In de ban van het neokolonialisme
Al direct na de onafhankelijkheid kwam Nederland met het klassieke neokoloniaal instrument: ontwikkelingshulp (CONS) dat alleen tot doel heeft gehad de meester-knechtrelaties aan te sterken. Suriname is er afhankelijker en armer van geworden. De rest van het scenario kent u wel heel goed: de coup van 25 februari 1980....Op den duur hadden de coupplegers geen keus meer dan de macht over te dragen aan het volk en Bouterse moest terug naar de kazerne.
Wie gedacht had dat Nederland daarna over de brug zou komen met steun aan Suriname (regering-Venetiaan) vergiste zich deerlijk. Hij besloot met de nul optie de staatseconomie weer op rails te brengen, maar werd door het IMF onder druk gezet (het SAP). De economie groeide wel gestaag, doch het volk verpauperde in een rap tempo: "groei zonder ontwikkeling". Nederland is dus mede verantwoordelijk voor het feit dat de heer Bouterse president van ons land werd wat wederom uitmondde in een financieel –economisch debacle.
Wat velen niet weten is dat de heer Bouterse, ondanks zijn veroordeling in Nederland, de neokolonisatoren ook heeft gefaciliteerd. Tijdens zijn regime zijn er miljoenen euro’s betaald voor schoolboeken, o.a. aan Noordhof waarvan een aanzienlijk deel niet geschikt bleek te zijn voor ons onderwijs. Ook de vele miljoenen die richting België stroomden vanwege de relaties die de twee ministers van het tweede kabinet Bouterse onderhielden met dit land, spreken boekdelen. Ze raakten zo verliefd op elkaar dat ene brutale Prof. K.L. zich aanbood voor 20 miljoen US dollar het Surinaamse onderwijs te helpen ontdoen van de koloniale resten.
Rutte is onlangs hier geweest, de stok in het hoenderhokje gegooid (kwestie slavernijverleden) en zonder concrete toezeggingen vertrokken, waarna vele Surinamers beladen met illusies de miljoenen imaginaire euro’s begonnen te verdelen.
Nog een voorbeeld: Een ex- KLM medewerker die de scepter zwaaide bij de SLM is na haar faillissementsverklaring met de noorderzon vertrokken. Daarna heeft de KLM haast alles naar zich toegetrokken. Het wordt tijd dat wij deze vliegmaatschappij de wacht aanzeggen en in zee gaan met andere maatschappijen: bakra basi mus kaba! De protestacties van 17 februari l.l. passen precies in het straatje van de neokolonisatoren die destabilisatie van de economie aangrijpen om meer greep te hebben op de regering. Al enkele uren na de gewelddadige acties sprong de VS in de bres voor de regering, terwijl dit land in alle talen zwijgt als het volk verpaupert als gevolg van de leegroof van onze natuurlijke hulpbronnen door de multinationals: bauxiet, hout, goud, vis, garnalen etcetera. Wat een hypocriete houding!
No lesson learned:
De huidige president heeft het niet eens door dat het IMF de poten van zijn stoel al bijna heeft afgezaagd.Toch blijft hij het volk tergen. Velen kunnen zich zelfs geen brood met boter meer permitteren. Ei, vis, suiker olie, sardines, meel, bruine bonen, melk en zelfs rijst en fruit zijn voor velen onbereikbaar.
Het Actiefront 22 is geen voorstander van wilde acties die resulteren in vernielingen en plunderingen van bezittingen van burgers, terwijl de veroorzakers buiten onze grenzen zijn en kan zich volledig verenigen met de zienswijze van C-47 m.b.t. de straatacties.
Het Actiefront timmert al langer dan drie jaren aan de weg en heeft geen vertrouwen meer in de huidige regering die de crisis door het vorige regime veroorzaakt, niet op de juiste manier heeft aangepakt en alles heeft afgewenteld op de middenklasse. Het Actiefront zal op zijn eigen en verantwoorde wijze acties voeren om de president te dwingen het roer drastisch om te gooien.
De speerpunten in een nutshell:
• Instelling crisis-/nationaal kabinet.
• Waardevaste pensioenen voor landsdienaren
• Vervanging minister EZ
• Aanpak crisis in ons onderwijs
• Stopzetting van alle IMF- saneringsplannen
• Opnieuw onderhandelen met de bedrijven die onze hulpbronnen voor een habbekrats wegdragen: Newmont, IamGold etcetera
• Vervanging van de leiding CBvS
• Voorstellen doen om de koers te laten dalen o.a. door onmiddellijke en tijdelijke stopzetting van niet noodzakelijke importen zoals van tweedehandse auto’s en andere niet noodzakelijke luxeartikelen.
• Acties tegen parastatale bedrijven met buitensporige privileges die in stand worden gehouden door het volk uit te knijpen, zoals Telesur, EBS, SZF en de SLM
• Herziening visumbeleid Suriname – Nederland
Roy Narain
Voorzitter Actiefront 22
Vandaag
-
16:35
Regering werkt aan schuldenverlichting, meer inkomsten en klimaatfinanciering
-
14:33
Hof beslist: Vervolging Hoefdraad rechtmatig
-
13:08
VES: Gezondheidszorg centraal in jaarrede; samenhang en uitvoeringskracht blijven onbenoemd
-
11:14
Simons: Punt achter Decemberzaak; geen gratieverzoek, geen discussie
-
10:12
Gratieaanvraag en de timing ervan
-
08:10
NPS: Gratieverlening decemberveroordeelden niet aan de orde
-
07:47
Offshore-capaciteit versterkt in aanloop naar GranMorgu-project
-
05:53
Gajadien: VHP heeft geen nieuwe naam nodig, maar echte hervorming
-
04:11
Warme dag met kans op buien
-
02:26
Nieuwe RvC’s moeten orde scheppen binnen parastatalen LVV
-
01:22
President benadrukt klimaatrechtvaardigheid en solidariteit tijdens Caricom-top
-
00:59
Column: Ondoordacht gratieverzoek ontsteekt kruitvat in NDP-barak en bedreigt politieke stabiliteit
-
00:00
Wijnerman uit Washington DC: Donorcoördinatie cruciaal voor duurzame resultaten
Gisteren
- Minister Noersalim pleit voor gebruik van Surinaamse voeding
- Gas-to-Shore-project SU
- Twee baby’s geboren in Marwina Ziekenhuis: activiteiten komen verder op gang
- Staatsolie helpt Huize Prinses Margriet met renovatie lekkende daken
- Regeren met daadkracht!
- Onderminister Jadnanansing bespreekt 12-urige werkdag met Rosebel
- Kanhai: Ik trek gratieverzoek niet in
- De stille macht van vriendjespolitiek
- Olieprijzen dalen door vrees voor overaanbod (update)
- Overwegend droog weer met hoge temperaturen
- Politiebericht over doodgeschoten ondernemer in Nickerie
- Column: Plaatsing nog mogelijk!
- Verwarring en felle reacties rond gratieverzoek 8 December-zaak
Eergisteren
- Training in Goede Agrarische Praktijken versterkt landbouw in Para
- Waar licht en stad samensmelten: een onvergetelijke avond in Chaoyang
- Geologen speuren naar strategische mineralen in Mapane en Phedra
- Bouva en Todd bespreken versterking van Suriname–Guyana-corridor
- Zelfreflectie bij 50 jaar Srefidensi
- VWPU schort beraad op – onderwijs aan universiteit hervat
- Wereldleiders in Beijing zetten zich in voor versnelling vrouwenontwikkeling
- AFD blijft partner in verbetering gezondheidszorg oosten land
- Gajadien: Gratie mag geen politiek instrument worden
- Ondernemer laat leven na beschieting; politieman aangehouden
- VS blaast weer boot op nabij Venezuela; 6 doden
- Overwegend zon en droog weer
- Fernald lanceert boek over onderwijsvernieuwing: ‘Van crisis tot perspectief’
- Politieagent schiet man neer in Nickerie
- Natio pakt zwaar bevochten punt tegen Panama: 1–1
- President Simons: Leiderschap vraagt vertrouwen, ook in de storm