Buitenlands beleid als ontwikkelingsinstrument
1. Handelspromotie
2. Investeringsbeleid
3. Economische, financiële en commerciële onderhandelingen
Op politiek gebied is er een indirecte relatie met ontwikkelingspromotie, waarbij o.a. een positief klimaat gecreëerd wordt zodat de economische acties kans van slagen hebben. Dit neemt meer tijd in beslag. Het politieke richt zich ook op:
1. Grondstoffen exploitatierechten
2. Internationale samenwerking
3. Internationale projectie
De economische ‘pay-back’ gebeurt niet ‘overnight’. Handelspromotie is meer dan het verhogen van de nationale exporten, maar meer nog het kwalitatief ‘upgraden’ hiervan. Dat is de sleutel tot de niet-traditionele markten. Het vereist een binnenlands beleid dat verhoogde kwaliteit in productie stimuleert en dus ook verbeteringen in de vaardigheden van de arbeiders.
Het investeringsbeleid richt zich op het aantrekken van FDI en het uitbreiden van nationale investeringen buiten de grenzen. Belangrijk voor ons als ontwikkelingsland is dat de kapitaals ‘transfers’ gevolgd worden door technologie ‘transfers’; het laatste is broodnodig voor ontwikkeling.
Er kan voorbeeld genomen worden aan landen zoals Brazilië en Turkije. In Brazilië heeft de buitenlandse politiek vanaf 1930 een belangrijke rol in de nationale ontwikkeling. Er is een historische trend om handel te bevorderen met verre gebieden. Het departement voor Trade Promotion and Investment samen met het ministerie voor Ontwikkeling, Industrie en Buitenlandse Handel en de Braziliaanse Trade and Investment Promotion Agency zijn verantwoordelijk voor het verbeteren van de Braziliaanse exporten en consumenten markten. Een combinatie van sterke beleidsondersteuning voor het lokale bedrijfsleven/ondernemerschap en het betreden van nog onbekende markten, inclusief stimulering van het eigen bedrijfsleven om ook daar te investeren, heeft het Braziliaans bedrijfsleven geen windeieren gelegd. Er is vooral nadruk op het creëren van het noodzakelijk wettelijk raamwerk en een positief milieu voor investeringen in binnen- en buitenland.
Kortom: Brazilië’s diplomatieke geschiedenis gecombineerd met haar gunstige regionale situatie heeft een belangrijke rol vervuld in zowat elk aspect van haar internationale projectie voor ontwikkeling. Door haar grensconflicten al vroeg in de 20ste eeuw op te lossen kon Brazilië haar buitenlands beleid ongestoord focussen op het garanderen van ontwikkeling en autonomie. Daarnaast bedient Brazilië zich ook van keihard getrainde, gedisciplineerde en professionele diplomaten. Brazilië bouwt internationaal steeds aan een imago als een promotor van ontwikkeling voor de hele wereld waarbij zij een actieve bijdrage wenst te leveren aan het scheppen van de noodzakelijke condities.
Handelspromotie is een element van uitermate belang binnen het Turkse buitenlands beleid. Vanaf de jaren ’80 richt de Turkse ontwikkelingsstrategie zich op exporteren. Hoewel de Europese markt een heel belangrijke markt is, beijvert het ministerie zich ook haar exporten uit te breiden naar andere regio’s, buiten haar traditionele invloedssfeer, zoals Afrika en Latijns-Amerika. Voorts wordt veel energie geïnvesteerd vanuit het buitenlands beleid om het juiste milieu te creëren voor expansie van handelsactiviteiten. FDI wordt aangezocht ter investering binnen de landsgrenzen alsook het stimuleren van Turkse investeringen buiten de grenzen.
Het is onontkenbaar dat succesvolle nationale ontwikkeling ondersteund kan en moet worden door nationaal buitenlands beleid.
Romeo Stienstra
Werkgroep Buitenlands Beleid
DA’91 Wetenschappelijk Buro
Vandaag
-
16:39
Bedrijven klaargestoomd voor exporteisen tijdens EU Standards & Certification Workshop
-
14:37
Jabini: Nieuwe minister hoeft alleen nog maar te scoren
-
12:40
Het gevaar van WhatsApp
-
10:42
IMF-baas feliciteert Simons en bevestigt samenwerking met Suriname
-
08:48
Inbraak loopt fataal af: Inbreker neergeschoten aan Julianaweg
-
06:51
Collegiaal bestuur onder president Simons
-
04:53
Al vroeg onweersbuien op deze maandagmorgen
-
02:57
Oud-president Nigeria, Muhammadu Buhari, overleden
-
00:59
Column: Mi lobi Sranan? Bewijs het!
-
00:00
Rusland: NPS-besluiten zijn democratisch genomen
Gisteren
- Column: Borrelpraat no. 880
- Alertheid geboden bij wat je schrijft of zegt
- Gewapende overval op supermarkt in Uitvlugt
- EU stelt tegenmaatregelen VS-tarieven uit
- Gewapende overval op goudkamp in Nassaugebied: 300 gram ruw goud gestolen
- Ivan Fernald verlaat NPS: De maat is vol
- Strenge veiligheid rond inauguratie – Wegen rond ANS afgesloten
- China wil samenwerking met Suriname verdiepen onder president Simons
- Dansen met olifanten
- Kleine en middelgrote pluimveeboeren beschrijven zorgen sector
- Zelfde weerpatroon bewolkt, zon en onweer
- Illegale migratie eist opnieuw levens op Caribische route
- 5 scholieren naar Parijs voor Internationale Natuurkunde Olympiade
- Rijstboeren Nickerie vestigen hoop op aankomende minister Noersalim
Eergisteren
- Reactie op 'Santokhi's toespraak...zelfverheerlijking'
- "Miljoenen doden door stofstormen wereldwijd"
- NPS draagt Patrick Brunings voor als minister Olie, Gas en Milieu
- 30 verdachten aangehouden na reeks misdrijven: Oproep tot waakzaamheid
- Drs. C. Waterberg verdient erkenning in de strijd tegen malaria
- Afstudeeronderzoek legt voedselveiligheidsproblemen melkveesector bloot
- Nieuwe bezems van gerecycled materiaal!
- Crash Air India: motoren vielen direct na start uit
- Suriname is geen arm land – het is leeggeroofd
- Eerste master Geschiedenis afgeleverd door Faculteit der Humaniora van AdeKUS
- Bewolkte zaterdag met kans op onweersbuien
- Bijna 5.000 doden in Haïti sinds oktober door escalerend bendegeweld
- VS en Suriname starten gezamenlijke medische missie AMISTAD 2025
- Minister Ori: Met opgeheven hoofd vertrek ik