"It ain't no fun when the rabbit got the gun"
In mijn bijdrage zal ik het niet hebben over percentages en/of de prijs en/of het aantal dienstvoertuigen dat is overgenomen door de regering Santokhi. Uiteengezet zal worden, dat hoewel de regering Santokhi wettelijk de mogelijkheid had om een beroep te doen op de overname-voorziening, die overnames niet kunnen worden aangemerkt als ethisch, integer, juist of rechtmatig.
Op 3 augustus 2020 deed de nieuw aangetreden regering Santokhi tijdens een regeringspersconferentie haar beklag over last-minute genomen besluiten van de afgetreden regering Bouterse, met grote impact op de staatsfinanciën. Het ging onder andere over de overname van dienstvoertuigen door functionarissen van de regering Bouterse. Ook tijdens de breed gepubliceerde ontmoeting van 26 september 2020, tussen het VES-bestuur en de president en de ministers van Financiën en Planning en van Economische Zaken, Ondernemerschap en Technologische Innovatie, is er gedetailleerd beklag gedaan over het tekort aan dienstvoertuigen, als gevolg van de verkoop van die voertuigen aan voormalige bewindslieden. De regering Santokhi heeft gedurende haar regeerperiode 2020-2025 deze ongewenste en schadelijke praktijk herhaaldelijk publiekelijk tegengeworpen aan haar voorganger.
Er was een bewustzijn bij de regering Santokhi dat deze praktijk schadelijk is voor het land en daarom tot het verleden moest behoren. Dat blijkt uit de wetgeving die in 2023 daartegen is ingediend en in 2024 is aangenomen en afgekondigd. Het gaat om de Wet Geldelijke Voorzieningen President en Vicepresident van de Republiek Suriname 2025, de Wet Geldelijke Voorzieningen Ministers en Onderministers 2025, de Wet Rechtspositie Rechterlijke Macht en de Wet Geldelijke Voorzieningen leden en gewezen leden van De Nationale Assemblée 2025). In deze wetten is de overname-voorziening afgeschaft.
Bovengenoemde wetten hebben de bestreden overname-voorziening niet afgeschaft voor de bewindslieden van de regering Santokhi. Maar met de afkondiging van die wetten heeft die regering zich er wel over uitgesproken dat de overname-voorziening onder geen enkel beding gehandhaafd mocht blijven voor toewijzing. De Memorie van Toelichting bij artikel 25 dan wel 29 van deze wetten geeft expliciet aan dat de overname-voorziening op gespannen voet staat met transparant en behoorlijk bestuur en het effectief beheer van staatsmiddelen.
Het is daarom niet te verklaren en niet te verdedigen dat – ondanks dit expliciet uitgesproken besef in de wetgeving – de regering Santokhi besloten heeft om zichzelf staatsmiddelen toe te eigenen op basis van de door haar afgekeurde overname-voorziening. Dit is niet per se onwettig, maar wel zeer onethisch, niet integer en uitermate onbehoorlijk bestuurlijk gedrag.
In een rechtsstaat – zoals Suriname – is het recht meer dan alleen de wet. Tegen de achtergrond van het gedemonstreerde bewustzijn bij de voormalige bewindslieden, valt nog te bezien of hun overname van staatsmiddelen een rechtmatigheidstoets zal kunnen doorstaan. Immers, zij hebben getoond niet te goeder trouw te hebben gehandeld door de overname-voorziening – die zij zelf als onbehoorlijk en schadelijk voor het land hebben aangemerkt – ten voordele van zichzelf toe te passen.
De regering Santokhi heeft daardoor bewust ervoor gekozen om te handelen op een wijze die in strijd is met transparant en behoorlijk bestuur en het effectief beheer van staatsmiddelen. Om die reden mag dat optreden van de regering Santokhi als vele malen erger worden aangemerkt dan hetzelfde gedrag vertoond door regeringen die haar voorafgingen.
Het is een zwaktebod dat leden van de regering Santokhi hun onbehoorlijk bestuurlijk gedrag proberen goed te praten door te verwijzen naar wat in het verleden is gebeurd, nu zij door de nieuw aangetreden regering Simons over hun inconsistente gedrag ter verantwoording worden geroepen.
Het ter verantwoording roepen is niet hypocriet, maar het is een plicht die voortvloeit uit de door de nieuwe regering aanvaarde bestuurlijke verantwoordelijkheid.
Met de aanname en afkondiging van de vier eerder genoemde wetten, hebben de regering en De Nationale Assemblée zich in 2024 al uitgesproken over de onverenigbaarheid van de overname-voorziening, met transparant en behoorlijk bestuur en het effectief beheer van staatsmiddelen. Om die reden alleen moet De Nationale Assemblée zich nu even ferm als de vorige DNA uitspreken tegen deze voor de Staat Suriname schadelijke overname van onder andere dienstvoertuigen.
'It ain't no fun when the rabbit got the gun'
Mr. M.A. Castelen, LLM & LLM
Advocaat, gespecialiseerd in staats- en bestuursrecht, mensenrechten en internationaal recht
Vandaag
- 
                	    
                	        20:54Een halve eeuw van: Afbraak, hypocrisie, corruptie en moreel verval
- 
                	    
                	        18:52Jonge tech-talenten op wereldrobotica-wedstrijd in Panama
- 
                	    
                	        16:56Ruim 30 LO-leerkrachten sluiting training 3x3 basketbal af
- 
                	    
                	        14:58Huisartsen ontvangen voor het eerst in jaren tijdig hun honorarium
- 
                	    
                	        13:37Verdachte gewond tijdens aanhouding in Brownsweg
- 
                	    
                	        12:46Suriname maakt indruk op prestigieus mode- en designfestival Nicaragua Diseña
- 
                	    
                	        10:49Bromfietser omgekomen bij aanrijding
- 
                	    
                	        10:41Stichting 8 December: Gerechtigheid blijft de enige weg naar berusting
- 
                	    
                	        09:15Controverse en internationale bezorgdheid bij politie-invallen in Rio de Janeiro
- 
                	    
                	        08:43Verdachte brandstichting Drietabikistraat krijgt 15 maanden celstraf
- 
                	    
                	        06:44Trump en Xi sluiten handelsakkoord en verminderen spanningen in felle VS-China rivaliteit
- 
                	    
                	        05:03Broeierige dag met buien in de middag
- 
                	    
                	        04:04VN roept opnieuw op tot beëindiging van Amerikaanse embargo op Cuba
- 
                	    
                	        02:37Stiefvader die kinderen verwekte bij stiefdochter staat terecht voor misbruik
- 
                	    
                	        00:59Column: Mogelijke scenario’s
- 
                	    
                	        00:22Rob Jetten (D66) grootste winnaar verkiezingen Nederland
- 
                	    
                	        00:00Moertabat blijft bij zijn standpunt: Ik ben klaar met de VHP
Gisteren
- Eerste officiële universitair bezoek aan Surinaamse ambassade in China
- President moet oordelen over ontheffing ovj Rathipal
- Italië verhoogt bijdrage voor duurzaam energieproject in Pusugrunu
- Suriname: een vruchtbare bodem voor een eigen psychotherapie
- Arbeider zwaargewond na ongeval met omgevallen boom te Kalangoe
- Orkaan Melissa eist 25 levens in Haïti en veroorzaakt zware schade in Jamaica en Cuba
- OM vraagt gerechtelijk vooronderzoek aan in Moiwana-zaak
- Suriname voert nationale zelfevaluatie uit voor WTO-investeringsakkoord
- Man neergeschoten bij gewapende beroving in hotel
- Politieoperatie in Rio de Janeiro eist minstens 60 levens
- Franse ambassade sluit LGBTIQ+ Filmfestival af met prijswinnende film
- Gevaar nasleep orkaan Melissa in Jamaica, orkaan nadert Cuba
- Overwegend warme woensdag voorspeld
- Melissa is beest te midden van reeks monsterlijke Atlantische stormen
- Venezuela verklaart premier Trinidad en Tobago persona non grata
- Dirk Heave benoemd tot directeur Operationele Aangelegenheden bij het SZF
- Nek-aan-nekrace bij parlementsverkiezingen in Nederland
- Gajadien hekelt gebrek aan transparantie bij verkoop obligaties
Eergisteren
- Su Aid wil SRD 10 miljoen ophalen voor hematologische zorg SVZ
- Orkaan Melissa richt verwoesting aan op Jamaica; Caricom spreekt bezorgdheid uit
- China pleit voor vrede en dialoog in Palestina en Oekraïne
- President stelt werkgroep in voor versnelling toerismesector
- Nieuwe Afro-Caraïbische Educatie Academie wil kennisherstel en trots versterken
- Scholier (12) aangereden aan de Sir Winston Churchillweg
- China presenteert Global Governance Initiative als antwoord op wereldwijde uitdagingen
- 8 jaar HVB – 8 fundamenten, één missie: Suriname hervormen & vernieuwen
- Beleid zonder institutionele structuur blijft drijven
- President Simons belooft snelle aanpak knelpunten Ewald P. Meyer Lyceum
- Warme dag met 's middag enkele lokale buien
- 92-jarige Biya blijft aan de macht na verkiezingen in Kameroen
- Column: We kopen tijd - maar gebruiken we die ook verstandig?
- VES-voorzitter Debipersad: Nieuwe schuldendeal biedt ademruimte; duidelijkheid nodig
