Santokhi over diverse fiscale maatregelen
Naast monetaire maatregelen heeft president Chan Santokhi zojuist ook fiscale en andere beslissingen genomen door de regering meegedeeld aan De Nationale Assemblee. Voor btw-uitvoering, worden extra maatregelen genomen, met technische bijstand, uit Nederland. CARTAC, het IMF-agentschap, voor het Caribisch Gebied, assisteert met upgrading, van het ASYCUDA-systeem, waarbij deze maand, nog een UNCTAD missie, voor een jaar naar Suriname komt.
Het ICT-systeem, van de directe belastingen, is vernieuwd, zodat aangiftes nu online kunnen. Invorderingsachterstanden, worden ingelopen. Vanavond nog wordt een aanvang gemaakt, met het project om de belastingdienst, inclusief douane, om te bouwen naar een Semi Autonomous Revenue Agency (SARA), benadrukte het staatshoofd.
Het invoerrechten vrijstellingenbeleid, wordt aangepast. Op 7 april 2023, vervalt de beschikking voor bedrijfsmiddelen, en komen er nieuwe richtlijnen. Dit zal het land SRD 400 miljoen, voor dit jaar opleveren.
De overvlieggelden zijn reeds aangepast, aan de internationale standaarden, en gaan per 1 mei 2023 in. De resolutie wordt deze week gepubliceerd. De inkomsten voor dit jaar, worden geschat, op SRD 320 miljoen.
De royalty’s, op de kleinschalige goudsector, worden per 1 april 2023 verhoogd, van 4,5% naar 5,5%, met meeropbrengsten voor 2023, van SRD 224 miljoen.
De grondhuurtarieven, zijn aangepast maar zullen in 2024 worden geïnd. Er zullen ook conditionele maatregelen getroffen worden, voor het afdwingen van betalingen. Voor de efficiënte en vlotte inning, zal het MI-GLIS worden aangewezen, als inningsautoriteit. De inkomsten, uit hoofde van deze maatregel, kunnen per jaar, SRD 1,3 miljard opleveren.
De grondconversie, is op de begroting van 2023 opgenomen, en goedgekeurd, voor SRD 500 miljoen aan inkomsten. De regering kijkt uit, naar vlotte voortzetting, van de behandeling in DNA.
Voor hout en vis, worden de exportprijzen aangepast, naar meer realistische hedendaagse, waardoor de inning van exportheffing, zal toenemen, met minstens SRD 100 miljoen per jaar.
De subsidie op elektriciteit, en kookgas, kost de gemeenschap, ruim SRD 3,28 miljard per jaar. Dit is niet vol te houden, meent Santokhi. "Wij zullen kwetsbare groepen, blijven subsidiëren, maar subsidie aan de rijken, zal worden afgebouwd. Het doel is, om SRD 1 miljard, minder subsidie te betalen. Hiervan, is door afspraken met Staatsolie, al SRD 310 miljoen opgelost, zonder gevolgen voor de consumententarieven. De regering neemt deze week, nog besluiten, over verdere afbouw, zonder dat kwetsbare groepen getroffen worden."
De subsidie op gasoline en diesel, aan de pomp, is volledig afgebouwd, en er is een nieuw automatisch prijsmechanisme ingevoerd.
Het Ministerie van Financiën en Planning, heeft Staatsolie NV gedirigeerd om dividend overmakingen naar de Staat in vreemde valuta via de VCB, beschikbaar te stellen, tegen de geldende genoteerde verkoopkoers, van de Centrale Bank van Suriname (CBvS). De tegenwaarde, wordt gebruikt voor de lopende uitgaven, van de Staat. Door de dollars te verkopen in de markt, en niet aan de CBvS, vindt er geen geldschepping plaats, en ontstaat er ook geen inflatie- of koersdruk. Deze operatie, is monetair-neutraal, en ondersteunt de wisselkoers, doordat de vreemde valuta bijdraagt aan het aanbod van US$ op de markt.
Van september 2022 t/m maart 2023, is op deze manier, ruim US$ 75 miljoen verkocht, aan importeurs, voornamelijk voor brandstofimport, voor meel en voor medicamenten.
Vandaag
-
16:15
Derde helft WK 2026: Nederland verplettert Zweden met 5-1 in Groep F
-
14:52
Taal: kracht of macht (2)
-
13:08
Dakkrakers stelen kluis met circa SRD 300.000 uit Point Plaza
-
12:51
Derde helft WK 2026: Op dag 10 - Nederland favoriet tegen Zweden
-
10:53
Politie-inspecteur aangehouden op verdenking van oplichting en corruptie
-
09:40
Groot aantal politieagenten gehoord in 82 kilo cocaïnezaak; drie in verzekering gesteld
-
09:11
Wijnerman erkent inconsistenties in begrotings- en schuldcijfers
-
07:09
COVAB en Streekziekenhuis Marowijne starten samenwerking voor zorgopleidingen
-
05:07
Droge dag verwacht met lokaal korte regenbuien
-
03:05
VS kondigt nieuwe ronde Israël-Libanon gesprekken aan in Washington
-
02:32
Derde helft WK 2026: Paraguay houdt hoop levend, Turkije na tweede nederlaag dichtbij WK-exit
-
01:03
Regering werkt aan energieagenda met routekaart tot 2035
-
00:01
Minister Wijnerman: regering moet zich buigen over afbouw brandstofsubsidie
Gisteren
- Derde helft WK 2026: Brazilië overtuigt niet, maar wint wel van Haïti
- Derde helft WK 2026: Canada’s Kone ondergaat zware operatie aan been; mist de rest van het toernooi
- Derde helft WK 2026: Marokko verrast Schotland met vroege goal
- Het Surinaamse rechtssysteem faciliteert wanbetalers
- Derde helft WK 2026: VS boekt eerste dubbele WK-overwinning in 96 jaar
- Wijnerman: CBvS betwist uitgangspunten onderzoek naar OMO-kosten
- Het Elon-Musk-effect
- Derde helft WK 2026: Dag 9 - VS en Brazilië in actie, Mexico verzekerd van knock-out
- Man komt om het leven bij steekpartij voor winkel in Albina
- Reyme pleit voor moderne invulling dienstplicht om jongeren voor Defensie te winnen
- Criminelen maken sieraden en geld buit tijdens gewapende roofoverval
- Bewoners Houttuin vragen DNA opslag radioactieve bronnen op te schorten
- Warme vrijdag met zon, maar later kans op stevige buien
- Cuba kiest voor ingrijpende economische hervormingen; meer ruimte voor particuliere sector
- Regering: Ingrijpen bij 21 Bergi moet levensgevaarlijke situatie beëindigen
- Column: Kwestie Van 't Hogerhuysstraat vraagt om open en transparant bestuur
- Derde helft WK 2026: Mexico boekt moeizame zege op Zuid-Korea en zet grote stap richting achtste finales
- Misiekaba verdedigt intrekken hoger beroep in kwestie Van 't Hogerhuysstraat
Eergisteren
- Derde helft WK 2026: De verborgen onderscheidingen op de WK-shirts van 2026
- Derde helft WK 2026: Canada dominant in 6-0 zege op Qatar
- Verzoek aan regering en DNA-leden inzake wateroverlast
- President bij bevordering 150 militairen: Hogere rang, grotere verantwoordelijkheid
- Derde helft WK 2026: Zwitserland breekt Bosnië laat in duel, 4-1
- Exportverbod op Surinaamse drijfnetvis naar VS opgeheven
- Derde helft WK 2026: Tsjechië komt niet langs Zuid-Afrika
- VES: Medicatievoorziening één van de drie grootste kostenposten in de gezondheidszorg
- Derde helft WK 2026: Dag 8 - Mexico favoriet, Afrika viert historisch succes
- Brede steun in De Nationale Assemblee voor verhoging AOV-uitkering
- Derde helft WK 2026: Waarom voetbal veel meer zegt over mensen dan over doelpunten
- Warme dag met veel bewolking en regenbuien verspreid over het land
- Lula waarschuwt Trump: 'Bemoei je niet met Braziliaanse verkiezingen'
- Asabina vraagt regering om opheldering over aangekondigde ontruimingsactie in 21 Bergi
- TAS verdient antwoorden, geen afleidingen
- Derde helft WK 2026: Colombia verslaat WK-debutant Oezbekistan met 3-1
- Column: Voetbalbeleving vs hebzucht
- RvC TAS wil CLAD-onderzoek naar financieel beheer; directeur spreekt van verdraaide voorstelling van zaken