Wet In Staat van Beschuldigingstelling Politieke Ambtsdragers
In lid 2 wordt door de wetgever aangegeven hoe dat moet plaatsvinden (in ieder geval niet rechtstreeks).
“Op iedere vordering tot het in staat van beschuldigingstellen van een politieke ambtsdrager of gewezen politieke ambtsdrager wordt binnen negentig dagen na de indiening daarvan een eindbesluit genomen art 4 lid 1”.
Nu wordt in een concreet geval bij de toepassing van deze bepalingen door de rechter beweerd, dat De Nationale Assemblee op iedere vordering van de PG dient te beslissen en dat bovendien in de WBVPA geen enkele bepaling is opgenomen, die de PG en de politieke ambtsdrager of gewezen politieke ambtsdrager de mogelijkheid biedt om in beroep te gaan tegen een door DNA genomen besluit op een vordering tot het in staat van beschuldiging stellen. Vervolgens wordt gezegd, zover de belanghebbende beoogt te stellen dat DNA geen anders luidende beslissing mocht nemen dan de beslissing op de eerste vordering, dat de kantonrechter van oordeel is dat slechts DNA de bevoegdheid toekomt om hierover inhoudelijk te oordelen. Een zeer gevaarlijk precedent.
Nu DNA de wettelijke plicht heeft om hierover te oordelen en ook heeft geoordeeld, zal de kantonrechter datgene moeten voorhouden dat in casu geen sprake is van strijdigheid met artikel 59 van het reglement. Dit, omdat de WBVPA geen mogelijkheid biedt aan de PG en de politieke ambtsdrager of gewezen ambtsdrager om in beroep te gaan tegen het besluit van DNA op de vordering van de PG inzake het in staat van beschuldiging stellen.
Dat geen uitdrukkelijke bepaling is opgenomen in de wet betekent niet dat DNA onder alle omstandigheden een dergelijk besluit zou mogen nemen. Bestuursrechtelijk is een besluit “een schriftelijke beslissing van een bestuursorgaan, inhoudende een publiekrechtelijke rechtshandeling “. Welnu, deze publiekrechtelijke rechtshandeling dient onder alle omstandigheden getoetst te worden aan wet en recht en daartoe is de rechter bevoegd of kan verwijzen naar het Constitutioneel Hof.
Dat er sprake is van strijdigheid met art. 59 van het Reglement van Orde is evident. Artikel 71 lid 3 stelt: De Nationale Assemblee stelt haar Reglement van Orde vast. Dit Reglement van Orde, waarin ook procedureregels voor de Verenigde Volksvergadering zijn opgenomen, wordt door middel van een staatsbesluit bekend gemaakt. Deze bepaling is een delegatiebepaling van de grondwetgever. Derhalve zijn de procedureregels geen vrijblijvende bepalingen maar verplicht gesteld door de grondwetgever en deze dienen onder alle omstandigheden te worden nageleefd.
Zodat de politiek ons stelselmatig aan willekeur kan onderwerpen. De vraag is hoe rechtsstatelijk zijn wij nog in de Republiek Suriname?
Eugène van der San
(Bestuurskundige)
Vandaag
Gisteren
- Actie bij Medische Zending: personeel eist uitbetaling toegezegde middelen
- Lancering StarTV nationaal en internationaal
- Granmorgu FPSO gaat fabricagefase in
- OKB grijpt in om stemrecht van burger veilig te stellen
- 'Suriname 2050': Olie geen doel, maar hefboom voor ontwikkeling
- Brazilië hoopt binnen 28 dagen officieel vrij te zijn van vogelgriep
- Surinaams staatsleiderschap onder druk door machtsdronkenheid
- Fout in kiezersbestand: Vrouw uit Nickerie moet stemmen in Wanica
- VES bepleit 10 stappen voor zorgvernieuwing zonder extra investeringen
- Voorkeursstemmen: Wat houdt dit in?
- Volksgezondheid lanceert digitale patiëntenportal
- Meer momenten van zon vandaag
- Taxiën door de politiek: De wijze woorden van de Poppenkast
- Column: Gefocust blijven
- Nieuwe rechter Sanches ‘bijzondere aanwinst’ voor rechtspraak
- Optsu en D-TV Express dagen Santokhi en Rapar voor de rechter
Eergisteren
- NDP: Bouwen aan een duurzaam en inclusief groeimodel
- Sibibusi Beweging: Democratie vraagt betrokkenheid
- Staat gaat in hoger beroep tegen vonnis zaak Wan Okasi
- IsDB keurt US$ 75 miljoen goed voor nieuwbouw AZP
- Advocaat Sitaram: Geen case tegen ex-minister Somohardjo
- EU-gezanten bereiken akkoord over wapenfonds van 150 miljard euro
- Honderd militairen ingezet voor verkiezingssurveillance
- De Paradox van het Denken en de Macht (slot)
- Live inzicht in kiezersopkomst en telling via nieuwe app
- Gewapende overval magazijn Kirpalani: Twee security guards mishandeld
- Lucky Store heropent na verwoestende brand: Issa wil structureel optreden
- Veel beloftes, weinig plan: BINI fileert partijprogramma’s
- Ramadhin: Integriteit in de zorg is geen keuze, maar een vereiste
- Nog meer bewolking en buien
- Taxiën door de politiek: "Als ik een keer president word..."
- Caricom-waarnemers: Geen signalen over verkiezingsfraude
- Column: De illusie en onze Guyanese ‘vrienden’
- Eskak teleurgesteld: We zijn terug bij af zonder artikel 27