Column: Uitgavenbeleid Overheid; Ideologie en Opportunisme
Een begrotingstekort ontstaat als de uitgaven van de overheid (inclusief aflossingen op staatsschuld) in een jaar hoger liggen dan de inkomsten. De inkomsten bestaan uit de heffing van directe en indirecte belastingen, afdrachten van winsten door staatsbedrijven etc., terwijl de uitgaven bestaan uit de bestedingen van de verschillende ministeries. Begrotingstekorten worden gefinancierd met diverse vormen van schulden en voorschotten.
In de grafiek wordt het begrotingstekort afgebeeld vanaf 2005: daarbij zijn aflossingen op de staatsschuld buiten beschouwing gelaten om historische cijfers goed te vergelijken met recente data waarbij schulden zijn herschikt en aflossingen zijn uitgesteld.

Bron: IMF Country Reports Suriname 2005-2023
Maar er is nog een ander record gevestigd: de voortvarendheid waarmee de regering het tekort heeft teruggedrongen vanaf het dieptepunt van 15.7% in 2019! Hetzelfde beleid dat is gevoerd om de schulden terug te dringen richting de norm van 60% van het BBP. (zie column)
Stijgende tekorten gingen gepaard met stijgende schulden die werden aangegaan om de tekorten te financieren: de schulden hebben niet geleid tot duurzame economische groei, waardoor de overheid deze niet/niet tijdig kon aflossen wat de kredietwaardigheid van ons land heeft aangetast.
Sinds 2020 vindt er een ommekeer plaats waarbij het begrotingstekort en de schuldratio steeds beter worden beheerst. De vraag is of de president zich zal onderscheiden van zijn voorgangers sinds 2005 en de begrotingsdiscipline die is ingezet zal voortzetten, ook in aanloop naar de verkiezingen in 2025? En zal deze ideologie van financiële discipline beloond worden door de bevolking die de prijs heeft moeten betalen voor deze discipline? Of zullen wij in de verleiding komen om toch te kiezen voor een beleid van structureel meer uitgeven dan wij verdienen en de tekorten financieren met dure leningen die wij op termijn niet kunnen terugbetalen?
Sira Capital Management
Ajay Surjbalisingh
Ajay Surjbalisingh
Vandaag
Gisteren
- Frankrijk erkent binnenkort Palestijnse staat: wereld diep verdeeld
- Man die verdacht wordt van moord, beroept zich op zelfverdediging
- Diplomatieke spanningen tussen Colombia en Ecuador na omstreden deportatiegolf
- Verdachte: postpakket met drugs verzonden met gestolen identiteitskaart
- Woningbrand in alle vroegte legt huis in as aan Palissadeweg
- Jurist Van Dijk-Silos onder vuur: Korpsleiding bereidt juridische actie voor
- Vrijspraak voor M.P., 24 maanden cel voor L.J. na beroving Warung Suzy
- Suriname vraagt om iets nieuws
- Moordverdachten beschuldigen elkaar
- Ook vandaag volop zon
- Gebruikt Trump Afrika als 'stortplaats' voor criminelen?
- Roofoverval Ginostraat: Deel buit teruggevonden; 4 verdachten gearresteerd
- Inflatie trekt aan in juni, zorgen over koopkracht nemen toe
Eergisteren
- Programma SAO: 103 deelnemers zetten stap naar vakmanschap en toekomst
- Ziekenhuis in Syrische stad Sweida overspoeld na bloedige sektarische gevechten
- Vermoedelijke verdrinking na bootongeval in Balingsoela
- In Memoriam: Dr. Marvin van Lierop (1958 – 2025)
- VHP: Vergadering DNA niet legitiem, regels bewust genegeerd
- Toelating 8 nieuwe coalitieleden niet doorgegaan; geen quorum
- Einde aan zaak Parmessar: hoofdverdachte veroordeeld, medeverdachten vrijgesproken
- SLM en luchtvaartsector prioriteit bij hervormingsplan regering
- WHO: Massale hongersnood in Gaza is mensgemaakt
- Verzoek tot voorlopige invrijheidstelling verdachten Pikin Saron afgewezen
- Grotendeels zonnig en helder weer
- VHP-fractie eist naleving 24-uursregel bij DNA-vergaderingen
- Simons: SRD 1,3 miljard tekort; geen nieuw beleid in begroting 2025
- Column: Quorum als krachtmeting
- Girdhari: ASTA-project belooft doorbraak voor ananassector