Waarom moeilijk doen als het makkelijk kan?
Allereerst wil ik erop wijzen dat ik mij niet overgeslagen voel. Dit, naar aanleiding van een opmerking. Wat ik wel vind is dat mevr. Jennifer van Dijk-Silos erbij hoort. Ze is bijkans 20 jaar voorzitter van het Onafhankelijk Kiesbureau (OKB) geweest, daarbij is zij een ervaren jurist.
Verzoekster geeft onder meer aan “dat ten aanzien van voornoemde Kiesregeling het geen betoog behoeft dat het huidige kiesstelsel leidt tot ongelijkheid, omdat een stem in Coronie bijkans twaalfmaal meer electoraal gewicht heeft in vergelijking met een stem in Wanica.
Er zijn fundamentele democratische rechten van een meerderheid van de kiezers in het geding. De hoofdoorzaak van de onrechtmatigheid van het Kiesstelsel is de wijze van zetelverdeling, hetgeen is opgenomen in artikel 9 jo. 24 Kiesregeling. Gelet op de ongelijke resultaten van verkiezingen is het de vraag of de Kiesregeling wel voldoet aan de grondwettelijke en verdragsrechtelijke eisen die worden gesteld aan een Kiesstelsel”.
Het Constitutioneel Hof heeft op 5 augustus 2022 uitspraak gedaan en de vraag of de Kiesregeling wel voldoet heeft zij op ondubbelzinnige wijze beantwoord. Onder meer stelt zij dat de soevereine wil van het volk als gevolg van de zetelverdeling in relatie tot artikel 9 jo 24 van de Kiesregeling, niet tot uitdrukking komt in de verkiezingsuitslag (door het gewicht van de zetels per district).
Daarom moeten we terug naar de bron: de politieke partijen.
Het gevolg is dat op grond van de wet politieke partijen, deze partijen om te beginnen, bereid moeten zijn de uitspraak van het Hof als zodanig te accepteren. Pas dan kan je aan een model gaan werken om succes te behalen. Om dit zonder meer via een initiatiefwet vanuit De Nationale Assemblee te doen, gaat moeilijk werken. Bovendien is het de verantwoordelijkheid van de regering zorg te dragen voor een wet die bestemd is om volksvertegenwoordigers te kiezen.
Slotopmerking
Het is duidelijk dat het meest geschikte model om te voldoen aan de uitspraak van het Constitutioneel Hof zal zijn het stelsel van Landelijke Evenredigheid. Indien om wat voor reden dan ook het niet haalbaar is, wat formeel niet zou mogen, dan is het voorstel van de VHP in het rapport van maart 2018 van de Presidentiële Commissie, Evaluatie Kiesstelsel het model dat het meest de uitspraak van het Constitutioneel Hof benadert.Eugène van der San
Vandaag
Gisteren
- De rode loper ligt uit voor de diaspora-professional, nu de ondernemer nog
- De Nieuwe Leeuw presenteert voorstel voor wet bestuur en toezicht rechtspersonen
- Twee verdachten opgepakt in onderzoek naar gewelddadige bende
- VS en Latijns-Amerika hekelen Chinese druk op Panama
- BEP herdenkt 53-jarig bestaan in teken van rouw en vernieuwing
- Regen brengt leven terug in de Irakese moerassen na jaren van droogte
- Afscheid van een markant legerbevelhebber
- De Van 't Hogerhuysstraat: een nationale schande
- Strafeis van 12 maanden voorwaardelijk tegen ex-voorzitter Alcoa Pensioenfonds
- Overwegend bewolkt met buien gedurende de dag
- Controversiële Venezolaanse pin veroorzaakt diplomatieke storm met Guyana
- Verdeeldheid in coalitie over Viskeuringsinstituut; opheldering gewenst
Eergisteren
- Gangaram Panday ziet import van luchtverkeersleiders als voorlopige oplossing
- Thalia presenteert masterplan in aanloop naar 190-jarig bestaan
- HAVO-leerlingen dreigen te verdrinken in falend onderwijssysteem
- Nieuw vredesvoorstel Iran botst op Amerikaanse scepsis
- NAMLAC waarschuwt regering: risico op blacklisting Suriname bij onvoldoende voortgang
- AZP verwacht oplossing binnen twee weken na uitstel urologische ingrepen
- VAE stapt uit OPEC en OPEC+ in zware klap voor oliegroep en mondiale energiemarkt
- Man in verwarde toestand steekt 'doeman' dood; verdachte aangehouden
- Na bijna zeven jaar strafzaak rond 'verdwenen' kasreserves Centrale Bank
- Inflatie in maart stijgt naar 10,8 procent op jaarbasis
- President en luchtverkeersleiders maken afspraken om rust te herstellen
- Bewolkte en regenachtige dag
- Netanyahu’s rivalen bundelen de krachten; zullen zij het veiligheidsbeleid van Israël veranderen?
- Column: Humphrey Schurman, een man van recht, humor en vrijheid
- Na vertrek Colli barst strijd los om macht en geld bij VKI