Column: Testcase, alleen daden tellen bij op hol geslagen koers
Het platform dat de president had geïnstalleerd om de koers te beteugelen, was vanaf het begin gedoemd te mislukken. Dit platform is 'een kat in de zak' die op de melk moet passen. Bankiers, cambio's, importeurs, bedrijfsleven, goud- en oliesector hebben allemaal belangen. Deze belangen zijn lang niet in overeenstemming met die van het land. Het platform is in oktober vorig jaar geïnstalleerd en moest voorstellen doen om de koers te stabiliseren. De koers is vanaf toen alleen maar steil omhoog gegaan. Van stabilisatie is er geen sprake. Weer eens blijkt dat de monetaire autoriteiten faliekant hebben gefaald om de nationale munt te beschermen. Deze belangrijke taak kan niet worden overgelaten aan sectoren die allemaal een eigen belang moeten behartigen.
In elk geval wil niemand naar gebabbel en hoog gepraat luisteren. Er zijn daden nodig, simpel acties, 'doewet'. De president zal niet met mooie woorden en 'hoop hebben' wegkomen. Hij zal per direct een pakket van maatregelen moeten aankondigen om de koersraket richting Mars van baan te doen veranderen. Desnoods richt hij de pijlen op Rusland, want de oorlog in Oekraïne heeft de hele wereld, inclusief Suriname verarmd. En de vorige regering hield de koers kunstmatig op SRD 7.52 voor de US-dollar, maar in feite was deze SRD 20. Dat de koers boven de SRD 36 is gegaan, komt alleen maar door het beleid van de regering én de Centrale Bank van Suriname.
Bij de hoge koers zou de staatskas flink gespekt kunnen worden als er niet werd onder gefactureerd bij de import van goederen. Hoe hoger de koers, hoe meer het land binnen had kunnen krijgen via de invoerrechten. Maar helaas gaat er sinds jaar en dag erg veel fout bij de douane. Ondanks zoveel politieneuzen in de regering, dringt de stank van corruptie onvoldoende door om orde op zaken te stellen.
Dus president en vicepresident, vandaag zijn honderdduizenden paren ogen op u gericht. Voor wie gaat u kiezen? Voor het volk dat u daar heeft geplaatst, het volk dat ondanks de beloofde redding, alleen maar is verarmd. Mensen die elke maand meer moeten betalen voor huishuur en aflossing van de tweedehandse auto's. Het volk dat totaal gestrest is door de hoge prijzen van goederen en diensten, waaronder internet. Tot nu toe vliegt de koers alleen de hoogte in en kapitaalkrachtigen willen nooit dat deze omlaag gaat. Als het de regering niet zal lukken om de SRD in waarde te laten stijgen, is het land reddeloos. Vandaag is het een testcase waarbij alleen de daden zullen tellen.
Nita Ramcharan
Vandaag
Gisteren
- Stichting Gaape Denki biedt jeugd Devisbuiten perspectief
- Een eigen toegankelijke Hoge Raad: breek uit het afhankelijkheidsdenken
- Wereldbank en Suriname versterken samenwerking in cruciale transitieperiode
- Nieuw Koeltechnisch Centrum geopend: Suriname versterkt strijd voor ozonbescherming
- Wereldbank bespreekt lopende programma’s met Natuurlijke Hulpbronnen
- Voorkom martelgang van leraren door digitalisering
- Rijstboeren eisen eerlijke prijs: minister Noersalim belooft snelle actie
- Politie kondigt verkeersmaatregelen aan oefeningen parade/defilé
- Fly All Ways hekelt stilzwijgen NAC na botsing op Zanderij
- Zonnige en hete dag
- VN waarschuwt voor verergerende voedselcrises wereldwijd
- 36 jaar stilstand in decentralisatie: tijd voor een realistische vernieuwing
- Somohardjo wil overtreding Wet op Staatsschuld in DNA bespreken
Eergisteren
- 750 jongeren actief met Krin Kondre – president steekt handen uit de mouwen
- Biza belooft versterkt genderbeleid en samenwerking met maatschappelijke organisaties
- Sieraden en grote sommen contant geld buitgemaakt
- Man ingesloten voor stalking, bedreiging en verspreiding intiem materiaal
- In herinnering aan Marijke Indradebie Djwalapersad
- Twee woningen verwoest door brand aan de Oseisistraat
- Veerdienst Albina-St.Laurent opnieuw stilgelegd: reizigers en handelaren gedupeerd
- VS plaatst Colombia op lijst van drugsfalen, Petro reageert fel
- Suzhou: een reis door tijd, tuin en traditie
- Prewien Ramadhin draagt taken over aan nieuwe directeur e-Government
- NDP: Regering bereikt mijlpaal van 2 maanden: 60 dagen zonder corruptie
- Afwisselend weer met verspreide buien
- Afscheid met staatseer van eerste vrouwelijke DNA-voorzitter Djwalapersad
- Trump: VS heeft tweede Venezolaanse drugsboot aangevallen, drie doden
- Column: Twee maanden aan de macht – geen toverstok, wel oude patronen
- VHP-fractieleider Gajadien: Schijn van stabiliteit, realiteit van onzekerheid