Suriname en Belize leren van elkaar over behoud cultuur
Suriname en Belize werken samen op het vlak van gebouwd erfgoed en archeologie. Het project is gefinancierd door Unesco. Er wordt technische expertise uitgewisseld en aan capaciteitsversterking gedaan. Twee vertegenwoordigers van het National Institute of Culture and History (NICH) van Belize zijn in Suriname voor oriëntatie. Stephen Fokké, directeur van Stichting Gebouwd Erfgoed Suriname, en archeoloog Irene Meulenberg zijn eerder ook voor twee weken in Belize geweest.
Fokké vertelt dat het doel is om van elkaar te leren over het behouden van gebouwd erfgoed en precolumbiaanse sites in beide landen. Het gaat om archeologische sites waar inheemsen van vroeger, duizenden jaren voor Christus, hebben gewoond. In Suriname is de kans om deze aan te treffen overal waar er schelpristen zijn, legt Fokké uit.
In 2017 zijn er bij een schelpzandafgraving bij de Motkreek beenderen en aardewerken gevonden. Het bleek een nederzetting en begraafplaats te gaan. Recentelijk is ook op plantage Belladrum in Coronie een archeologische site gevonden, vertelt Fokké. Het zijn beide grote sites. Hij geeft aan dat de dienst heel wat werk te verzetten heeft en dit een paar jaar duren zal.
De Archeologische Dienst beschikt nu vijf jaar over een archeoloog, in Belize is men veel verder. Suriname heeft echter veel ervaring met het gebouwd erfgoed en historische begraafplaatsen. Belize heeft hier nog geen inventarisatie van gedaan, maar in Suriname heeft dat wel plaatsgevonden o.a. op de begraafplaats te Joden Savanna en de Oranjetuin. In Belize is de focus vooral geweest op de grote Maya tempels. De laatste jaren is de focus meer naar op houten historische architectuur.
De bedoeling is dat beide partijen een verslag maken met de bevindingen en suggesties voor het uitvoeren van pilotprojecten als tweede fase, legt de directeur uit. Het onderhoud van de monumentale gebouwen van de overheid valt onder de verantwoordelijkheid van het ministerie van Openbare Werken, Transport en Communicatie. Vanaf 2017 wordt er een door de Inter-Amerikaanse Ontwikkelingsbank gefinancierd project, het Paramaribo Urban Rehabilitation Project, uitgevoerd, speciaal voor de historische binnenstad waarbij een aantal monumentale panden van de overheid wordt gerestaureerd. Het oud parlementsgebouw en het oud gebouw van Algemene Zaken worden binnenkort herbouwd, maar ook de rehabilitatie en herinrichting van de Waterkant wordt opgepakt binnen het project.
Johan Roozer, beleidsadviseur van het directoraat Cultuur deelt mee dat Belize heeft gekeken naar het gebouwd erfgoed van Suriname. Belize is nu pas in de fase van de bescherming van zijn gebouwd erfgoed. Suriname wordt als voorbeeld genomen over, hoe de wetgeving is aangepakt en alles wat daarmee samenhangt. Suriname heeft ook van Belize geleerd omdat dat land veel verder is met archeologisch onderzoek. De bedoeling is dat na de bevindingen er overgegaan zal worden tot een vervolgproject. Dit zal ook voor goedkeuring en financiering voorgelegd worden aan Unesco.
Raoul Lith
Vandaag
Gisteren
- Suriname verkent lidmaatschap Ontwikkelingsbank CAF
- Visserijsector onder zware druk door illegale praktijken en hoge kosten
- Winkelier overvallen door drie gewapende criminelen
- Bronto Somohardjo: Generationele corruptie is het echte virus in Suriname
- Simons kondigt verscherpte voorwaarden aan voor gronduitgifte
- De Chinalco-controverse: tussen waarheid en gezag
- Suriname en Chili verdiepen economische en politieke samenwerking
- Ex-minister Kuldipsingh noemt uitspraken in DNA over dubbele salaris misleidend
- Advocaat vraagt vrijspraak voor doodslag; OM eist 10 jaar gevangenisstraf
- Zonnige vrijdag, het blijft droog
- Amerikaanse vliegdekschip nabij Venezuela: signaal van macht
- Column: De schuld van de boodschapper
- Staatsolie keurt commercieel veld voor gasontdekking Sloanea-1 in Blok 52 goed
Eergisteren
- Auto vliegt in brand tijdens reparatie aan Khiraweg
- Suriname wint groots (4-0) van El Salvador
- Beijings Olympische Parels: Het kloppend hart van stadions en symbolen
- Duizenden scholieren oefenen voor Surinaamse vlag Onafhankelijkheidsdag
- Telesur lanceert eigen streamingplatform 'Telesur Plus'
- CASAS start intensieve training voor luchtvaartveiligheid in Suriname
- Colombia: Petro staakt inlichtingenuitwisseling met VS
- Miljoenenfraude LVV; Ryan T. aangehouden
- CAS-tribunaal doet binnenkort uitspraak over Danilho Doekhi en Natio
- COP30: Inheemsen protesteren..'Ons land is niet te koop'
- Robert Vishnudatt: ik ben niet ondergedoken en niet veroordeeld
- Afwisselend weer, gedeeltelijk zonnig en regen
- Groeiende onrust bij FOLS : geduld leerkrachten raakt op
- Trump zet handtekening, einde langste shutdown Amerikaanse overheid
- Column: Voorrang aan het leven
- Zorgwekkende toename hiv-gevallen onder jongeren en kwetsbare groepen