Cambiohouders: Wet is stap terug naar stenen tijdperk
Het bestuur van de Vereniging van Cambiohouders roept op tot dialoog. De aangenomen wet over 'controle valutaverkeer en transactiekantoren' moet ingetrokken worden door De Nationale Assemblee. De wet zal de totale economie in gijzeling nemen en is een stap terug naar het stenen tijdperk. Op de president wordt een beroep gedaan de wet niet af te kondigen. Met alle betrokkenen moet er om de tafel worden gezeten.
"Met een verlammend en schokkend gevoel ontwaakte de financiële sector van ons land in de vroege ochtend van zaterdag 21 maart toen via de media werd vernomen dat in het holst van de nacht door de coalitieleden in De Nationale Assemblee de Wet controle valutaverkeer en transactiekantoren was doorgedrukt en aangenomen. Het bestuur van het Surinaams Cambiowezen was nog op maandag 16 maart jl. uitgenodigd door de Commissie van Rapporteurs om van gedachte te wisselen over de aanpassing van de Wet Toezicht Geldtransactiekantoren 2012.
Tijdens dit onderhoud heeft het bestuur de achterliggende gedachten van deze voorgestelde wetswijziging welke een stringentere aanpak van de illegaliteit beoogde, ondersteund en toegejuicht en haar inzichten gedeeld met de aanwezige DNA-leden. Wat echter de totale financiële sector heeft geschokt, is dat uiteindelijk een totaal andere wet uit de bus is komen rollen welke de totale economie van Suriname hard zal treffen en het vrije valutaverkeer in gijzeling zal worden genomen. Onwillekeurig ontstaat een onbehaaglijk gevoel dat er geen sprake was een oprecht bedoelde dialoog vanuit de Commissie van Rapporteurs en dat de uitgenodigde stakeholders slechts als garnering erbij zijn gehaald ter legitimering van de wet welke men voor ogen had.
De eventuele goede intenties die de coalitie mogelijk voor ogen had met de wijziging van de Wet toezicht Geldtransactiekantoren om de wisselkoersstijging te bedwingen, zijn met de nieuwe wet, geheel tenietgedaan en zal eerder een tegenovergesteld resultaat worden bevorderd. Door de geldtransactiekantoren te doen binden aan een verplichte verkoop van alle ingekochte valuta aan de Centrale Bank tegen een mogelijk ‘’kunstmatig en niet realistische’’ opgelegde koers zal betekenen dat de aanbieders van vreemde valuta een grote bocht zullen maken om de cambio’s en de weg geopend wordt voor een florerende zwarte markt.
Voorbij is gegaan aan het feit dat onze economie voor een groot deel een cashmarkt karakter heeft en dat met name de vitale goud- en visserijsector verplicht om snel transacties op cash basis te kunnen doen. De ondergrondse parallelmarkt zal dan de wisselkoersen zonder enige dreiging kunnen bepalen en een groot deel van het valutaverkeer zal zich gaan voltrekken buiten elk zicht en controle van de autoriteiten. De cambio’s die van oudsher zowel in goede en slechte tijden altijd een steunpilaar zijn geweest voor het Surinaams bedrijfsleven, zullen geheel buitenspel worden geplaatst, hun deuren vermoedelijk moeten sluiten tegen de oneigenlijke concurrentie. De exportsector die nu al met kunst en vliegwerk overleeft en zorg draagt voor werkgelegenheid met veel economische spin-off en ook in belangrijke mate bijdraagt aan valuta op de vrije markt, zal door deze wet ook diep worden getroffen door de verplicht gestelde afdrachtsregeling.
Het moment dat de handel, ook niet meer vrijelijk haar valuta kan gaan inzetten voor het betalen van buitenlandse leveranciers en de importen afhankelijk zullen worden gesteld van de goedkeuring van het ministerie van Handel, Industrie & Toerisme, zal dit betekenen dat we perioden van schaarste tegemoet mogen zien en de poort geopend wordt voor willekeur en ongelijke concurrentie in de hand zal worden gewerkt door toepassing van favoritisme naar specifieke marktpartijen.
Dat het bedrijfsleven en particulieren nu enkel voor afgebakende doeleinden hun valutarekeningen zullen mogen aanspreken, is een stap terug naar het stenen tijdperk en geen motiverende noch productie stimulerende maatregel. Dan nog is zeer de vraag in hoeverre de in deze wet genoemde nieuwe instituten onpartijdig en deskundig zullen worden bemenst en hoe de lange termijn handhaving van de wet zal plaatsvinden. Deze wet zal de nu al wankelende Surinaamse economie eerder in een constante gijzeling houden, verlammend en contraproductief werken en ons nog verder van huis brengen.
De Vereniging van Cambiohouders doet een klemmend beroep op de president van de republiek om deze wet niet te doen bekrachtigen en aan te dringen bij DNA om deze wet terug te doen nemen om hierna met alle stakeholders nogmaals rond de tafel te gaan om deze wet te doen herzien ter voorkoming dat nog meer rampspoed zal worden afgeroepen over land en volk.
Het Surinaamse cambiowezen spreekt de hoop uit dat het gezonde verstand bij de verantwoordelijke wetgevers zal prevaleren boven alle mogelijke andere enge en korte termijn doelen welke men mogelijk voor ogen had of heeft. Het cambiowezen staat open om haar bijdrage te leveren aan een open, eerlijke en constructieve dialoog.
Vandaag
-
10:50
Energiecrisis drukt op India en Europa door conflict in Midden-Oosten
-
08:48
NDP: Phagwa als spiegel van nationale eenheid
-
06:51
VHP benadrukt eenheid en hoop tijdens Holi-viering
-
04:55
Afwisseling van zon en verspreide buien op Phagwadag
-
02:57
Valuta onder druk door conflict in Midden-Oosten; energieonzekerheid drijft dollar omhoog
-
00:59
Column: CEO Leo onder stroom: Macht, verweer en verzet bij EBS
-
00:01
VES eist integrale financiële doorlichting zorgsector: Macro-economische noodzaak
Gisteren
- VAE sluit aandelenmarkten door regionale spanningen
- Stichting Lobi 58 jaar: focus op preventie, jongeren en uitbreiding SRHR-zorg
- Opleiding Jeugdtandverzorging 50 jaar: fundament van tandheelkundige zorg
- SVJ en VRTS bundelen krachten: accreditatie voor journalisten én mediabedrijven
- Diplomatieke oproep China-Rusland: stop militaire acties in Iran
- Suriname roept op tot de-escalatie in Midden-Oosten
- Schandaal rond Alcoa Pensioenfonds Suriname bereikt nieuwe fase
- Conflict in Iran verstoort wereldwijde olievoorziening
- Phagwá Milan verbindt generaties met cautál als kloppend hart
- Spoken word, muziek en voordracht kleuren SABI Literatuurfestival 2026
- Wisselvallige maandag met warme middag en lokale buien
- Midden-Oosten in vuur en vlam na moord op Khamenei
- Column: Golfconflict treft Caribisch gebied en Latijns-Amerika
- GuySure-onderzoek afgerond: RvC wacht op ingrijpen regering
Eergisteren
- Column: Borrelpraat no. 913
- U-20 Natio wint met 4-0 van Grenada
- Systeemfout in Suriname?
- Regionale landen sturen humanitaire hulp naar Cuba en hervormen relatie met VS
- VMS slaat alarm over besteding SZF-middelen
- President terug van Caricom-top: bilaterale relaties versterkt
- Onderscheiding voor Bhiesnoe Gopal en Ranu Abhelakh
- Afonsoewa: Waarheid over mijn rechtszaak en de misleiding door ex-minister Ramadhin
- Lijk in staat van ontbinding aangetroffen in Klaaskreek; mogelijke verdachte overleden
- RvC EBS: Leo Brunswijk moet schriftelijk reageren na escalatie binnen directie
- Lichaam van Nederlandse toerist geborgen bij Atjoni
- Misiekaba:Investeren in preventie mentale problemen is nationale prioriteit
- Wereldwijde reacties op dood van Iran’s Khamenei: verdeeldheid en onrust
- Ramadhin: De dubbele moraal van Silvana Afonsoewa
- Zonnige 1e dag van maart
- Ayatollah Ali Khamenei: De leider die Irans verzet vormgaf
- Suriname en Brazilië gaan voor moderne landbouw en grotere voedselproductie
- Rijstboeren krijgen padieprijs aangeboden van SRD 500–550 per baal