Prominente Al Jazeera-journalist gedood bij Israëlische luchtaanval in Gaza
Het Israëlische leger verklaarde dat het doelwit, Anas Al Sharif, leider zou zijn geweest van een Hamas-cel die betrokken was bij raketaanvallen op Israël. Al Jazeera, gefinancierd door de Qatarese overheid, wees die aantijging van de hand. Ook Al Sharif zelf had de beschuldigingen vóór zijn dood al verworpen.
"Anas Al Sharif en zijn collega’s behoorden tot de laatste overgebleven stemmen in Gaza die de tragische werkelijkheid aan de wereld toonden," aldus Al Jazeera.
Volgens Al Jazeera en functionarissen in Gaza waren de andere omgekomen journalisten Mohammed Qreiqeh, Ibrahim Zaher en Mohammed Noufal, plus een assistent. Een zesde journalist, de lokale freelancer Mohammad Al-Khaldi, stierf eveneens door de aanval. Een ziekenhuisfunctionaris meldde dat nog twee andere mensen het leven verloren.
Al Jazeera noemde Al Sharif "een van Gaza’s moedigste journalisten" en sprak van "een wanhopige poging om stemmen het zwijgen op te leggen in aanloop naar de bezetting van Gaza."
De Qatarese premier, sjeik Mohammed bin Abdulrahman Al-Thani, zei op X dat "het opzettelijk aanvallen van journalisten door Israël in de Gazastrook aantoont dat deze misdaden elk voorstellingsvermogen te boven gaan." Het VN-bureau voor mensenrechten veroordeelde de moorden en bestempelde het Israëlische optreden als een "ernstige schending van het internationaal humanitair recht," terwijl Palestijnen spraken van het hevigste bombardement in weken.
De Britse premier Keir Starmer liet via een woordvoerder weten "zeer bezorgd" te zijn over het herhaaldelijk aanvallen van journalisten in Gaza. Israël ontkent journalisten doelbewust te treffen en stelt dat veel omgekomen persmedewerkers in werkelijkheid leden waren van militante islamistische groepen.
Maandag verzamelden zich vrienden, familie en collega’s op de Sheikh Radwan-begraafplaats in Gaza om afscheid te nemen. Velen omhelsden elkaar en pinkten tranen weg. Al Sharif maakte eerder deel uit van een Reuters-team dat in 2024 een Pulitzerprijs won.
Volgens het Watson Institute for International and Public Affairs is de oorlog tussen Israël en Hamas in Gaza de dodelijkste ooit voor journalisten. Het door Hamas geleide mediakantoor in Gaza stelt dat sinds het uitbreken van de oorlog op 7 oktober 2023 in totaal 238 journalisten zijn gedood. Het Committee to Protect Journalists (CPJ) spreekt van minstens 186 doden.
Al Sharif had vóór zijn dood een vooraf opgenomen boodschap achtergelaten: "Ik heb nooit geaarzeld de waarheid te brengen zoals die is, zonder verdraaiing of misrepresentatie, in de hoop dat God getuige zal zijn van hen die zwegen."
In oktober vorig jaar beschuldigde het Israëlische leger Al Sharif en vijf andere Gaza-journalisten van lidmaatschap van Hamas en de Palestijnse Islamitische Jihad, onder verwijzing naar documenten die zouden aantonen dat zij trainingen hadden gevolgd en salarissen ontvingen. Al Jazeera wees dat destijds "categorisch" van de hand en sprak van "gefabriceerd bewijs."
Het CPJ, dat in juli opriep tot internationale bescherming voor Al Sharif, zegt dat Israël nog altijd geen bewijs heeft geleverd voor de aantijgingen. Enkele minuten voor zijn dood meldde Al Sharif op X dat Gaza-Stad al meer dan twee uur zwaar werd gebombardeerd.
Hamas verklaarde dat de moord op de journalisten kan wijzen op de start van een nieuwe Israëlische aanval. Premier Benjamin Netanyahu heeft aangekondigd een offensief te beginnen om Hamas-bolwerken in Gaza te ontmantelen, waar na 22 maanden oorlog een acute voedselcrisis heerst.
"De moord op journalisten en het intimideren van wie overblijft, effent de weg voor een grote misdaad die de bezetting plant in Gaza-Stad," aldus Hamas.
Vandaag
-
08:45
Vrouw ernstig gewond bij woningbrand aan Ramgoelamweg
-
06:48
EBS zet juridische strijd tegen vakbondsleider Hellings voort met hoger beroep
-
04:51
Nat en benauwd: kans op regen- en onweersbuien
-
02:02
VES betwist begrotingstekort van 5,1%: Werkelijk tekort is 7,7% van BBP
-
00:59
Column: Terwijl iedereen wil scoren
-
00:00
Kabinet President krijgt begroting van ruim SRD 1,2 miljard
Gisteren
- Brug over oostelijke grens biedt ontwikkelingsperspectieven
- Derde helft WK 2026: Welke sub-Sahara Afrikaanse landen maken de beste kans?
- GBB moet SRD 128 miljoen betalen aan vonnissen, slechts SRD 32 miljoen op begroting
- Gewapende roofoverval aan Topaasstraat: circa USD 200.000 buitgemaakt
- Eerste editie van Boeken, Bier en Meer succesvol van start
- Simons: Onderwijs sleutel tot armoedebestrijding en duurzame ontwikkeling
- Grankreek eist duidelijkheid over onderzoek naar zandafgravingen
- Hof van Justitie ontbeert in begroting ruim SRD 300 miljoen
- Krachtige aardbeving treft Filipijnen, minstens 15 doden en tsunami-waarschuwingen
- Kluis met groot geldbedrag gestolen bij inbraak in cambio
- Quota Men Cook Out levert bijna US$ 150.000 op voor maatschappelijke projecten
- Bijna 90% begroting Openbaar Ministerie gaat op aan personeelskosten
- Warm en benauwd weer met kans op zware regen- en onweersbuien
- Iran vuurt raketten af op Israël na aanval op Beiroet
- Column: Feest van voetbal, schaduw van oorlog
- Regering in lastige positie bij zoeken oplossing asfalteringsproject Van ’t Hogerhuysstraat
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 927
- Derde helft WK 2026: Van 'groep des doods' tot verrassingen
- Sociale bescherming is een kinderrechtenkwestie
- SVB verdedigt keuze voor verkoop WK-kaarten via externe partij
- Begroting DNA stijgt met 53%; SRD 125 miljoen extra voor nieuwe vergaderzaal
- Woning Robijnstraat in vlammen opgegaan: bedlegerige man naar SEH afgevoerd
- Kinderen leren over de gevolgen van illegale visserij
- Een verdiende herwaardering van Ramsewak Shankar
- Politieagent in buik geschoten na achtervolging aan de Nieuw Weergevondenweg
- Nieuw Directoraat Burgerzaken krijgt begroting van ruim SRD 361 miljoen
- Wisselvallig weer met zon, bewolking en regen
- 100 dagen oorlog tegen Iran: Trump slaagt er niet in steun in de VS te mobiliseren
- Staatsschuld stijgt naar SRD 189,9 miljard
- Begroting 2026 fors verhoogd: uitgaven stijgen met SRD 16 miljard; tekort 5,1% BBP