Inheemsen: van 'Verworpenen' tot nationaal ontwikkelingsmodel
Nieuw koloniaal
Een opvallend deel van onze hoog geschoolden (die zich wanen intellectueel te zijn) zitten vol vooroordelen. Deze elites ontkennen de collectieve rechten vanuit een misplaatste nieuwe koloniale visie. Zij zien 'ontwikkeling' slechts vanuit natuurlijke hulpbronnen (bauxiet, goud, hout, olie) en een "groei nu en verdeel later strategie". Deze achterhaalde strategie gaat ten koste van de natuur en in communaal verband levende inheemsen. Met deze foute 'Tori' rechtvaardigen Surinaamse politieke en maatschappelijke elites hun standpunt tegen collectieve rechten. Ook gebruikt men het foute argument dat vele inheemse dorpen bevolkt zijn met gemengde etniciteiten, dat men cultureel is verwesterd, en dat percelen in grondhuur zijn uitgegeven.
Inheemse identiteit en visie
Tegenover de voor onze natuur schadelijke natuurlijke hulpbronnen strategie staat de benadering van de inheemsen. Allereerst wordt deze erkend door regionale en internationale instituten, vooral vanwege de (semi-) traditionele wijze waarop Inheemsen de natuur gebruiken. Ten tweede wordt de inheemse identiteit en visie in stand gehouden door de inheemse vorm van bestuur en het beleven van deze identiteit, wat o.m. tot uiting komt in de productie en distributie van inheemse culturele producten. Zo worden etnisch gemengden in bijvoorbeeld Bernarddorp tot inheemsen gerekend op grond van internationale verdragen van de Verenigde Naties, OAS en ILO die ook door Suriname zijn bekrachtigd. Collectieve en individuele zelfidentificatie vormen de kern om vast te stellen wie inheems is, ongeacht vermenging met andere (etnische) groepen. Terwijl Inheemsen worden weggedrukt is er een dreigende ecologische ineenstorting van Surinames natuur en bescherming van onze positie als meest beboste en koolstofnegatief land. Er is een ontwikkelings alternatief langs twee sporen: - Lokale en institutionele ontwikkeling.
Lokale ontwikkeling
Lokale ontwikkeling kan via nieuwe strategieën voor inheemse bosproducten worden bereikt. Dit kan door bevordering van productieketens voor socio-biodiversiteit, een woord met een andere betekenis dan biodiversiteit. Socio-biodiversiteit verwijst naar de sociale en culturele biodiversiteit, van traditionele gemeenschappen die producten zoals paranoten en açaí/podosiri produceren. Medicinale planten, gezondheid en duurzaam bos is een andere ontwikkelingslijn. De naar schatting 300 interessante medicinale planten in Suriname kunnen bij succesvolle ontwikkeling tot geneesmiddel jaarlijks USD 3 miljard opbrengen. Voorwaarde voor duurzaam bosbeleid is het aannemen van de milieuraamwet en de collectieverechtenwet terwijl houtkap moet gebeuren volgens de regels met goede coördinatie tussen het uitgeven van en controleren op hout- en mijnbouwconcessies. Voor Inheemse gemeenschappen kan men overstappen op schone energie via bijvoorbeeld zonnepanelen en kleine waterkrachtinstallaties. De opgewekte energie kan worden gebruikt voor huishoudens en ondernemingen. Suriname kan samenwerken met Brazilië, waar micro waterkrachtcentrales in het Amazone gebied belangrijk zijn om wegtrekken uit dorpen tegen te gaan en lokale ontwikkeling te stimuleren.
Institutioneel fundament
Vele paraplu NGO’s zijn in een projecten spiraal voor inheemsen beland. De donor gedreven projecten zijn niet alleen versnipperd, maar leiden doorgaans tot kortstondige oplevingen zonder continuïteit en zonder een Institutionele fundering voor Inheems ownership. Het scheppen van een blijvende institutionele fundering vormt de sleutel voor ontwikkeling van inheemse gemeenschappen met een lokale en nationale uitstraling van ontwikkeling vanuit de natuur. Een permanent Trainings en Conferentiecentrum gericht op ondernemerschap, beroepstraining en academia moet in regio’s via samenwerking tussen inheemse dorpen voorzien in voldoende kader op alle niveaus. Hiermee kan worden bijgedragen aan de transformatie van versnipperde projecten naar een managementvorm voor onderwijs, training, onderzoek, outreach en beleidsstrategieën gericht op ontwikkeling in harmonie met de natuur vanuit omliggende inheemse gemeenschappen. Deze aanpak overstijgt traditionele disciplinaire scheidslijnen en omvat koppelingen met andere projecten die verschillende sectoren en interessegebieden bestrijken. Deze opzet omvat meerdere doelgroepen, sectoren en thema's, zoals culturele analyse, duurzame productiemogelijkheden, inheemse gemeenschappen, eco-toerisme, hernieuwbare energie en natuurbehoud. Door vanuit verschillende invalshoeken te werken, kunnen de onderling verbonden gebieden van onderwijs, onderzoek en bewustwording worden gecombineerd tot een geïntegreerde ontwikkelingsstrategie en een institutionele fundering voor samenwerkende organisaties voor de take-off van inheemsen
Jack Menke
Vandaag
Gisteren
- SLM-vlucht naar Amsterdam geannuleerd na technisch mankement
- Column: Borrelpraat no. 934
- Gewapende overval op supermarkt Quan Tai aan Henck Arronstraat
- Cubaanse president beschuldigt VS van genocide en poging tot overname
- Simons bij terugkeer uit Engeland: 'Internationale steun cruciaal voor nieuwe economische fase'
- Het belang van een onafhankelijke Nationale Ombudsman
- Nieuw boek pleit voor mondiale Surinaamse natie en grotere rol diaspora
- Man overleden na aanrijding op kruising Latour- en Franklinweg
- De onzichtbare handen achter het moderne voetbal
- Leerkrachten pleiten voor bredere invoering van 'Het Begint Bij Mij'-programma
- Regering wil heel Suriname in 2030 voorzien van 24-uurs stroom
- Warm weer met later kans op regen- en onweersbuien
- 'Kakkerlak'-protesten India: 'We hebben het gedaan'
- Bescherm onze mangroven: het is nu tijd om in actie te komen!
- Gouddossier 3: Een jaar na de belofte: waar staat de goudsector?
Eergisteren
- Uitbreiding vrij verkeer binnen CARICOM moet meer beroepsgroepen kansen bieden
- Voetbal tussen waarneming en waardering
- Films brengen basisscholieren in contact met Franse taal en cultuur
- Voetganger overleden na aanrijding: doorgereden autobestuurder gezocht
- Derde helft WK 2026: Dank u, Thank you, Gracias
- Een kritieke ecologische en humanitaire crisis in het binnenland van Suriname
- Geiten als trofeeën
- Districtscommissariaat Paramaribo Midden verhuist naar eigen werkgebied
- Wereldbank schat schade door aardbevingen in Venezuela op $19,6 miljard
- Overwegend warm en zonning weer; later kans op buien
- Dodelijke aanrijding tussen vrachtwagen en personenauto op kruising Sumatraweg-Houttuinweg
- Ken syfilis in 2026
- Starnieuws gouddossier 2; Asabina: Regering weet wat misgaat in goudsector, maar grijpt niet in