Dochter Anton de Kom maakt boek met filmmaker Ida Does
De brieven vormen een verzameling verhalen over Suriname, Nederland, slavernij, anti kolonialisme, oorlog, hongerwinter, verzet en vrede. Zwart bewustzijn en strijd tegen onrecht en racisme zijn terugkerende thema’s in de brieven die de levenservaringen van Judith de Kom als uitgangspunt hebben. Zij is de enige dochter van de verzetsman en schrijver Anton de Kom en Nel Borsboom, en komt uit een gezin van vier kinderen.
In 1932 /1933 was het gezin De Kom, onder wie de peuter Judith, enkele maanden in Suriname. Zoals bekend werd Anton de Kom achtervolgd door het koloniale bestuur en leidde zijn arrestatie tot grote demonstraties in Paramaribo, waarbij door politiegeweld doden en gewonden vielen (7 februari 1933). De Kom werd drie maanden opgesloten in Fort Zeelandia en zonder vorm van proces verbannen uit zijn geboorteland.
Als meisje was Judith er getuige van hoe haar vader koortsachtig werkte aan zijn literaire werk, waarvan Wij Slaven van Suriname het hoogtepunt werd. Zijn unieke schrijverschap werd onlangs weer benadrukt door de publicatie van zijn Anansi verhalen, verhalen die Anton de Kom aan zijn kinderen Judith en haar broers 's avonds voor het slapen gaan, vertelde. De Kom was in Nederland onderdeel van het verzet tegen de nazi bezetter en werd in 1944 overgebracht naar Duitsland. Hij overleed in het Kamp Sandbostel nabij Hamburg. In 1960 werden zijn stoffelijke resten herbegraven op de erebegraafplaats in Loenen, Nederland.
Ida Does: "Judith de Kom heeft vanaf de vermissing en de dood van haar vader een niet aflatende zoektocht ondernomen naar zijn lot, zijn drijfveren, zijn leven en zijn werk als schrijver, vrijheidsstrijder en verzetsman. Dit heeft op haar eigen leven een enorme stempel gedrukt. Het is voor mij een eer om, op haar verzoek, dit uitzonderlijke boek met haar te maken. Ank de Vogel-Muntslag heeft voor deze publicatie de stamboom van De Kom verder onderzocht en kwam met nieuwe belangwekkende ontdekkingen."
Judith de Kom is met haar 92 jaar nog altijd zeer actief. Op de Nationale Dodenherdenking op 4 mei op de Dam in Amsterdam zal zij een krans leggen voor haar vader. "Een unicum met enorme historische waarde. Voor Judith ook een stuk eerherstel voor haar vader", zegt Ida Does.
Het boek wordt naar verwachting in februari 2024 gepubliceerd.
Vandaag
Gisteren
- Alles voor macht
- Vader en zoon Mohamed op borgtocht vrij na Amerikaanse uitleveringsaanvraag
- 15 overheidsfunctionarissen getraind in herkenning documentfraude
- Nieuwe stap naar exportgroei met Cost Sharing Grant en gecertificeerde coaches
- Halloween met spanning, stijl en spektakel
- Nieuwe RvC CASAS moet luchtvaarttoezicht versterken en blacklisting EU helpen opheffen
- Defensie neemt verbetering positie veteranen onder de loep
- Oppositieleider Guyana Mohamed gearresteerd op verzoek VS; juridische strijd aangekondigd
- We kopen tijd, maar gebruiken we die ook verstandig?
- Xi roept op tot samenwerking en vrije handel op APEC-top
- Aangifte van poging tot moord SZF-directeur: verdacht materiaal motorkap
- Tenderprocedure verkoop schuldpapier succesvol afgerond
- Orkaan Melissa verwoest Caribische landen, op weg naar Bermuda
- Veel bewolking met kans op regenbuien
- President Simons bezoekt scholen voor kinderen met speciale hulpvraag
- Srefidensi-commissie biedt excuses aan en kondigt verbeterplan aan voor gymnastrade-oefeningen
- Column: Realiteit en waarheid zijn niet populair bij de VHP
- Onderzoek: Cijfers tonen grote instroom Haïtianen, maar weinig werkvergunningen
Eergisteren
- Verdachte van verduistering bij Suribet-shop betwist opgegeven bedrag
- Een halve eeuw van: Afbraak, hypocrisie, corruptie en moreel verval
- Jonge tech-talenten op wereldrobotica-wedstrijd in Panama
- Ruim 30 LO-leerkrachten sluiting training 3x3 basketbal af
- Huisartsen ontvangen voor het eerst in jaren tijdig hun honorarium
- Verdachte gewond tijdens aanhouding in Brownsweg
- Suriname maakt indruk op prestigieus mode- en designfestival Nicaragua Diseña
- Bromfietser omgekomen bij aanrijding
- Stichting 8 December: Gerechtigheid blijft de enige weg naar berusting
- Controverse en internationale bezorgdheid bij politie-invallen in Rio de Janeiro
- Verdachte brandstichting Drietabikistraat krijgt 15 maanden celstraf
- Trump en Xi sluiten handelsakkoord en verminderen spanningen in felle VS-China rivaliteit
- Broeierige dag met buien in de middag
- VN roept opnieuw op tot beëindiging van Amerikaanse embargo op Cuba
- Stiefvader die kinderen verwekte bij stiefdochter staat terecht voor misbruik
- Column: Mogelijke scenario’s
- Rob Jetten (D66) grootste winnaar verkiezingen Nederland
- Moertabat blijft bij zijn standpunt: Ik ben klaar met de VHP