Duurzame ontwikkeling en werk pijlers democratie
Hierover hebben de Vereniging Surinaams Bedrijfsleven (VSB) en de vakcentrale C-47 donderdagavond gediscussieerd met het publiek. De discussie was onderdeel van de serie discussieavonden van stichting Projekta, in de 'Democratiemaand'.
VSB-voorzitter Ferdinand Welzijn zei in zijn inleiding dat de best draaiende bedrijven die zijn waar er goede arbeidsverhoudingen zijn vastgelegd in een arbeidsovereenkomst en waar aandacht is voor de belangen van de arbeiders. Er zal een evenwicht moeten zijn tussen de belangen van het bedrijf en die van de werknemers. Duurzaam ondernemen houdt volgens de VSB-voorman ook in dat bedrijven zich niet alleen richten op winst. Ze moeten ook duurzaam gebruik maken van natuurlijke hulpbronnen, gemeenschappelijke projecten uitvoeren, en een voorbeeld zijn voor hun omgeving. Zij die een voorsprong hebben in bijvoorbeeld ICT dienen die ook in te zetten om anderen te laten groeien. De VSB die op 28 maart volgend jaar 65 wordt, zal om het verantwoord en duurzaam ondernemen te stimuleren uitkomen met en competitie award voor bedrijven die zich beijveren voor verantwoord ondernemen.
Verspilling
Welzijn merkte op dat de huidige Surinaamse situatie een is van verspilling van energie en menskracht. Ook bij de overheid is dat het geval. Hij stelde vast dat er een hoge import is van buitenlandse werkkrachten. In 2013 zijn meer dan honderd werkvergunningen verstrekt aan Filipijnse importkrachten. Voor de hoge import van werknemers zijn er verschillende redenen als de kleinschaligheid van de bevolking, het gemis aan goed opgeleid kader, maar vooral ook dat het onderwijs niet is afgestemd op de behoefte van de arbeidsmarkt. Daarnaast biedt de overheid te gemakkelijk baantjes aan waar vaak sprake is van nepotisme. Op die manier wordt het ondernemerschap niet gestimuleerd.
De werkgeversorganisatie ziet graag dat met spoed gewerkt wordt aan wetgeving. Dit heeft vooral te maken met de slechte positie van Suriname op de internationale index voor ‘Doing Business’. Ferdinand deelde mee dat Jamaica door het drastisch aanpassen van zijn wetgeving nu op de eerste plaats staat van landen in de regio en op de internationale index met tientallen plaatsen omhoog is gegaan. Een heikel punt waardoor het ondernemerschap niet wordt gestimuleerd, is het stuiten op politieke belangen en weinig coördinatie bij de overheid. Daarnaast zal de infrastructuur voor energie, ICT, water en wegen, aangepakt moeten worden. Welzijn besloot zijn inleiding door scherp te benadrukken het aanpassen van het onderwijs op de behoefte van de arbeidsmarkt en het dringend aanpakken van de corruptie.
Wilfred Leeuwin
Vandaag
Gisteren
- Bedrijven zetten stap naar datagedreven toekomst
- NPS rouwt om heengaan van erevoorzitter en oud-president Venetiaan
- Politieambtenaar gewelddadig beroofd aan Gama Abajoweg
- Corruptiebestrijding vereist daadkracht
- A20: Principiële, integere en visionaire leider heengegaan
- Vlammen verwoesten hoogbouwwoning aan Baitaliweg
- ABOP betuigt medeleven met overlijden van oud-president Venetiaan
- LVV-directeur Chotkan in de cel wegens verduistering; smet op ministerie
- Ravenberg geeft gehoor aan rechterlijk vonnis in zaak Joerawan
- Voormalig president Ronald Venetiaan is niet meer
- Personeel ECD legt werk neer: bond neemt actie over
- President vraagt klimaatactie: Eerlijke financiering nodig om bossen te beschermen
- Staatsolie verstevigt internationale partnerschappen in offshoresector
- Woordenwisseling om kinderen escaleert: vrouw kapt buurvrouw en gooit hete olie
- Open brief aan de president: Wanneer de moeder feestviert terwijl kinderen honger hebben
- Suriname viert tien jaar Women in Maritime Caribbean: Focus op gelijke kansen
- Warme dag met temperatuur rond 33 °C
- Oorlog in Sudan volledig uit de hand gelopen, waarschuwt VN
- Column: Einde aan (onnodig) kabaal?
- Anti-Corruptiecommissie wordt tijdelijk ondergebracht bij Constitutioneel Hof
Eergisteren
- Nieuwe website moet toegang tot kapitaal voor ondernemers vergroten
- Regering hervat onderhandelingen met Chinalco over bauxiet West-Suriname
- Passagier overlijdt tijdens KLM-vlucht van Amsterdam naar Paramaribo
- MinOWC treft maatregelen voor snelle plaatsing basisschoolleerlingen
- De waarheid achter de mooie woorden!
- Zeven maanden cel geëist tegen militair voor cocaïne in postpakket
- Woordenwisseling Vechtpartij bij pompstation eindigt in bloedige kappartij
- Somohardjo: Minister GBB belooft boothouders intrekking grond Leonsberg
- Onvermogen Centrale Bank: ongrijpbare wisselkoers
- Voormalig Amerikaans vicepresident Dick Cheney overleden
- Zunder: Recht en waarheid maken vrij
- Suriname zet stap naar lidmaatschap VN-Toerismeorganisatie
- Warme dag met kans op buien
- Nieuwe parlementariërs beëdigd in Guyana; ook verdachte Mohamed legt eed af
- Column: De steiger van Leonsberg en het failliet van fatsoen
- Somohardjo: Genoeg is genoeg – misstanden bij gronduitgifte tarten elk fatsoen