Uitspraak CHof intussen toegezonden naar betrokkenen
Het Constitutioneel Hof heeft de uitspraak over de Kiesregeling maandag doen toekomen aan onder andere het staatshoofd, het Hof van Justitie, advocaat Serena Muntslag-Essed, De Nationale Assemblee, het ministerie van Binnenlandse Zaken en Justitie & Politie. Binnenkort zal - zoals gebruikelijk - het besluit van het CHof formeel gepubliceerd worden. Het CHof legt uit waarom artikel 9 van de Kiesregeling in strijd is met de artikelen 8 en 55 van de grondwet.
Het CHof heeft geoordeeld dat artikel 9 van de Kiesregeling over de zetelverdeling in strijd is met artikel 55 van de grondwet. Hierin is verankerd dat De Nationale Assemblee het volk van de Republiek Suriname vertegenwoordigt en de soevereine wil van de natie tot uitdrukking brengt.
De volkssoevereiniteit wordt uitgeoefend door middel van het kiesrecht. Zonder deelname van burgers door hun stemrecht, is het niet mogelijk om te spreken van een soevereiniteit die uitgaat van het volk. Als de macht van de Staat uitgaat van de mensen, hebben ze het recht om deel te nemen aan hun beslissingen.
De volkssoevereiniteit wordt uitgeoefend door middel van het kiesrecht. Zonder deelname van burgers door hun stemrecht, is het niet mogelijk om te spreken van een soevereiniteit die uitgaat van het volk. Als de macht van de Staat uitgaat van de mensen, hebben ze het recht om deel te nemen aan hun beslissingen.
Volkssoevereiniteit is een principe dat aangeeft dat de burgers de houders zijn van soevereiniteit in een Staat. De hele administratieve en politieke structuur van die Staat is dus georganiseerd op basis van het axioma dat macht uitgaat van de burgers.
In tegenstelling tot directe democratie maakt representatieve democratie door middel van het kiesrecht een beter beheer mogelijk van die gebieden met een grote bevolking. In plaats daarvan moet ervoor worden gezorgd dat de gekozen vertegenwoordigers niet afwijken van de populaire wil van het volk. Het volk, hoewel soeverein, kan niet buiten de wet en/of de grondwet handelen. Ingrijpende wijzigingen hierin, dienen volgens de vastgestelde wettelijke procedures te gaan. De volksvertegenwoordiging dient de wil van het volk tot uitdrukking te brengen, zoals verwoord in artikel 55 grondwet.
Volgens het CHof dienen de artikelen 8 en 55 grondwet in samenhang met elkaar te worden gelezen en geïnterpreteerd. De uitkomst van de verkiezingen brengt niet de soevereine wil van het volk tot uitdrukking, waardoor niet elke stem hetzelfde gewicht heeft bij de toekenning van de zetels. Hierdoor is er strijdigheid met het gelijkheidsbeginsel en het discriminatieverbod.
U kunt de uitspraak van het CHof hier downloaden.
Documenten:
Vandaag
-
08:32
Chili: Nieuw president moet economische storm trotseren te midden van wereldwijde onrust
-
06:30
Onrust bij SZF: staf uit zorgen over terugdraaien personeelsbesluiten
-
04:42
Afwisseling van zon en buien verwacht
-
02:47
Advocaat Kanhai pleit voor vrijspraak agenten in Pikin Saron-zaak
-
00:59
Column: Deskundigheid en vaderlandsliefde
-
00:00
Na groen licht president: Grassalco trekt stekker uit Guysure-activiteiten in Guyana
Gisteren
- Cubaanse artsen verlaten Guyana en regio na toenemende druk van VS
- Monorath benadrukt preventie bij schooljeugd in Meerzorg
- Man aangehouden voor ontuchtige handelingen in bijzijn van minderjarigen
- VHP: Laat rechtsstaat en rechter hun werk doen
- Bericht OM over verzoek in staat van beschuldigingstelling
- Somohardjo: Laat mij in staat van beschuldiging worden gesteld
- Adhin bevestigt: verzoek tot in staat van beschuldigingstelling oud-ministers ontvangen
- Verzoek tot in staat van beschuldigingstelling tegen oud-ministers ingediend bij DNA
- Strategisch 140%-model voor Surinaams oliebeleid
- Politiebericht over twee geweldsincidenten
- Groente-export zakt van 65 naar 15 ton per maand: sector vraagt actie
- Schutter vuurt vanuit auto: man raakt gewond
- Gewapende overval op goudzoekers
- SRD 117 miljoen overgemaakt voor toelagen ziekenhuispersoneel
- Afwisselend weer met zon en enkele buien
- Iran zet in op uithoudingsvermogen en energieverstoring in strijd tegen VS en Israël
- Column: President Jennifer Simons wordt flink beproefd
- Schorsing SBB-directeur leidt tot juridische strijd; Ravenberg gaat dinsdag toch aan het werk
Eergisteren
- Nieuwe directeur MI-GLIS, Belfor-Amoida legt nadruk op betrouwbare grondinformatie
- Onnodige 'hype' rond aansprakelijkheid directeuren en toezichthouders overheidsbedrijven
- Tragisch arbeidsongeval eist leven van 19-jarige
- China: Diplomatieke samenwerking en vrede als antwoord op wereldwijde uitdagingen
- AZP viert 60 jaar zorg: regering investeert SRD 60 miljoen in modernisering
- Onze kinderen verdrinken in het nieuwe onderwijssysteem
- Olieprijs schiet boven US$ 119 door oorlog in het Midden-Oosten
- CBvS verwerkt activiteiten buitenlandse oliemaatschappijen in economische statistieken
- Masker VMS gevallen
- Vrouwen hebben 36% minder economische rechten dan mannen
- Afwisseling van zon en buien in het binnenland en langs de kust
- Iran benoemt Khamenei’s hardline zoon Mojtaba als nieuwe Opperste leider
- Column: De lente die niet wijkt
- Directeur SBB krijgt ontslag aangezegd en kondigt juridisch verweer aan