Geen groen licht 'Chinalco-deal' in deze regeertermijn
De Nationale Assemblee is niet in staat geweest om de 'Chinalco deal' te behandelen. De termijn van 90 dagen die de regering afgesproken had met de Chinese mijnbouwgigant is verlopen. Assembleevoorzitter Marinus Bee heeft president Chan Santokhi schriftelijk op de hoogte gesteld dat de termijn voor behandeling niet haalbaar is. Het zal ook niet lukken om in deze zittingstermijn van het college goedkeuring te geven aan de overeenkomst. De Assembleevoorzitter heeft ook gewezen op de korte tijd die nog rest in aanloop naar de verkiezingen en de vele protesten in de samenleving.
Asis Gajadien, voorzitter van de commissie van rapporteurs, om een reactie gevraagd, zegt aan Starnieuws dat ruim 30 organisaties, instituten en deskundigen gevraagd is om hun visie te geven op de concept overeenkomst. "De meeste personen en instanties hebben meer tijd gevraagd om zaken te kunnen bestuderen. Hierdoor is de commissie niet in staat geweest om advies uit te brengen", legt Gajadien uit.
Vanuit de samenleving is er behoorlijke kritiek op de concept overeenkomst. Ook de dorpen Apoera, Washabo, Section en Zandlanding hebben heftig geprotesteerd tegen de komst van Chinalco. Zij willen op de correcte manier gekend worden. De Vereniging van Inheemse Dorpshoofden in Suriname ondersteunt de strijd van de dorpen en heeft aangegeven dat via het traditioneel gezag deze kwestie te bespreken. Maandag is een protestactie gehouden in Apoera.
Diverse organisaties hebben zich gebundeld om de deal af te blazen. De voornaamste kritiek is dat er niet voor gekozen is om een integrale ontwikkeling van de bauxietsector. Chinalco zou slechts bauxiet exporteren en pas later zou er een feasibility studie worden gedaan voor een raffinaderij. De Assembleevoorzitter zei in de vergadering dinsdag dat hij uit zijn verantwoordelijkheid de president heeft geschreven. Een dergelijk ingrijpend besluit kan niet worden genomen zonder een brede maatschappelijke consultatie. Bovendien moet het beginsel van Free, Prior and Informed Consent ook in acht worden genomen, waarbij de in Inheemse en Tribale volken hun inbreng hebben.
Gajadien zegt dat het zonder meer niet meer haalbaar is om over in deze zittingstermijn van De Nationale Assemblee de conceptovereenkomst te behandelen. Het duurt nog enkele weken voordat alle reacties van stakeholders binnen zijn. Intussen worden de kandidatenlijsten in de partijen in orde gemaakt. Het zal ook erg moeilijk zijn om quorum te hebben aangezien diverse Assembleeleden in de verschillende partijen niet meer zullen voorkomen op de kandidatenlijst. De indiening van de kandidatenlijsten bij het Centraal Hoofdstembureau vindt op 25 maart plaats.
Vandaag
-
09:30
WHO: Massale hongersnood in Gaza is mensgemaakt
-
07:32
Verzoek tot voorlopige invrijheidstelling verdachten Pikin Saron afgewezen
-
05:35
Grotendeels zonnig en helder weer
-
03:47
VHP-fractie eist naleving 24-uursregel bij DNA-vergaderingen
-
01:53
Simons: SRD 1,3 miljard tekort; geen nieuw beleid in begroting 2025
-
00:59
Column: Quorum als krachtmeting
-
00:01
Girdhari: ASTA-project belooft doorbraak voor ananassector
Gisteren
- President Simons zet koers uit bij eerste regeringsraad
- Kans op een beter leven: onze kinderen verdienen meer dan dit
- Worstelicoon Hulk Hogan overleden op 71-jarige leeftijd
- DNA vergadert vrijdag over toelating van acht nieuwe coalitieleden
- Minister Misiekaba en PAHO versterken banden voor betere volksgezondheid
- Suriname zet koers naar groene, innovatieve economie
- Historische uitspraak ICJ: landen kunnen elkaar aanspreken op klimaatschade
- De noodzaak van een functionerend Constitutioneel Hof
- Cyborg-kakkerlakken en killer-robots: Duitsland ontwerpt de oorlog van de toekomst
- Rijstmagnaat Radjie moet binnen twee weken Stalweide ontruimen
- Steeds minder bewolking door de dag
- Gouden sieraden en diamanten buitgemaakt bij gewapende overval op zakenpand
- Column: Beachvolleybal tour
- Inflatie weer in de lift: Prijzen stijgen met 2% in juni
Eergisteren
- Verdachte van mensenhandel aangehouden in Tumatu
- 12 zwaar bewapende criminelen plegen overval op goudconcessie in stuwmeergebied
- Politie maakt melding van nieuwe boetebedragen
- Hogere belastingvrije som voor overuren en vakantiegeld
- Mamma Sranans eerste mama
- AKMOS wil stevige plaats voor KMO in nieuw regeringsbeleid
- Politie spoort vier vermiste personen op
- Waarom verdienen Surinaamse politici zoveel meer dan het volk?
- Internationaal Gerechtshof spreekt zich vandaag uit over klimaatplicht landen
- Brute roofoverval achter Maretraite Mall: man gewond, daders voortvluchtig
- Schietincident Christophel Kerstenstraat: slachtoffer loopt schampschot op
- Akiemboto al actief als Chief of Staff, maar nog formeel DNA-lid
- Veel zon en kans op onweer in de middag
- Trump kondigt nieuwe terugtrekking VS uit VN-organisatie Unesco aan
- Modernisering rechtspraak in Suriname
- Staat in hoger beroep tegen vonnis Van ’t Hogerhuysstraat