Column: Stoere indianen eisen hun rechten op
Land van stoere indianen, land van bossen groot en mooi. Even leek het lied dat vroeger op school werd gezongen, tot leven gekomen. Inheemsen hebben tijdens de manifestatie zaterdag hun kracht en spiritualiteit op indrukwekkende wijze laten zien aan de samenleving en de wereld. In korte tijd zijn de rookwolken gestuurd naar alle uithoeken van het land. Ondanks de hoge transportkosten, zeker uit het binnenland, waren er een paar honderd mensen op de been. De fraaie kostuums en hoofdtooien werden weer opgepoetst en de strijdbijl is weer opgegraven.
Paramaribo en omstreken kunnen een voorbeeld nemen van de organisatiegraad van de Inheemsen. Zij hebben laten zien dat het er niet meer aan toe gaat als ruim 500 jaar geleden, toen hun land werd overgenomen door bleekgezichten. Hoewel de traditie is gebleven, is de tijd van pijl en boog alleen voor de verdediging, voorbij. De spirituele krachten van de voorouders zijn weer wakker gemaakt. Met de protestmars is aangetoond dat de strijd nu gaat beginnen als de collectieve grondenrechten niet serieus worden verheven tot wet. Voor vandaag staat de wet weer op de agenda.
Maar de behandeling van de wet gaat heel moeizaam, ondanks de vele vredesconferenties die eerder gehouden zijn en jarenlang praten met elkaar. Er ligt een conceptwet op tafel maar deze is nog niet naar tevredenheid van onder andere de NDP en de VHP. De NDP wil meer tijd, omdat het concept via een amendement drastisch is gewijzigd. Er is meer tijd nodig volgens de paarse fractie om weer krutu's te houden met betrokkenen. Het overgrote deel van de VHP-fractie heeft de presentielijst niet getekend, want er zijn principiële bezwaren over wie te zeggen heeft over delen van het Surinaamse grondgebied.
In de hele wereld is er overeenstemming dat Inheemse en tribale volkeren rechten hebben die erkend dienen te worden. Suriname heeft zelfs twee vonnissen aan zijn broek, die maar niet kunnen worden uitgevoerd. Hoewel steeds wordt gezegd en het in de grondwet is verankerd, dienen de natuurlijke hulpbronnen van het land elke Surinamer ten goede te komen. Maar in de praktijk blijkt dat een kleine groep te zeggen heeft over de bossen, de goudvelden, de visgronden, mijnbouwgronden en andere natuurlijke hulpbronnen.
In het binnenland zijn er ook gemeenschapsbossen die wat geld voor de in stamverband levende groepen moeten opbrengen. Maar wat is de realiteit? In de meeste gevallen zijn het enkele toppers van de dorpen die profiteren van de voordelen ten koste van het voetvolk. Er worden deals gesloten met buitenstanders om het hout en het goud te exploiteren. Het geld verdwijnt in de zakken van enkelen. In de wet moet zeker ook worden geregeld dat de natuurlijke hulpbronnen eindelijk land en volk ten goede komen.
Nita Ramcharan
Vandaag
-
16:44
Minstens 600.000 extra aan lokale kip op de markt medio dit jaar
-
14:45
EU-leiders wijzen militaire betrokkenheid in Straat van Hormuz af
-
12:48
Vakbond OW MCP vraagt snelle ingreep van ministerie RO
-
10:51
Zeventien dagen van escalatie in de VS-Israël-Iran oorlog
-
08:49
Centrale banken heroverwegen renteverlagingen vrees voor nieuwe inflatie
-
06:53
LVV traint beginners in pluimveehouderij om productie in Suriname te verhogen
-
04:55
Wisselvallige start van de week met zon en lokale buien
-
02:57
Paus richt zich rechtstreeks tot verantwoordelijken voor oorlog Midden-Oosten
-
00:59
Column: De ziel die zich reinigt terwijl de wereld beweegt
-
00:00
Gajadien positief over college van bestuur OM, maar kritisch op termijn pg
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 915
- Investeringen moeten regionale ziekenhuizen betere rol geven in zorg
- Trinidad en Tobago verlengt noodtoestand met nog eens drie maanden
- Ishika Rigpal en Chayenn Thakoer winnen Miss India Suriname en Miss Teen India Suriname 2026
- Visser verdronken na val uit boot bij monding Marowijnerivier
- Trump zet bondgenoten onder druk om oliedoorgang te beveiligen
- Belangrijke stap in digitale ontwikkeling van Brownsweg
- Nieuwe spanningen tussen Guyana en Venezuela over Essequibo
- Amendement op initiatiefwet cassatierechtspraak maandag in DNA
- Wisselvallig weer met zon, bewolking en verspreide buien
- Iran zet olieshock in om Amerikaanse militaire macht te neutraliseren
- Toename aangeboren syfilis baart zorgen; Soroptimisten starten bewustwordingscampagne
- VES komt met voorstellen voor productiebeleid na overleg met president Simons
Eergisteren
- Landbouwsessie versterkt boeren met praktische kennis en teeltadvies
- Woning in vlammen opgegaan aan de Sagittariusstraat
- Agrarische ambitie en behoudt tropisch oerwoud bijten elkaar
- Camerabeelden voor derde keer bekeken in moordzaak Timmermanstraat
- India zoekt veilige doorgang voor vastliggende schepen bij Straat van Hormuz
- Anti-corruptie als verkiezingswapen: tussen democratische zuivering en institutioneel risico (2)
- Trump dreigt Kharg-eiland aan te vallen terwijl Iran strijd opvoert in Golfregio
- Banken verhogen olieprognoses door spanningen in Midden-Oosten
- Autoverhuurder spreekt verdachte tegen in zaak rond doodschieten Karan Chablani
- Wisselvallig weer met bewolking, zon en regen
- Oekraïne vindt nieuwe rol als beschermer van VS en Golfstaten
- Na felle discussies nieuw amendement over organisatie OM