Geen groen licht 'Chinalco-deal' in deze regeertermijn
De Nationale Assemblee is niet in staat geweest om de 'Chinalco deal' te behandelen. De termijn van 90 dagen die de regering afgesproken had met de Chinese mijnbouwgigant is verlopen. Assembleevoorzitter Marinus Bee heeft president Chan Santokhi schriftelijk op de hoogte gesteld dat de termijn voor behandeling niet haalbaar is. Het zal ook niet lukken om in deze zittingstermijn van het college goedkeuring te geven aan de overeenkomst. De Assembleevoorzitter heeft ook gewezen op de korte tijd die nog rest in aanloop naar de verkiezingen en de vele protesten in de samenleving.
Asis Gajadien, voorzitter van de commissie van rapporteurs, om een reactie gevraagd, zegt aan Starnieuws dat ruim 30 organisaties, instituten en deskundigen gevraagd is om hun visie te geven op de concept overeenkomst. "De meeste personen en instanties hebben meer tijd gevraagd om zaken te kunnen bestuderen. Hierdoor is de commissie niet in staat geweest om advies uit te brengen", legt Gajadien uit.
Vanuit de samenleving is er behoorlijke kritiek op de concept overeenkomst. Ook de dorpen Apoera, Washabo, Section en Zandlanding hebben heftig geprotesteerd tegen de komst van Chinalco. Zij willen op de correcte manier gekend worden. De Vereniging van Inheemse Dorpshoofden in Suriname ondersteunt de strijd van de dorpen en heeft aangegeven dat via het traditioneel gezag deze kwestie te bespreken. Maandag is een protestactie gehouden in Apoera.
Diverse organisaties hebben zich gebundeld om de deal af te blazen. De voornaamste kritiek is dat er niet voor gekozen is om een integrale ontwikkeling van de bauxietsector. Chinalco zou slechts bauxiet exporteren en pas later zou er een feasibility studie worden gedaan voor een raffinaderij. De Assembleevoorzitter zei in de vergadering dinsdag dat hij uit zijn verantwoordelijkheid de president heeft geschreven. Een dergelijk ingrijpend besluit kan niet worden genomen zonder een brede maatschappelijke consultatie. Bovendien moet het beginsel van Free, Prior and Informed Consent ook in acht worden genomen, waarbij de in Inheemse en Tribale volken hun inbreng hebben.
Gajadien zegt dat het zonder meer niet meer haalbaar is om over in deze zittingstermijn van De Nationale Assemblee de conceptovereenkomst te behandelen. Het duurt nog enkele weken voordat alle reacties van stakeholders binnen zijn. Intussen worden de kandidatenlijsten in de partijen in orde gemaakt. Het zal ook erg moeilijk zijn om quorum te hebben aangezien diverse Assembleeleden in de verschillende partijen niet meer zullen voorkomen op de kandidatenlijst. De indiening van de kandidatenlijsten bij het Centraal Hoofdstembureau vindt op 25 maart plaats.
Vandaag
Gisteren
- Caricom onderstreept sterke band met Suriname bij 50 jaar Srefidensi
- PRO benadrukt verantwoordelijkheid en trots op 50 jaar Surinaamse onafhankelijkheid
- A20: Suriname staat klaar voor een nieuw Jubeljaar
- BEP: Een Toekomst van Gelijke Waardigheid voor Alle Surinamers
- Koning Willem-Alexander opent Surinamemuseum in Amsterdam
- President: De viering is voor vandaag; vanaf morgen bouwen we aan onze roadmap
- ABOP: Vijftig Jaar Vrijheid, Veerkracht en Verbondenheid
- Suriname heeft een Natio-aanpak nodig
- Arbeid als Kompas voor de Toekomst van Suriname
- Open brief aan de President van Suriname
- Srefidensi 50: de sprong naar een Suriname dat 24 uur leeft
- Weerbeeld ondersteunt feestelijke dag
- NDP: Samen bouwen aan een verenigd Suriname na 50 jaar onafhankelijkheid
- Column: Hier is míjn bijdrage – en nu die van ons allemaal
- CCK roept op tot dankbaarheid, gerechtigheid en gezamenlijke inzet
Eergisteren
- VHP roept op tot discipline, eenheid en visie
- Abdoel registreert zich als eerste bij Anti-Corruptie Commissie
- Onafhankelijk: 50 schrijvers over 50 jaar Srefidensi gepresenteerd
- Carlo Jadnanansing krijgt SuRo-speld voor uitzonderlijke bijdragen
- Kluis, auto, jachtgeweer en sieraden buitgemaakt bij brute woningoverval
- Steve Ferrier van Sonora Paramarera ontvangt award
- Staatsolie opent offshore-deur voor wereldwijde investeerders
- Zijin eert 175 jubilarissen: 'Jullie inzet is goud waard'
- ONS VOLKSLIED opnieuw bezongen
- China-expo trekt volle zalen: Surinamers maken kennis met technologie, cultuur en innovatie
- Wisselvalling weerbeeld in geheel het land
- COP30 eindigt in teleurstelling: fossiele brandstoffen taboe in slotverklaring
- Onafhankelijkheid vraagt om een nieuwe blik
- 190 Surinamers gedecoreerd: Frits Pengel ontvangt hoogste onderscheiding