Plakkaat ter ere van Inheemse gevallenen
“Di strey ben musu strey, den no ben frede”, prijkt het op het plakkaat dat donderdagavond is onthuld in de Palmentuin. Het stuk is “ter ere van alle Inheemse gevallenen tijdens de kolonisatie van Suriname en als eerbetoon aan de Inheemse strijders die zich hebben verzet tegen slavernij, uitbuiting, onderdrukking en overheersing door de koloniale machthebbers.”
Het plakkaat, een schilderij en twee kopstukken van 'tof kijkende' Inheemse strijders, zijn onthuld door Henk Herrenberg, voorzitter van de Commissie Herdenking Jubileumjaren en minister Lillian Ferrier van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur. Ferrier was er namens president Desi Bouterse. Herrenberg deelt mee dat Bouterse later op de dag aanwezig zal zijn in de Palmentuin waar traditioneel de Internationale Dag der Inheemsen wordt gevierd.
Kunstenaar August Bohé heeft meegewerkt aan het stuk. De kopstukken, die hij beschilderd heeft, stellen strijders voor die de plek bewaken, deelt hij mee. Het schilderij genaamd ‘strey’ is van zijn hand: op de voorgrond een strijder, achter hem enkele volgelingen. Dit stelt de ‘strey’ van de Inheemsen voor van toen en het heden. Achter de strijders zijn er verschillende opkomende vormen. Dat stelt de andere bevolkingsgroepen voor die later zijn opgedaagd. De zon stelt eeuwige kracht voor.
Gekozen is voor Palmentuin omdat het van grote historische en culturele betekenis is voor de Inheemsen. Hier stond een dorp genaamd Paramuru, een centrale plek voor verschillende stammen. Voor de nazaten is het ook nog steeds een heilige plek. Er is uiteraard eerst gebeden tot Tamusi en zijn er plengoffers gebracht aan moeder Aarde. Water om schoon te maken, om de samenleving te laten beseffen goed om te gaan met de natuur. Kasiri voor de versterking en verbondenheid van de Inheemsen. Een rode ‘soft’ van Fernandes dat de ‘Paranager’ (westerlingen) voorstelt: er is gebeden voor vrede, voor de gevallen tijdens het kolonialisme. En bier voor iedereen, alle groepen om samen ‘tawapore’ (gelukkig en voorspoedig) te zijn in dit land.
Verschillende sprekers merken op dat de Inheemsen hard hebben gestreden om te overleven. Ze strijden nog steeds om uit de achterstelling te komen. Actueel is de strijd om de grondenrechten wordt er aangehaald. Minister Ferrier merkt op dat de Surinaamse Inheemsen een bijzondere groep zijn. “Als we kijken naar het wapen dan hebben de Inheemsen vanaf het begin van onze republiek een speciale plek gehad. Zij zijn de originele bewoners. Ze hebben getoond veerkrachtig te zijn, om sterk te staan ondanks de omstandigheden.”
René Gompers
Vandaag
-
14:15
Open Brief aan de president van de Republiek Suriname
-
12:12
VS voegt Suriname toe aan Port Security Advisory: geen belemmering, wel strengere controles
-
11:24
Volksgezondheid versterkt paraatheid tegen luchtwegvirussen
-
09:28
Li Qiang: VS en China moeten ‘in dezelfde richting’ samenwerken
-
07:33
PALU: Regering moet diplomatieke signalen naar Guyana zorgvuldig kiezen
-
05:36
President Simons en Saoedische minister bespreken intensivering samenwerking
-
03:45
Bewolkte lucht in de ochtend, zon en korte buien
-
02:17
Van macht tot cel: de ondergang van voormalige Franse president Nicolas Sarkozy
-
00:59
Column: Brownsberg kan toetssteen worden voor Surinames groene beloftes
-
00:00
Inflatie augustus 2025 uitgekomen op 10,8 procent
Gisteren
- Sanatan Dharm vraagt om zorgvuldigheid bericht brand Bomaweg
- Auto brandt volledig uit na verkeersongeval in Wanica
- President Simons schittert met Surinaamse diversiteit op VN-wereldforum
- Van frituurvet tot frisse zeep: Omzetten afval in duurzaamheid
- Staatshoofd krijgt toezegging PAHO-steun voor zorgplannen
- Het kennistekort in Suriname: De prijs van bestuurlijke mediocratie
- Ontslagvergunning EBS-medewerker en vakbondsleider Hellings geweigerd
- Suriname en Nederland willen verdieping samenwerking
- Navratri-ritueel eindigt in woningbrand
- PZ-TCV twee maanden uit dienst voor onderhoud in Peru
- Suriname en Bhutan willen partnerschap versterken rond klimaat en ontwikkeling
- Goed bestuur als nieuwe standaard, een bron van trots voor Suriname
- Lichaam vermiste tiener geborgen bij OWOS
- NDP prijst toespraak Simons bij VN: Suriname stevig op wereldtoneel
- Zunder: President Simons schaart zich achter CARICOM Tien Punten voor reparaties
- Warme dag: Zon afgewisseld met bewolking
- Suriname en Venezuela benadrukken belang van vrede en dialoog in de regio
- Column: Wat een luxe!
- VS ambassadeur staat stil bij historische raketlanceringen 60 jaar geleden
Eergisteren
- DNA-substituut-griffier draagt bij aan CARICOM-cursus op Curaçao en St. Maarten
- Zesde Agrarische Telling afgerond: fundament voor duurzame landbouw
- Vader en zoon gewond bij schietincident
- Zelensky waarschuwt VN voor gevaarlijke wapenwedloop en Russische expansie
- OWRO: Extreme hitte in september en oktober
- Internationale coalitie steunt Suriname met 20 miljoen dollar voor bosbescherming
- MinOWC: Berichten op social media over personeelstekorten onjuist
- (Oud) lood om oud ijzer?
- Currie: Onderwijsregels blijven ongewijzigd in schooljaar 2025-2026
- President: Trots alleen betaalt geen rekeningen
- Zonnige dag met maximum temperatuur 34 graden
- VS geïsoleerd na kritiek op Palestijnse staten-erkenning
- Column: Toen Otmar Rodgers radicaal ingreep
- Ruim SRD 17 miljoen aan poedermelk verdwenen bij Melkcentrale