Zelfreflectie bij 50 jaar Srefidensi
We kunnen echter niet spreken van een definitieve beëindiging van de relatie, want dat is onmogelijk gezien de eeuwenoude historische band tussen beide landen. Suriname en Nederland zijn in meerdere opzichten met elkaar verbonden. Of men het nu leuk vindt of niet, dat is de keiharde realiteit. Door de samenloop van omstandigheden in de geschiedenis dragen beide landen vandaag een gezamenlijke erfenis.
Als burgers van Suriname hebben we in de afgelopen vijftig jaar veel turbulente perioden meegemaakt. Een belangrijk gegeven daarbij is dat het wereldtoneel een veld van belangen is, waarin de sterksten meestal de richting bepalen. Wat in de wereld gebeurt, weerspiegelt zich ook binnen onze grenzen. Soms zijn de politieke en economische krachten die de touwtjes in handen hebben zichtbaar, maar vaak ook niet.
Na de onafhankelijkheid in 1975 kwam Suriname terecht in het tijdperk van de Koude Oorlog. De twee grootmachten — de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie — streden wereldwijd om invloed. Hun inlichtingendiensten werden ingezet om strategische doelen te bereiken, en Suriname bleef daarvan niet gevrijwaard. In verschillende landen in Latijns-Amerika en Afrika werden legers gebruikt om staatsgrepen te plegen, zoals in Brazilië, Argentinië en Chili. Ook in Suriname vond in 1980 een staatsgreep plaats, gevolgd door de Decembermoorden in 1982 en de Binnenlandse Oorlog in 1986, die gepaard ging met bloedvergieten in Moiwana en een massale vlucht van landgenoten naar Frans-Guyana.
In november 1987 werd de democratische rechtsstaat hersteld, maar die bleef fragiel. De militaire invloed bleef latent aanwezig en leidde in december 1990 tot de zogenaamde ‘telefooncoup’. Toen president Ronald Venetiaan in 1991 op democratische wijze de macht overnam, werden de militairen teruggestuurd naar de kazerne — niet zonder weerstand. De toenmalige legerbevelhebber, wijlen Desi Bouterse, trad af.
De daaropvolgende decennia wisselden politieke partijen elkaar op democratische wijze af in de regering. Soms waren er verschillen in beleid en ideologie - conservatief of progressief - maar steeds binnen de kaders van de democratie. Wel zijn er door de jaren heen politieke besluiten genomen die door velen als corruptief of zelfzuchtig worden beschouwd, waarbij de staat en dus het volk schade leden.
Als samenleving hebben wij in deze halve eeuw veel fouten gemaakt, maar ook veel geleerd. We hebben veerkracht getoond en waardevolle lessen opgedaan. Suriname beschikt over voldoende natuurlijke en menselijke potentie om zijn ontwikkeling zelfstandig te dragen. De bloeitijd van de bauxietindustrie heeft ons welvaart gebracht, maar ook de pijnlijke les dat wij er niet het maximale uit hebben gehaald.
Vandaag dienen zich nieuwe mogelijkheden aan: goud, aardolie en gas. Met de lessen van het verleden moeten wij nu alles op alles zetten om het maximale uit deze hulpbronnen te halen — in transparantie en met nationale eenheid. Tijd om elkaar te bekritiseren over futiele zaken hebben we niet meer. We moeten ons richten op wat ons bindt en samen, in synergie, werken aan duurzame ontwikkeling.
Ettiré Patra
Vandaag
-
16:54
Bouva en Todd bespreken versterking van Suriname–Guyana-corridor
-
14:56
Zelfreflectie bij 50 jaar Srefidensi
-
13:05
VWPU schort beraad op – onderwijs aan universiteit hervat
-
12:48
Wereldleiders in Beijing zetten zich in voor versnelling vrouwenontwikkeling
-
10:53
AFD blijft partner in verbetering gezondheidszorg oosten land
-
09:01
Gajadien: Gratie mag geen politiek instrument worden
-
08:00
Ondernemer laat leven na beschieting; politieman aangehouden
-
06:50
VS blaast weer boot op nabij Venezuela; 6 doden
-
04:52
Overwegend zon en droog weer
-
02:54
Fernald lanceert boek over onderwijsvernieuwing: ‘Van crisis tot perspectief’
-
01:03
Politieagent schiet man neer in Nickerie
-
00:32
Natio pakt zwaar bevochten punt tegen Panama: 1–1
-
00:01
President Simons: Leiderschap vraagt vertrouwen, ook in de storm
Gisteren
- Wereldbank ondersteunt route naar sterkere toerismesector
- Attentiepunten bij het interpreteren van de staatsbegroting (update)
- Abiamofo: Bemoedigende resultaten bij biedingsronde voor nieuwe offshoreblokken
- VS: Surinaams investeringsklimaat verbetert; hervormingen en olieproject stuwen vertrouwen
- Santokhi reageert op aanhouding zoon in VS: Vertrouw op rechtvaardige afhandeling
- President: Heb gratieverzoek niet gezien; Kanhai toont bewijs van ontvangst
- Limburg: We hebben geen andere keus dan de NDP te versterken
- Buitengewone AVA Staatsolie op het laatste moment afgeblazen
- Stichting 8 December 1982: Gratie voor onrecht is ondenkbaar
- Simons bij aanbieding geloofsbrieven: Suriname heeft iets te bieden aan de wereld
- Overwegend warm weer met kans op lokale buien
- Hamas draagt 20 Israëlische krijgsgevangenen over aan Israël
- Kanhai: Nog geen reactie op gratieverzoek 8 december veroordeelden
- Column: Wanneer gaat bij EBS het licht echt aan?
- Abrahams kijkt uit naar voorstel gratie veroordeelden 8 december 1982
Eergisteren
- Suriname presenteert groene ontwikkelingsstrategie op top in Rome
- Houten woning gaat in vlammen op te Balingsula
- 3-jarig jongetje verdrinkt tijdens badmoment in Kajapatie
- SRK pleit voor VN-verdrag ter bescherming bij rampen
- Boogschutters richten pijlen op de toekomst
- Nationale aanpak tegen nieuwe cassaveziekten
- Trainingen museumwezen moeten kennis verdiepen en verbreden
- NDP herdenkt 80e geboortedag Desi Bouterse: architect van nationale eenheid
- VN waarschuwt voor toenemende risico’s na VS aanvallen in Caribische zee
- Wijnerman woont jaarvergadering IMF/Wereldbank bij
- Wisselvallig weer met kans op lokale buien
- Wereldleiders in Egypte voor Gaza-top over wapenstilstand en gijzelaarsruil
- Column: Gedeelde verantwoordelijkheid: de lijm van onze toekomst
- SBB wijst verzoek EBS af: bijna 1000 bruinhartpalen in beslag genomen