VK biedt Oekraïne vredestroepen aan, Europese vastberadenheid groeit
De Europeanen hielden een spoedtop in Parijs om hun rol in de toekomst van Oekraïne te bespreken nadat de Amerikaanse regering van president Donald Trump, de belangrijkste militaire steunpilaar van Kiev, aankondigde dat ze met Rusland om de tafel zouden gaan zitten om een einde te maken aan de drie jaar durende oorlog. Rusland heeft uitgesloten dat het grondgebied zal afstaan.
De opmerkingen van de Britse premier Keir Starmer zondag weerspiegelen een groeiend besef onder Europese landen dat zij een grotere rol zullen moeten spelen in het waarborgen van de veiligheid van Oekraïne. Washington heeft Europa duidelijk gemaakt dat het moet stoppen met vertrouwen op de Verenigde Staten voor zijn verdediging.
Een vredesmacht zou niet alleen het risico op een directe confrontatie met Rusland vergroten, maar ook de Europese legers oprekken, waarvan de voorraden zijn uitgeput door de bevoorrading van Oekraïne en decennia van relatieve vrede. Er zijn ook moeilijke vragen over hoe sommige Europese landen, waarvan de overheidsfinanciën al kreunen, dergelijke inspanningen zullen betalen.
Duitsland zei maandag dat het "niet zal aarzelen" om in een passend kader grondtroepen in te zetten in Oekraïne, waar Rusland in 2022 een grootschalige invasie heeft uitgevoerd. Er werden echter geen concrete afspraken in Parijs verwacht.
Premier Ulf Kristersson zei ook dat er "absoluut een mogelijkheid" was om Zweedse vredeshandhavers te sturen, als en wanneer er een duidelijk mandaat was. Oekraïnes buurland Polen, dat het derde grootste leger van de NAVO heeft, zei dat het logistieke en fysieke hulp zou bieden, maar geen troepen.
Trump verraste Oekraïne en Europese bondgenoten vorige week toen hij aankondigde dat hij de Russische president Vladimir Putin, die door het Westen werd buitengesloten, had gebeld om het beëindigen van de oorlog te bespreken, zonder hen te raadplegen.
Ontmoeting VS en Rusland in Saudi-Arabië
Hoge Amerikaanse en Russische functionarissen ontmoeten elkaar dinsdag in Saudi-Arabië. De gesprekken zijn de hoogste persoonlijke gesprekken in jaren tussen Russische en Amerikaanse functionarissen en zijn bedoeld als voorloper van een ontmoeting tussen Trump en Putin.
De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio vertrok naar Riyad met de nationale veiligheidsadviseur Mike Waltz en de gezant voor het Midden-Oosten Steve Witkoff. Het Kremlin meldde dat minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov en de buitenlandadviseur van het Kremlin, Joeri Oesjakov, ook aanwezig zouden zijn.
Terwijl de strijd voortduurt en Rusland langzaam maar zeker vooruitgang boekt, sluit Lavrov uit dat hij de 20% van Oekraïne die het nu in handen heeft, zal afstaan.
De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wuifde tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Arabische Emiraten de gesprekken in Saudi-Arabië weg.
"Oekraïne beschouwt alle onderhandelingen over Oekraïne zonder Oekraïne als onderhandelingen zonder resultaat. Wij kunnen geen enkele overeenkomst over ons, zonder ons, erkennen," vertelde hij aan verslaggevers.
Trumps Oekraïne-gezant, Keith Kellogg, zei zaterdag dat Europa geen plaats zou hebben aan de onderhandelingstafel. In plaats daarvan stuurde Washington een vragenlijst naar Europese hoofdsteden om te vragen wat zij konden bijdragen aan veiligheidsgaranties voor Kiev en wie bereid was troepen in te zetten.
Een functionaris van het Franse voorzitterschap zei dat de top van maandag in Parijs zal kijken naar "de veiligheidsgaranties die door de Europeanen en de Amerikanen, samen of afzonderlijk, kunnen worden gegeven", waarbij vredeshandhavers slechts één element vormen.
Invloed op deal tussen VS en Rusland
President Emmanuel Macron ontvangt leiders uit Duitsland, Italië, Groot-Brittannië, Polen, Spanje, Nederland en Denemarken, die de Baltische en Scandinavische landen vertegenwoordigen, samen met de leiders van de Europese Unie en Mark Rutte, secretaris-generaal van de door de VS geleide transatlantische defensiealliantie NAVO.
Groot-Brittannië is geen EU-lid, maar is een belangrijke supporter van Oekraïne. Diplomaten zeggen dat en Frankrijk, de leidende militaire macht van Europa, bespreekt sinds november opties om een staakt-het-vuren te ondersteunen.
De EU, bestaande uit 27 landen, heeft een groot aantal topconferenties over Oekraïne gehouden, maar is er niet in geslaagd om een einde te maken aan de oorlog. Rusland verzet zich tegen een ongekende reeks economische en diplomatieke sancties.
De Duitse bondskanselier Olaf Scholz, die zondag tegen verkiezingen in zijn land aankijkt, zei tegen verslaggevers: "We moeten ervoor zorgen dat Europa de uitdagingen van de toekomst op een sterke en soevereine manier en met rechte rug het hoofd biedt."
Starmer, die naar verwachting volgende week naar Washington reist om Trump te ontmoeten, zei zondag dat Europa voor een "eenmalig moment" staat wat betreft de collectieve veiligheid en dat Europa nauw moet samenwerken met de Verenigde Staten.
Hij zei dat Groot-Brittannië bereid is een leidende rol te spelen bij het leveren van veiligheidsgaranties voor Oekraïne, waaronder de bereidheid om "indien nodig onze eigen troepen op de grond te zetten".
"Als deze oorlog eenmaal voorbij is, kan dat niet slechts een tijdelijke pauze zijn voordat Putin opnieuw aanvalt", schreef hij in de krant Daily Telegraph.
Vandaag
-
17:31
VWA benadrukt visie op gezonde arbeidsverhoudingen bij gesprek vakbond Rosebel
-
15:29
Suriname en Guyana versterken samenwerking op meerdere fronten
-
14:27
Suriname wil op COP30 zich inzetten op olie-inkomsten én klimaatfinanciering
-
12:25
Brand! Een verlammend fenomeen
-
10:23
Ontslagen Newmont-arbeiders kloppen aan bij DNA
-
08:21
Antoine Elias leidt raad MMC; uitdagingen groot
-
06:26
Ruim 2.400 aanwezigen bij opening congres Jehovah’s Getuigen
-
04:34
Vrijwel droog en warm met slechts kans op locale bui
-
02:45
Cuba: Miljoenen zonder stroom door vijfde stroomstoring in minder dan een jaar
-
01:29
President in Nickerie voor 3-daags werkbezoek
-
00:37
Een veerdienst die hapert, een regering die moet kiezen
-
00:00
Visserijsector: Nog altijd geen duidelijkheid; illegale Guyanese visserij blijft probleem
Gisteren
- Strijd tegen wildlife crime: jachtopzieners krijgen gespecialiseerde training van VS
- Minister Gopal over schooltassenproject: Elk kind naar school
- De kracht van positief denken
- Kindje verdronken in privé zwembad
- DSB schenkt transportcouveuse aan MMC Nickerie
- NOB jaarrekening 2021: SRD 27,9 miljoen winst en eerste toepassing IFRS
- Een plaquette en de rechtsstaat: symboliek of schending?
- Regering en bedrijfsleven bundelen krachten voor versnelde economische ontwikkeling
- President Simons ontvangt nazaat profeet Mohammed
- Warm en droog weer
- Nieuwe RvC moet Luchthavenbeheer toekomstbestendig maken
- Bolsonaro veroordeeld tot 27 jaar cel: Historisch vonnis tegen oud-president Brazilië
- Column: Corruptie bestrijden: van loze belofte naar echte controle
- Gewapende roofoverval bij reisbureau: grote sommen in valuta buitgemaakt
- Simons–Ali-top in Nickerie: brug, vis en grenzen op het scherp van de snede
Eergisteren
- Rotary schenkt autoclaaf aan ’s Lands Hospitaal: veiligere bevallingen en lagere infectierisico’s
- Dodelijke aanrijding op Zwartenhovenbrugstraat
- Oud-DNA-voorzitter Marijke Djwalapersad overleden
- Hoe verder met onze infrastructuur?
- Surinaamse dammers nemen deel aan Miami Open
- Amerikaanse economie vertraagt, maar India blijft motor van wereldgroei
- Pick-up met brandstoftanks slaat over de kop; woning verwoest Weg naar Atjoni
- Open brief aan president over bouw brug Corantijnrivier
- Gewapende overval op BBS’er: verdachten voortvluchtig
- Commentaar op het ambt Chief of Staff
- Zonnepark Nieuw Aurora brengt elektriciteit naar tien dorpen Boven-Suriname
- Zonnig weer met temperatuur oplopend tot 35 °C
- IMF: Suriname in cruciale ontwikkelingsfase; biedt brede ondersteuning
- Column: Gepast antwoord
- Werknemers Surzwam zonder loon; president-commissaris weerspreekt beschuldigingen