Berenstein: Alleen met sociaal akkoord crisis op te lossen
C-47 voorzitter Robby Berenstein zegt in gesprek met Starnieuws dat alleen met een sociaal akkoord het Crisis- en Herstelplan (CHP) succesvol kan worden uitgevoerd. De maatregelen die de regering wil treffen om de economie gezond te krijgen, moeten in samenspraak met de vakbeweging en het bedrijfsleven tot stand komen. C-47, FAL, BvL en ALS hebben een gezamenlijk standpunt ingenomen over het CHP, op basis van een grondige analyse van de situatie.
De vakbeweging onderschrijft dat hervormingen nodig zijn om de economie te stabiliseren. De vakbeweging zal volgens Berenstein niet meewerken aan een verarming van de werknemers, zoals in de crisis van de jaren negentig van de vorige eeuw. Het kopiëren van het toenmalige beleid en maatregelen zullen niet worden ondersteund. Ook verschilt de crisis van 2015/16 met de huidige. Aangezien de overheidsfinanciën aanmerkelijk zijn verslechterd, de deviezenreserve is uitgeput en de overheidsschuld enorm is, zijn er nu meer inspanningen nodig om de economie te stabiliseren.
Bij de evaluatie van het CHP gaan de organisaties van werknemers uit van drie kernelementen die elk crisisprogramma moet hebben.
1. Er is evenwicht nodig op de betalingsbalans; de druk op de deviezenreserve moet verminderen.
2. Het terugdringen van de overheidsuitgaven, vooral als die leiden tot geldcreatie, waarbij de consumptie niet gedekt is door productie.
3. Het opvoeren van ontwikkelingsinvesteringen om door economische groei, productiviteit en export de bestaansniveaus van de werkers te verhogen.
Berenstein zegt dat de vakorganisaties hun bevindingen in een rapport hebben vervat. Hierin wordt uitgebreid ingegaan op de zienswijze van de vakbeweging op de maatregelen. Zo is het van groot belang dat wisselkoersstabiliteit wordt bereikt en behouden. Dit is de hoeksteen van het macro-economisch, inkomens- en ontwikkelingsbeleid voor de economie. Om realisatie van de doelen van het sociaal (ontwikkelings-)beleid veilig te stellen, ook gedurende het crisisprogramma, is consensus nodig over het beleid en de maatregelen.
De regering is nog in onderhandeling met het Internationaal Monetair Fonds (IMF) over maatregelen die in het CHP zijn opgenomen. De vakbondsleider merkt op dat er nog geen overeenstemming is bereikt. Het is voor hem en zijn medestanders niet duidelijk wat de bijdrage is van het IMF bij de financiering van een strategie en programma voor economische groei en diversificatie, sociale ontwikkeling en armoedebestrijding. Wat gaat er gebeuren indien er geen akkoord wordt bereikt. De rol van de Wereldbank en de Inter-Amerikaanse ontwikkelingsbank is eveneens niet duidelijk.
In het belang van de werknemers, pleit de vakbeweging voor integratie van een dieper gaande analyse die de structurele aspecten van onze economie meeneemt. Verrijking van de analyse kan leiden tot andere of meer doelgerichte maatregelen, zogenaamde targeting, die tegelijkertijd de druk op de vaste inkomenstrekkers kan verminderen en het succes van de maatregelen verhogen.
Vandaag
-
08:12
Drie arrestanten ontsnappen uit cellenhuis politiebureau Uitvlugt
-
07:26
Vooruitzicht op een nieuw politiek tijdperk in Suriname
-
05:33
Mooie ochtend met onweersbuien in de middag
-
03:44
Van generaal tot president: Buhari met eerbetoon begraven
-
01:51
Onwettige herbenoeming CBvS-governor Roemer op de valreep gecorrigeerd
-
00:59
Column: Mevrouw de president
-
00:00
Nieuwe salarissen voor president, vp en ministers officieel ingegaan
Gisteren
- Raghoebarsing pleit voor wettelijke verankering RVI-programma
- Reactie op: Collegiaal bestuur wat is dat?
- Bosbranden teisteren Zuid-Europa: waarom het risico toeneemt
- Caricom ziet in Simons sleutelrol voor Caribische ontwikkeling
- Strakke organisatie en ‘diepte’ investeringen bij aantreden nieuwe regering
- Regering: Behoed het onderwijs voor totale ondergang
- Stabiele houtproductie en groeiende export naar China kenmerken bosbouwjaar 2024
- Mac Andrew warm uitgezwaaid door personeel
- Schaduwzijde van het tuchtrecht
- Onweersbuien en afnemende regen
- Internationale bemanning keert terug naar aarde na succesvolle Axiom-ruimtevlucht
- Frankrijk dringt aan op ratificatie grensprotocol met Suriname
- Column: Een brief van Chan aan Jenny
- Overheid maakt macro-economische vorderingen, maar schuldpositie blijft zwak
Eergisteren
- Adelien Wijnerman keert terug als minister van Financiën – 3 onderministers ook van de partij
- Strategisch olieplan open voor feedback van samenleving
- Bromfietser overlijdt twaalf dagen na aanrijding
- Reactie op Fares I. Naipal: Een poging tot geschiedvervalsing
- Bedrijven klaargestoomd voor exporteisen tijdens EU Standards & Certification Workshop
- Jabini: Nieuwe minister hoeft alleen nog maar te scoren
- Het gevaar van WhatsApp
- IMF-baas feliciteert Simons en bevestigt samenwerking met Suriname
- Inbraak loopt fataal af: Inbreker neergeschoten aan Julianaweg
- Collegiaal bestuur onder president Simons
- Al vroeg onweersbuien op deze maandagmorgen
- Oud-president Nigeria, Muhammadu Buhari, overleden
- Column: Mi lobi Sranan? Bewijs het!
- Rusland: NPS-besluiten zijn democratisch genomen