Kapiteins Apoera, Washabo en Section voelen zich overgeslagen door Bouterse
Aanvankelijk zou de president om twee uur aankomen op Apoera. Daarna is het tijdstip verschoven naar vijf uur en het laatste nieuws is dat hij om half zeven aankomt. De drie dorpen in het westen van Suriname liggen op nog geen tien kilometer afstand van elkaar. De komst van Bouterse in Apoera is volgens Lewis totaal aan hem voorbij gegaan. “Pas vandaag om half 12 heeft een actiegroep die hier van alles en nog wat veranderd wil zien, mij gevraagd om de president welkom te heten bij de steiger. Uit respect voor het ambt zal ik het ook doen, maar ik vind het jammer dat een president op werkbezoek komt en het traditioneel gezag officieel niet in kennis hiervan stelt”, zegt Lewis.
Niet gewenst
Macintosch van Washabo en Aroepa van Section, hebben ook al geen uitnodiging gekregen en zijn officieel niet op de hoogte van het bezoek van het staatshoofd. Zij hebben besloten dan ook niet aanwezig te zijn op de bijeenkomst te Apoera. “Ik kan deze stiefmoederlijke behandeling niet goedkeuren”, zegt Aroepa.”Het gaat niet om de leider van een politieke partij, maar om de president van het land. Ik voel me niet welkom op de bijeenkomst en zal er ook niet naar toe gaan, ik heb al andere afspraken gemaakt voor vandaag”, zegt de kapitein. “Als ik niet word uitgenodigd als kapitein heb ik het gevoel dat ik niet welkom ben. Ik ga er dus niet naar toe”, zegt Macintosch.
De drie kapiteins zeggen dat er tal van problemen zijn in de dorpen. Er is een actiegroep die sympathiseert met de Nationale Democratische partij (NDP), van Bouterse en wil bestuurlijke veranderingen hebben. Deze groep wil de drie kapiteins laten vervangen door één kapitein voor alle drie dorpen. Via niet officiële structuren hebben de kapiteins vernomen dat er op 16 juli nieuwe verkiezingen gehouden worden voor een nieuw traditioneel gezag. Het is niet bekend of de dorpen een gezamenlijke kapitein krijgen. Vanuit het ministerie van Regionale Ontwikkeling is niets hierover meegedeeld aan de kapiteins.
Duidelijkheid nodig
Kapitein Lewis van Apoera, zegt meteen na Bouterse ontvangen te hebben, hij een gesprek zal aanvragen. “Ik hoop dat er ruimte is in zijn programma. Hij zou volgens de actiegroep er al om 2 uur zijn. Maar nu hoor ik dat het later wordt, ik wacht af”, zegt Lewis. De kapitein van Apoera zegt dat hij uit de gelederen komt van de NDP, maar niet actief is. “Ik wil mijn functie als kapitein niet vermengen met politieke zaken. Ik vind dat een kapitein boven de partij politiek moet staan, daarom ben ik bij de verkiezingen ook niet actief geweest. Sommige mensen vertalen dat alsof ik dan anti deze regering zou zijn, maar dat is helemaal niet zo. Ik ben en wil gewoon de kapitein zijn van mijn dorp en mijn mensen”, zegt Lewis. Hij zegt via het nieuws gehoord te hebben over tal van plannen die de NDP-actiegroep heeft met de drie dorpen. "Ik wacht af, maar vind dat als de mensen veranderingen willen dat door de dorpsgemeenschappen aangegeven moet worden”, zegt hij.
De drie kapiteins zeggen dat de verdeeldheid in de dorpen funest is voor de eenheid binnen de kleine gemeenschappen. Partij politiek en onderlinge ruzies hebben gezorgd voor familievetes. Macintosch en Lewis zeggen dat de actiegroep nooit aanwezig is op dorpsvergaderingen maar claimt de meerderheid van de dorpelingen achter zich te hebben. De kapiteins hopen dat Bouterse daadwerkelijk aandacht besteedt aan de situatie en niet daar komt om partij- en persoonlijke belangen te behartigen.
Vandaag
-
16:36
Zestien Chinezen op vrije voeten; OM trekt vuurwapenmachtiging bedrijf in
-
14:49
Nieuwe fase voor relatie Suriname en Frankrijk
-
12:47
Derde helft WK 2026: Spanje wacht op winnaar Engeland-Argentinië
-
10:50
Venezuela schakelt over op herstel na aardbevingen
-
08:52
OM vraagt extra aandacht voor veiligheid van zuigelingen
-
06:54
Cuba’s stroomnet stort opnieuw in: derde landelijke black-out in 10 dagen
-
04:56
Zonnige en warme dag, later lokaal kans op een bui langs de kust
-
02:58
Kennis uit Brazilië moet Inheemse dorpen wapenen tegen cassaveziekte
-
01:01
Ruim 1.860 kilo drugs verbrand na onderschepping op Surinamerivier
-
00:00
Somohardjo na verhoor: Ik heb mijn kant van het verhaal verteld
Gisteren
- Vakopleiding moet inwoners van Saramacca aan eigen inkomen helpen
- SLM voldoet aan internationale luchtvaartnormen en ziet nieuwe groeikansen
- Politie en leger houden 14 gewapende Chinezen aan in Sarakreek
- Derde helft WK 2026: Spanje met masterclass Tiki Taka langs Frankrijk naar finale
- WK-spelers vertragen start La Liga voor Barcelona en Real Madrid
- Wetenschapper Ine Apapoe benoemd op prestigieuze Prins Claus-leerstoel
- Pickaxe Mountain: het nieuwe brandpunt in VS-Iran conflict
- Plan voor extra verkeershandhavers krijgt steun van minister Monorath
- Derde helft WK 2026: Halve Finales: Wie pakt de trofee?
- Uitbuiting van uitzendkrachten geen gevolg van tekort aan arbeidsinspecteurs
- Afwisselend zonnig met later kans op regen- en onweersbuien
- Verkeersveiligheidsinstituut slaat alarm na vier jonge verkeersdoden in vijf dagen
- Column: Tijdelijke maatregelen vragen blijvende openheid
- Olieprijzen stijgen fors door escalatie VS-Iran over Straat van Hormuz
Eergisteren
- Ismaël Holtuin bezorgt Suriname goud en brons op PanAm Aquatics Championships
- Leidinggevenden getraind om cyberrisico's beter te herkennen
- Trinidad & Tobago wil regionaal centrum worden voor kunstmatige intelligentie
- Discipline bij uitvoering staatsbegroting 2026
- Irak onderschept 375 kg goud in omvangrijke anti-corruptieoperatie
- Twee verkeersslachtoffers binnen korte tijd
- PRO: Vissterfte legt zwakke milieuhandhaving bloot
- De juridische paradox
- Derde helft WK 2026: Messi tussen voetbal, slavernij, racisme en nationale identiteit
- Grondbezitters in Coronie opgeroepen percelen te ontwikkelen
- Zonnig en warm, later kans op onweersbuien in binnenland
- Qatar neemt afscheid van visionair leider Sjeik Hamad bin Khalifa Al Thani
- Column: Van hoop naar realiteit, van de wereld naar dicht bij huis
- SLM gaat in hoger beroep tegen vonnis pensioenaanvulling oud-werknemers