgevolg reeds uit de wet voortvloeit zonder dat een rechterlijke uitspraak nodig is. Merkwaardig genoeg stellen de advocaten tegelijkertijd dat het rechtsgevolg is ingetreden doordat de Amnestiewet is toegepast door de rechter. Faites vos jeux en maak een keuze, zou ik zeggen. Het is het één óf het ander.
Hoezeer de nieuwe advocaten in hun verzoekschrift de lezer ook anders willen laten geloven, geen enkele rechter in het 8 decemberproces heeft artikel 3 lid 1 en de daarin genoemde rechtsgevolgen ooit toegepast. Het betoog is op drijfzand gebaseerd.
In 2012 was namelijk in de op het AVRM gebaseerde rechtspraak van het Inter-Amerikaans Hof voor de Rechten van de Mens (IAHRM) al volledig uitgekristalliseerd dat feiten zoals marteling en buitengerechtelijke, standrechtelijke of willekeurige executies ‘ernstige schendingen van de mensenrechten’ inhouden en dat bij dat soort feiten nationale amnestiewetten en verjaringsregels niet toegepast mogen worden. Voilà, duidelijke taal.
Dit is uitgemaakt in een reeks IAHRM-zaken in 2001-2011, waaronder de richtinggevende ‘landmark case’ Barrios Altos uit 2001, waarin net als bij de Decembermoorden vijftien mensen werden gedood door leden van de nationale strijdkrachten. Dat Suriname ook al in 2012 aan deze IAHRM-rechtspraak was gebonden volgt uit de Surinaamse ratificaties in 1987 en 1991 van respectievelijk het AVRM en het Weens Verdragenverdrag, en uit de artikelen 105-106 van de Surinaamse Grondwet. In de ‘Brief van Elgin’, waarmee driftig wordt gezwaaid, komt deze internationale dimensie van de Surinaamse strafrechtspleging onvoldoende voor het voetlicht.
Op het moment van inwerkingtreding van de Gewijzigde Amnestiewet in 2012 stonden dus eigenlijk twee rechtsnormen diametraal tegenover elkaar: aan de ene kant de Gewijzigde Amnestiewet, die amnestie verleende aan de daders van de Decembermoorden, en aan de andere kant het AVRM en de IAHRM-rechtspraak, die inhouden dat bij feiten zoals de Decembermoorden amnestieverlening verboden is.
Gelukkig kent het recht ook regels om dit soort normconflicten op te lossen, waaronder de regel dat hogere regels voorgaan op lagere regels (Lex superior derogat legi inferiori). Deze Lex superior-regel is voor verdragsbepalingen zoals mensenrechten ook in de Surinaamse Grondwet vastgelegd (art. 106 Gw). Drie keer raden welke wet in de huidige amnestiediscussie als de inferieure, lagere wet heeft te gelden. Inderdaad: de Amnestiewet.
Dit alles betekent dus dat de Gewijzigde Amnestiewet reeds bij de inwerkingtreding in 2012 in termen van art. 106 Grondwet ‘geen toepassing vond’, omdat deze wet in strijd was met hoger recht. De wet is technisch in werking getreden, maar kon nimmer tot het rechtsgevolg amnestie leiden.
De uit de IAHRM-rechtspraak voortvloeiende beperkingen op nationale wetten en regels bij ernstige schendingen van de mensenrechten zijn niet zonder reden. Ze zijn noodzakelijk om straffeloosheid te bestrijden. De geschiedenis leert immers dat ernstige mensenrechtenschendingen nogal eens worden gepleegd door personen die over veel politieke macht en vaak ook invloed op het justitiële apparaat beschikken. Die macht en invloed stellen hen in staat om allerlei juridische en feitelijke obstakels op te werpen om hun straffen voor ernstige mensenrechtenschendingen te ontlopen. De IAHRM-rechtspraak stelt daar onder andere met het amnestieverbod paal en perk aan.
Gerard Spong is advocaat te Amsterdam
Vandaag
-
12:46
De sluipende macht…
-
10:48
Ministers bundelen krachten tegen milieuvervuiling door goudwinning
-
08:50
Simons over Newmont-petitie: Ik zal de kwestie bespreken met Financiën
-
06:52
Verbetering financiële positie door beleid gewezen ministers Achaibersing en Raghoebarsing
-
04:54
Zon en bewolking met lokale buien
-
02:57
Extreme weersomstandigheden leiden wereldwijd tot watercrises
-
00:59
Column: China bekeken: waar eigen verhaal en westerse opvattingen elkaar ontmoeten
-
00:00
Wereldbank vergroot steun aan Suriname: focus op economie, mijnbouw en betaalinfrastructuur
Gisteren
- Kansenregen zonder resultaat: Robinhood verliest 3–1
- LVV wil jongeren Para vroeg scholen in moderne landbouwtechnieken
- China waarschuwt voor verdeelde wereld en hekelt VS
- Geld en sieraden verdwenen bij politie in strafzaak juwelier
- De stille oorlog
- Colombia staakt wapenaankopen bij VS na kritiek op cocaïnebestrijding
- Man bedreigt partner bij politie: Ik ga haar vermoorden
- Innovatie en technologie in Suzhou en Wuxi: Een Ontdekkingstocht
- Natio en Suriname verdienen een groter publiek
- Overwegend warm en droog weer
- Na Amerikaanse druk draait Trump: TikTok blijft in de VS
- Column: 'Voetbal is net een oorlog'
- VN-top: Klimaat, vrede en ongelijkheid centraal
Eergisteren
- Stichting Gaape Denki biedt jeugd Devisbuiten perspectief
- Een eigen toegankelijke Hoge Raad: breek uit het afhankelijkheidsdenken
- Wereldbank en Suriname versterken samenwerking in cruciale transitieperiode
- Nieuw Koeltechnisch Centrum geopend: Suriname versterkt strijd voor ozonbescherming
- Wereldbank bespreekt lopende programma’s met Natuurlijke Hulpbronnen
- Voorkom martelgang van leraren door digitalisering
- Rijstboeren eisen eerlijke prijs: minister Noersalim belooft snelle actie
- Politie kondigt verkeersmaatregelen aan oefeningen parade/defilé
- Fly All Ways hekelt stilzwijgen NAC na botsing op Zanderij
- Zonnige en hete dag
- VN waarschuwt voor verergerende voedselcrises wereldwijd
- 36 jaar stilstand in decentralisatie: tijd voor een realistische vernieuwing
- Somohardjo wil overtreding Wet op Staatsschuld in DNA bespreken