Deens bedrijf wil US$ 1.2 miljard investeren in powerplant
Het complex komt te staan op plantage Breedevoort te Commewijne en moet in 2023 'up and running' zijn. HPSG is de eerste die een ‘foreign direct investment’ doet in Suriname delen minister Armand Achaibersing van Financiën en Albert Ramdin van Buitenlandse Zaken, International Business en Internationale Samenwerking (Bibis) mee. De Denen gaan US$ 1.2 miljard investeren. Het project gaat Suriname niets kosten, ook de nodige grond is geen probleem: de initiatiefnemers van het project zijn eigenaar van plantage Breedevoort.
De laatste jaren wordt er ijverig gezocht naar nieuwe en schonere vormen van energie. Hydro-power (stroom opgewekt met water), zonne- en windenergie voeren de boventoon. Hoewel waterstof al veel langer wordt aangezien als “energie van de toekomst” is het nog steeds niet doorgebroken om 'fossil fuels' te kunnen vervangen. Waterstof is het enige element op aarde dat overal voorkomt. Een van zijn karakteristieken is dat hij energie kan opslaan. Hij dient ook als grondstof voor chemische producten, zoals ammoniak voor kunstmest en synthetische kerosine. Auto’s die op waterstof rijden zijn duurder in aanschaf. Ook tanken met waterstof is duurder. Hij wordt het best toegepast op grotere transportmiddelen (synthetische kerosine voor vliegtuigen) maar is niet goedkoper.
Traditioneel wordt waterstof gewonnen uit kool en aardgas. Maar bij die processen komt er carbon vrij die schadelijk is voor het milieu. Een manier om het carbonvrij te produceren is door een methode genaamd electrolyse. Hierbij wordt het water (element H2O) met stroomstoten behandeld. Hierdoor komt er pure waterstof (H), zuurstof (O2) en damp vrij. Dit is ook geen goedkoop proces omdat er enorm veel elektriciteit voor nodig is. HPSG gaat deze stroom opwekken met windturbines en zonne-energie.
Een andere factor die waterstof duur maakt, is de opslag en transport. Waterstof is licht en vereist veel ruimte voor de opslag. Compressen is duur en gevaarlijk. Ook in vloeibare vorm moet hij in combinatie met andere elementen worden opgeslagen wat de puurheid kan aantasten. Benny Falk van HPSG deelt mee dat het bedrijf de pure waterstof in gasvorm zal opslaan in 40 voet containers. Deze zullen onmiddellijk worden geplaatst op schepen voor export. Hiermee zal aanzienlijk in de kosten gesneden worden, stelt hij. Breedevoort ligt immers aan het water.

Jesper Nielsen, Benny Falk van HPSG en minister Albert Ramdin.
Falk merkt op dat het bedrijf voor Suriname gekozen heeft vanwege de geografische ligging. Ook is grond goedkoop deelt hij mee. In combinatie met hun werkwijze zal de productie van waterstof en energie wel rendabel en winstgevend worden stelt hij. Falk deelt mee dat met de investering een ‘big statement’ wordt gemaakt. “Hiermee willen we aangeven dat het goed investeren is in dit land. Komen jullie maar.” Over het bedrijf is er weinig informatie te vinden op Internet.
René Gompers
Vandaag
-
20:36
Suriname moet eerst zijn bestuursrecht versterken
-
18:33
NDP treurt om het overlijden Wijdenbosch – staatsman, bouwer en mentor
-
17:52
Nieuw Burgerlijk Wetboek treedt ondanks bezwaren in werking op 1 mei
-
16:47
Politieambtenaar mishandeld en beroofd van dienstwapen: drie aanhoudingen
-
16:26
Biza ontvangt 50.000 stembiljetten onder strikte beveiliging
-
14:24
Bedrijfsleven Guyana keert zich tegen geweld en chaos
-
12:22
Veiligheidsman president trekt vuurwapen na ruzie met brandweerman
-
11:00
SWOS neemt actie: Onvrede over uitblijven CAO-akkoord bij Staatsolie
-
10:23
Ex-president Wijdenbosch overleden
-
09:32
Ook VMS vraagt uitstel invoering NBW wegens gebrekkige voorbereiding
-
08:48
41 ondernemers krijgen financiële steun via SURGE-project
-
06:51
Zaaien met olie
-
04:53
Kans op korte buien in de middag
-
02:55
Canadese liberalen winnen minderheidsregering
-
00:57
Toekomst agrarische sector centraal tijdens seminar AdeKUS
-
00:00
OM en rechter verwerpen verzoek tot vrijlating Hassankhan
Gisteren
- Beleidsplan tegen plasticvervuiling in Suriname gepresenteerd
- Vaccinatieweek 2025 van start: 'Uw beslissing telt'
- Staatsolie zet koers naar offshore olieproductie
- Santokhi: Investering in maritiem onderwijs voor internationale erkenning
- Suriname, Stem bewust voor jouw toekomst
- VLS biedt petitie aan: 'Rechtsstaat ernstig ondermijnd'
- Centraal Resocialisatiecentrum geopend: Nieuwe kansen voor gedetineerden
- Kamla Persad-Bissessar opnieuw premier Trinidad en Tobago
- Vrouw omgekomen bij aanrijding Nieuw Weergevondenweg
- Suriname verdient leiders die verbinden, niet verdelen
- Bedrijf uit Dubai wil groot zonne-energieproject uitvoeren
- Kans op een enkele bui
- President moet nog beslissen over nieuw Burgerlijk Wetboek
- Column: Recht kromgetrokken op het altaar van de verkiezingsdeadline
- Invoering van acht boeken per 1 mei 2025 is onwijs
Eergisteren
- Versterking is nog geen vertrouwen
- Tijdelijke aanpassing regionaal vliegschema SLM
- Conclaaf kiest nieuwe paus, start op 7 mei
- Reactie op 'Ons politiek-bestuurlijk systeem...'
- Inbrekers stelen grote bedragen uit kluis in woning Coesewijnestraat
- Stroomstoring treft grote delen van Spanje en Portugal
- Mijn gezondheid is geen bevel
- 23-jarige bestuurder overlijdt in ziekenhuis na botsing tegen truck
- Mac Andrew: 'Arbeidsveiligheid nu ook fundamenteel arbeidsrecht'
- Beveiliging commissariaten opgevoerd na tweede inbraakpoging
- Kiezer van Suriname: Uw stem telt op 25 mei 2025!
- Bewolkt met kans op enkele middagbuien
- Anthony Nesty en Surinaamse sporters gehuldigd
- Drukken definitieve DNA-stembiljetten gestart
- Erkenning collectieve eigendomsrechten met politieke wil snel opgelost