CCK en IRIS willen intrekken 'Samoa-verdrag'
Diverse religieuze organisaties gebundeld in het Comité Christelijke Kerken (CCK) en de Interreligieuze Raad in Suriname (IRIS) vragen president Chan Santokhi om het 'Samoa-verdrag' in te trekken. De Surinaamse vertegenwoordiger bij de Europese Unie heeft zijn handtekening geplaatst onder het verdrag op 15 november. Het CCK en de IRIS vinden het wenselijk dat bij grote
moreel-ethische kwesties de regering in overleg treedt met
maatschappelijke groeperingen en de religieuze organisaties in het land.
"Wij hebben recht op onze eigen maatschappelijke en parlementaire
debatten over deze ethische kwesties. De regering van Trinidad &
Tobago heeft geweigerd dit verdrag te ondertekenen en de regering van
Jamaica heeft heldere interpretatie gevraagd over gevoelige kwesties,
voordat ze toetreden. Wij dringen bij de regering van Suriname
erop aan de ondertekening van deze overeenkomst door onze
vertegenwoordiger bij de EU in te trekken en deze overeenkomst eerst
grondig te bestuderen of laten bestuderen, onder andere door De
Nationale Assemblee, alvorens nadere stappen hierover worden overwogen", schrijven de organisaties in een brief aan de president.
Maar het verdrag bevat volgens de religieuze organisaties ook andere bepalingen, waarin een andere agenda schuilgaat, die tezamen met de afspraken en bepalingen over handel aan de ondertekenende landen wordt opgelegd. De Afrikaanse, Caraïbische en Pacificlanden (ACP-landen) worden met het ondertekenen van dit verdrag voor een periode van twintig jaar verplicht tot het moeten aanvaarden en implementeren van wetten en regels, zoals de EU-instructies deze landen zal mogen opleggen betreffende LGBTQ+, genderideologie, verplicht gender- en LGBTQ-gericht onderricht aan schoolkinderen, abortus en enkele andere aanverwante ethische kwesties.
In de EU hebben de Europeanen in de afgelopen jaren vele maatschappelijke en parlementaire debatten gevoerd over de kwesties van LGBTQ+, transgenderbeleid, verplicht seksualiteit- en genderonderwijs aan kinderen in de scholen, abortus en aanverwante issues. Zij zijn tot bepaalde posities gekomen. Dat respecteren wij. Maar het verdrag biedt ons niet de ruimte om dezelfde maatschappelijke en parlementaire debatten te voeren en tot posities te komen die misschien overeenkomen met de door de EU ingenomen posities, maar misschien ook niet. Het verdrag geeft ons deze ruimte niet, maar legt ons de posities van de EU op, door in dit nieuwe verdrag bepaalde handels- en economische voordelen en vlottere samenwerking aan te bieden, maar wel onder de voorwaarde dat die andere agenda van de sub-clausules evenzeer tot de juridisch afdwingbare afspraken zal gaan behoren.
Regeringen van economisch zwakkere ACPlanden zullen erg verleid zijn om toe te treden tot dit verdrag omwille van de mogelijke gelden en de economische voordelen die in het vooruitzicht worden gesteld, maar leggen hun bevolkingen niet uit dat die nieuwe wetten en regelgevingen over LGBTQ+, transgenderbeleid, verplicht gender- en LGBTQ-gericht onderricht aan schoolkinderen, en aanverwante kwesties, in hun landen door de EU afgedwongen zullen kunnen worden, ongeacht wat die eigen bevolking daarvan denkt of vindt. Want de EU heeft de tekst van dit verdrag zo geformuleerd, dat de EU alle ACP-landen die tot dit verdrag toetreden, nadien kan dwingen om in hun landen nieuwe wetten en beleid over deze moreel-ethische kwesties te moeten uitvaardigen en implementeren.
Het Comité Christelijke Kerken:
de Anglicaanse Kerk,
de Evangelische Broedergemeente in Suriname,
de Evangelisch Lutherse Kerk in Suriname,
de Hervormde Kerk in Suriname,
het Leger des Heils,
het RK Bisdom Paramaribo,
namens deze:
+Karel Choennie, voorzitter
De Interreligieuze Raad in Suriname:
de Madjlies Moesliemien Suriname,
het RK Bisdom Paramaribo,
de Sanatan Dharm Maha Sabha,
de Surinaamse Islamitische Vereniging,
de Vereniging Arya Dewaker Suriname,
namens deze: Dr. Robbert Bipat, voorzitter
Vandaag
-
12:46
De sluipende macht…
-
10:48
Ministers bundelen krachten tegen milieuvervuiling door goudwinning
-
08:50
Simons over Newmont-petitie: Ik zal de kwestie bespreken met Financiën
-
06:52
Verbetering financiële positie door beleid gewezen ministers Achaibersing en Raghoebarsing
-
04:54
Zon en bewolking met lokale buien
-
02:57
Extreme weersomstandigheden leiden wereldwijd tot watercrises
-
00:59
Column: China bekeken: waar eigen verhaal en westerse opvattingen elkaar ontmoeten
-
00:00
Wereldbank vergroot steun aan Suriname: focus op economie, mijnbouw en betaalinfrastructuur
Gisteren
- Kansenregen zonder resultaat: Robinhood verliest 3–1
- LVV wil jongeren Para vroeg scholen in moderne landbouwtechnieken
- China waarschuwt voor verdeelde wereld en hekelt VS
- Geld en sieraden verdwenen bij politie in strafzaak juwelier
- De stille oorlog
- Colombia staakt wapenaankopen bij VS na kritiek op cocaïnebestrijding
- Man bedreigt partner bij politie: Ik ga haar vermoorden
- Innovatie en technologie in Suzhou en Wuxi: Een Ontdekkingstocht
- Natio en Suriname verdienen een groter publiek
- Overwegend warm en droog weer
- Na Amerikaanse druk draait Trump: TikTok blijft in de VS
- Column: 'Voetbal is net een oorlog'
- VN-top: Klimaat, vrede en ongelijkheid centraal
Eergisteren
- Stichting Gaape Denki biedt jeugd Devisbuiten perspectief
- Een eigen toegankelijke Hoge Raad: breek uit het afhankelijkheidsdenken
- Wereldbank en Suriname versterken samenwerking in cruciale transitieperiode
- Nieuw Koeltechnisch Centrum geopend: Suriname versterkt strijd voor ozonbescherming
- Wereldbank bespreekt lopende programma’s met Natuurlijke Hulpbronnen
- Voorkom martelgang van leraren door digitalisering
- Rijstboeren eisen eerlijke prijs: minister Noersalim belooft snelle actie
- Politie kondigt verkeersmaatregelen aan oefeningen parade/defilé
- Fly All Ways hekelt stilzwijgen NAC na botsing op Zanderij
- Zonnige en hete dag
- VN waarschuwt voor verergerende voedselcrises wereldwijd
- 36 jaar stilstand in decentralisatie: tijd voor een realistische vernieuwing
- Somohardjo wil overtreding Wet op Staatsschuld in DNA bespreken