Goudwinning en ontwikkeling in Marrondorp Manlobi
“Een model goudzoekersdorp in ontwikkeling”, zegt Roël Berenstein, plantmanager van Freedom resources. Trots vertelt hij over de ontwikkelingen van de afgelopen drie jaar, sinds Freedom Resources met goudwinningsactiviteiten is begonnen in het marrondorp Manlobi.
Model
Kleinschalige goudwinning, heeft tegenwoordig een negatieve ondertoon. Over het algemeen slecht voor het milieu door grootschalig en onveilig gebruik van kwik bij het winnen van goud. Dat is ook het geval op de berg Berayu, gelegen aan de linkeroever van de Tapanahonyrivier. Berayu is Portugees voor landingsplaats, die de berg ook is voor het dorp Manlobi, 45 minuten varen van het vliegveld te Stoelmanseiland. “Maar we willen er een model goudzoekersplaats van maken”, zegt Berenstein.
Op een afstand van 6 kilometer van de berg ligt het concesssiegebied van de gebroeders Sanfisi, eigenaren van Freedom resources en bekend van cambio ‘De Basis’ in Paramaribo. Zij hebben met investeringen de berg en landingsplaats Berayu omgebouwd tot een voorbeeld, compleet met prachtige gebouwen, en een goed gesorteerde supermarkt. Een zogeheten kabinet, waar goudzoekers na hard werken in de goudvelden zich kunnen vermaken ontbreekt er ook niet. Op Berayu is ook het kantoor van de maatschappij waar kleine gouddelvers en contractors in dienst hun financiële en administratieve verplichtingen kunnen nakomen.
Mijnbouwtoerisme
“We zijn bezig te werken aan forse uitbreidingen en richten ons straks op mijnbouwtoerisme”, zegt Berenstein. Hij legt uit dat de maatschappij en de bij haar aangesloten contractors er naar toe werken dat in de mijnen van de concessie kwikvrij goud wordt gewonnen. Hiervoor zijn al afspraken gemaakt met de milieuorganisatie WWF, die dat deel zal helpen begeleiden. Ook nu wordt goud nog met kwik gewonnen maar dat zal moeten veranderen met alternatieve methoden.
Een belangrijke toekomstige ontwikkeling is het uitbreiden en maken van meer accommodatie voor toeristen. Vanuit Berayu als basisplaats kunnen bezoekers met de boot zich verplaatsen naar andere dorpen. De berg Berayu wordt straks en model goudzoekerstadje. Dit is niet alleen een enorme ontwikkeling is voor de enkele honderden goudzoekers, contractors en toeristen, maar ook voor de omliggende dorpen, met bijkans 4000 inwoners.
(Tekst en foto: Wilfred Leeuwin)
Een aanblik van de landingsplaats ‘Berayu’. De plek wordt omgebouwd tot een model stadje, waar inkopen gedaan kunnen worden en toeristen kunnen verblijven.
Gisteren
- Van waterdorpen tot eeuwenoude tempels: Jiangsu's tijdloze schoonheid
- Open brief aan de president: Onderwijs in het binnenland – mooie beloftes, bittere realiteit!
- Industrie en creativiteit: Twee zijdes van Jiangsu’s groei
- LVV, padieboeren en molenaars in dialoog voor oplossingen
- Iran roept ambassadeurs terug vanwege herinvoering VN-sancties
- DNA convocaties over rouwbijeenkomst en toelating Santokhi en Doorson maandag
- Aanschouwing van de rol van de partner van de Surinaamse president
- Verzwakte supertyfoon Ragasa trekt naar Vietnam na verwoestingen in China en Hongkong
- SHATA lanceert ‘Pramisi’ voor duurzaam toerisme en afvalreductie
- Zon, bewolking en korte buien
- Woede en protesten bij Netanyahu’s VN-toespraak over Gaza
- Marie Levens spreekt in Brazilië over digitale innovatie en democratie in onderwijs
- Staatsbegroting 2026 heeft tekort van SRD 6,2 miljard
Eergisteren
- OIC-steun voor versterking arbeidsbeleid
- Suriname dringt in VN aan op investeringen in jongeren
- Houten woning volledig in vlammen opgegaan
- President Simons terug: steun voor natuurbehoud en investeringen
- Directie EBS stapt naar kantonrechter voor ontslag Hellings
- Dc Vyent belooft steun aan Marwina Ziekenhuis: nieuwe afdelingen op komst
- Open Brief aan de president van de Republiek Suriname
- VS voegt Suriname toe aan Port Security Advisory: geen belemmering, wel strengere controles
- Volksgezondheid versterkt paraatheid tegen luchtwegvirussen
- Li Qiang: VS en China moeten ‘in dezelfde richting’ samenwerken
- PALU: Regering moet diplomatieke signalen naar Guyana zorgvuldig kiezen
- President Simons en Saoedische minister bespreken intensivering samenwerking
- Bewolkte lucht in de ochtend, zon en korte buien
- Van macht tot cel: de ondergang van voormalige Franse president Nicolas Sarkozy
- Column: Brownsberg kan toetssteen worden voor Surinames groene beloftes
- Inflatie augustus 2025 uitgekomen op 10,8 procent