Duurzame ontwikkeling en werk pijlers democratie
Hierover hebben de Vereniging Surinaams Bedrijfsleven (VSB) en de vakcentrale C-47 donderdagavond gediscussieerd met het publiek. De discussie was onderdeel van de serie discussieavonden van stichting Projekta, in de 'Democratiemaand'.
VSB-voorzitter Ferdinand Welzijn zei in zijn inleiding dat de best draaiende bedrijven die zijn waar er goede arbeidsverhoudingen zijn vastgelegd in een arbeidsovereenkomst en waar aandacht is voor de belangen van de arbeiders. Er zal een evenwicht moeten zijn tussen de belangen van het bedrijf en die van de werknemers. Duurzaam ondernemen houdt volgens de VSB-voorman ook in dat bedrijven zich niet alleen richten op winst. Ze moeten ook duurzaam gebruik maken van natuurlijke hulpbronnen, gemeenschappelijke projecten uitvoeren, en een voorbeeld zijn voor hun omgeving. Zij die een voorsprong hebben in bijvoorbeeld ICT dienen die ook in te zetten om anderen te laten groeien. De VSB die op 28 maart volgend jaar 65 wordt, zal om het verantwoord en duurzaam ondernemen te stimuleren uitkomen met en competitie award voor bedrijven die zich beijveren voor verantwoord ondernemen.
Verspilling
Welzijn merkte op dat de huidige Surinaamse situatie een is van verspilling van energie en menskracht. Ook bij de overheid is dat het geval. Hij stelde vast dat er een hoge import is van buitenlandse werkkrachten. In 2013 zijn meer dan honderd werkvergunningen verstrekt aan Filipijnse importkrachten. Voor de hoge import van werknemers zijn er verschillende redenen als de kleinschaligheid van de bevolking, het gemis aan goed opgeleid kader, maar vooral ook dat het onderwijs niet is afgestemd op de behoefte van de arbeidsmarkt. Daarnaast biedt de overheid te gemakkelijk baantjes aan waar vaak sprake is van nepotisme. Op die manier wordt het ondernemerschap niet gestimuleerd.
De werkgeversorganisatie ziet graag dat met spoed gewerkt wordt aan wetgeving. Dit heeft vooral te maken met de slechte positie van Suriname op de internationale index voor ‘Doing Business’. Ferdinand deelde mee dat Jamaica door het drastisch aanpassen van zijn wetgeving nu op de eerste plaats staat van landen in de regio en op de internationale index met tientallen plaatsen omhoog is gegaan. Een heikel punt waardoor het ondernemerschap niet wordt gestimuleerd, is het stuiten op politieke belangen en weinig coördinatie bij de overheid. Daarnaast zal de infrastructuur voor energie, ICT, water en wegen, aangepakt moeten worden. Welzijn besloot zijn inleiding door scherp te benadrukken het aanpassen van het onderwijs op de behoefte van de arbeidsmarkt en het dringend aanpakken van de corruptie.
Wilfred Leeuwin
Vandaag
Gisteren
- Caricom verwelkomt VN-resolutie over slavernij als misdaad tegen de menselijkheid
- PALU: President, houdt u zich aan de wet om corruptie te voorkomen
- Iran beoordeelt VS-voorstel voor beëindiging oorlog; sluit onderhandelingen uit
- Uitbetaling SRD 1000 tijdelijk vertraagd, overheid garandeert uitkering
- Minister Huur steunt samenwerking met SEMIF voor duurzame ontwikkeling regio’s
- Trumps roekeloze oorlog en lessen niet geleerd!
- Azië kijkt terug op Covid-maatregelen om brandstofcrisis aan te pakken
- President Simons: certificaat is begin, niet het eind voor jonge ondernemers
- Ex-minister Welzijn ter terechtzitting gehoord in fraudezaak Alcoa Pensioenfonds
- Wisselvallig weer met zon, bewolking en buien
- Paus Leo roept op tot onmiddellijke wapenstilstand in Midden-Oosten conflict
- Column: Jeugdraad of Jeugdparlement?
- GOw2 trekt pompprijzen op tot price cap; druk op regeling neemt toe
Eergisteren
- SVB lanceert nieuwe identiteit ‘Natio – The Green Guardians’ en vernieuwde teamtenues
- Jogi vraagt president opheldering over dienstreis minister Currie naar Ghana
- Pakistan meest vervuilde land ter wereld in 2025, rapport IQAir
- 15 jaar cel geëist in hoger beroep Pikin Saron-zaak
- DNA stelt onderzoekscommissie in voor vorderingen pg tegen drie ex-ministers
- PSA-beleid onder druk: goede intenties, gebrekkige uitvoering
- Colombia: Doden bij vliegtuigcrash opgelopen tot 66
- Boeren in het binnenland houden vol ondanks vele uitdagingen
- Gewapende bende overvalt Sun Center: bewaker gekneveld, telefoonzaak doelwit
- Eerste ananastelers krijgen lening voor opschaling productie
- Combinatie van zon, bewolking en verspreide buien
- Energie, water, obligaties: Wat zijn de doelen van Iran als Trump elektriciteitscentrales aanvalt?
- Column: Drie namen, maar waar zijn de anderen?
- Productie Krediet Fonds keurt SRD 41 miljoen goed: groei productie en werkgelegenheid