Sewdien: Klimaatsverandering serieus nemen
Sewdien is dinsdag uitgebreid ingegaan op de vragen van Assembleeleden tjdens de begrotingsbehandeling. In de kwestie Weg naar Zee, heeft hij meegedeeld dat hij en collega-minister Riad Nurmohamed van Openbare Werken naar oplossingen zoeken. Ze zijn maandagavond poolshoogte gaan nemen op de plek die door het hoge zeewater wordt opgeëist. Twee maanden geleden heeft de zee op dezelfde plek een deel van de dam weggevreten, ruim 50 meters breed. Daarvoor bleek de dam al zwaar aangetast te zijn door de zee. De breuk is dit keer tweemaal zo groot, deelt Sewdien mee. Het doorgebroken zeewater maakt het moeilijker voor de boeren om te werken. Anderen kunnen helemaal niet werken. Een oorzaak van de breuken is dat de eigenaar van het perceel de plek heeft ontbost, geeft Sewdien aan. Hierdoor krijgt de zee vrij spel, vooral bij springvloed.
De boeren hebben zelf wat dijkjes opgeworpen om de schade te beperken. “En zo kunnen we blijven vechten tegen de zee maar er moet een definitieve oplossing komen,” merkt Sewdien op. “Besloten is om het gat zo snel mogelijk te dichten maar ook om steun te geven aan het project van Naipal, zodat hij door kan gaan. Je hebt iets nodig om de golven te breken. Die kwelders hebben hun nut al bewezen. Dus wij gaan ondersteuning moeten geven om die kwelders uit te breiden.”
“Een nieuwe dam die parallel loopt aan de Brantimakkaweg is voor nu op korte termijn een mogelijkheid,” geeft Sewdien aan. “Dat gaat moeten gebeuren.” Men kan niet constant kleidammen blijven opwerpen die na een tijd toch weer kapot gaan, merkt de bewindsman op. Sewdien haalt aan dat ook in Commewijne soortgelijke problemen zich voordoen. Het is hoogtijd dat ‘climate change’ serieus genomen wordt en er daadwerkelijk gewerkt wordt aan oplossingen, benadrukt Sewdien. “We moeten met een oplossing komen omdat Suriname in de top 5 landen zit die bedreigd worden door klimaatsverandering.”
René Gompers
Vandaag
-
06:52
NDP: Regering bereikt mijlpaal van 2 maanden: 60 dagen zonder corruptie
-
05:04
Afwisselend weer met verspreide buien
-
03:33
Afscheid met staatseer van eerste vrouwelijke DNA-voorzitter Djwalapersad
-
02:36
Trump: VS heeft tweede Venezolaanse drugsboot aangevallen, drie doden
-
00:59
Column: Twee maanden aan de macht – geen toverstok, wel oude patronen
-
00:00
VHP-fractieleider Gajadien: Schijn van stabiliteit, realiteit van onzekerheid
Gisteren
- Bijna tien ongevallen per dag in augustus
- Ex-president Santokhi legde de fundamenten; Simons plukt de vruchten
- Workshop legt basis voor herstel luchtvaart
- Newmont vloeit personeel gefaseerd af; presenteert plannen aan VWA
- Ministerie GBB wint rechtszaak tegen landmeter Winter
- Snel, stil en indrukwekkend: onze eerste hogesnelheidstreinreis in China
- Santokhi’s PR-unit: Royalties-programma is geen politieke stunt
- Een sociologisch pleidooi voor proportionele diversiteit rechterlijke macht
- Universiteit vernoemd naar Claudetta Toney officieel geopend
- Warme dag met bewolkte lucht
- Fed zet stap naar renteverlaging: markten kijken gespannen mee
- Column: Wonden, littekens en de verloren kracht van eenheid
- Acteur Daniël Kolf wint prestigieuze toneelprijs Theo d’Or
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 889
- Man verdronken in Saramacca
- VSB: Gezamenlijke aanpak nodig na Amerikaanse waarschuwing over havenveiligheid
- Wat haalt Suriname uit de klimaatconferentie COP 30?
- Minister Ramsaran grijpt in bij voedselvoorziening militairen
- Defect voertuig vliegt in brand onder woning
- Beschouwingen rondom het nieuwe BW
- President Simons steunt kindertehuizen Nickerie met bezoek en donatie
- In memoriam: Indra Djwalapersad 1951–2025
- RSF roept regering-Ali op vijandigheid tegen journalisten te beëindigen
- Zondag doet zijn naam eer aan: zonnig en warm
- Gezellig druk bij heropende Waterkant
- Sosar brengt LVV ruim USD 20.000 opslagkosten in rekening
- Suriname haalt de angels uit gespannen relatie met Guyana