VS en bondgenoten botsen met Rusland en China bij VN over Iraans nucleair programma
Tijdens de vergadering van de 15 leden tellende VN-Veiligheidsraad, die deze maand door de VS wordt voorgezeten, probeerden Rusland en China vergeefs een discussie te blokkeren over het zogenaamde 1737 Comité. Dit comité is belast met het toezicht op en de handhaving van de VN-sancties tegen Iran. De poging werd met 11 stemmen voor en 2 tegen (met 2 onthoudingen) verworpen.
De Amerikaanse VN-gezant Mike Waltz beschuldigde Moskou en Beijing ervan hun bondgenoot Teheran te beschermen door het werk van het sanctiecomité te frusteren. Hij stelde dat alle VN-lidstaten een wapenembargo tegen Iran zouden moeten handhaven, de handel in rakettechnologie zouden moeten verbieden en relevante financiële activa zouden moeten bevriezen. Volgens Waltz zijn de sancties niet willekeurig, maar gericht op de dreiging die uitgaat van Iran’s nucleaire, raket- en conventionele wapenprogramma’s en de steun aan terrorisme.
Waltz benadrukte dat Rusland en China een functionerend sanctiecomité verhinderen om hun defensiesamenwerking met Iran te behouden, die volgens hem opnieuw verboden is. Hij verwees naar een recent rapport van het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA) waarin werd bevestigd dat Iran als enige niet-nucleaire staat uranium heeft verrijkt tot 60 procent en weigert toegang te geven tot deze voorraad.
De Russische VN-ambassadeur Vasily Nebenzya klaagde dat de VS en bondgenoten "hysterie" aanwakkeren over vermeende Iraanse nucleaire bewapeningsplannen, die volgens hem nooit zijn bevestigd door het IAEA. Hij noemde de militaire acties van de VS gericht op Iran een poging tot escalatie in het Midden-Oosten en daarbuiten.
China’s vertegenwoordiger Fu Cong noemde Washington "de aanstichter" van de nucleaire crisis en bekritiseerde het gebruik van geweld tijdens de onderhandelingen, waardoor diplomatie volgens hem zinloos werd gemaakt.
De Iraanse VN-ambassadeur Amir Saeid Iravani benadrukte dat het nucleaire programma van Iran altijd vreedzaam is geweest en dat Iran geen enkele sanctie zal erkennen.
President Donald Trump gebruikte het Iraanse nucleaire programma als rechtvaardiging voor zijn militaire acties. Hij beweerde eerder deze maand dat Iran binnen twee weken een kernwapen zou hebben gehad als de VS in juni niet drie kernfaciliteiten had gebombardeerd. Deze claim wordt echter betwist door inlichtingendiensten.
Groot-Brittannië en Frankrijk onderschreven bij de Veiligheidsraad dat het herinvoeren van sancties gerechtvaardigd is door het feit dat Iran geen verantwoording aflegt over zijn nucleaire activiteiten. Frankrijk waarschuwde dat het IAEA de vreedzame aard van het programma niet langer kan garanderen en dat Iran voldoende nucleair materiaal heeft voor tien kernwapens.
Vandaag
-
08:51
Beslagverboden op goederen voor de openbare dienst
-
06:53
Nieuwe vliegroute versterkt band met Dominicaanse Republiek
-
04:55
Warm en licht wisselvallig weer
-
02:57
Israël en Libanon beginnen tiendaagse staakt-het-vuren
-
00:59
Column: Een parlement in gijzeling van persoonlijke en partij politieke belangen
-
00:01
Brandstofcrisis legt grotere druk; overheid blijft afwachtend
Gisteren
- Belastingdienst digitaliseert aangifte: gratis hulp via SAS-HUBA
- Georgette Garcia-Elias begint diplomatieke missie in Venezuela
- Suriname en Dominicaanse Republiek versterken banden
- Politiebericht over doodsoorzaak peuters; onderzoek nog gaande
- Inheemse organisatie waarschuwt voor rechtsongelijkheid
- Onderwijsniveau binnenland nog steeds bedroevend
- Lula hekelt bedreigingen Trump, roept op tot respectvol leiderschap
- Essed heeft tekst gereed voor eerherstel en excuses aan 8-decemberslachtoffers
- Politieverhoor en omstreden deskundigenrapport in SPSB-rechtszaak zwaar bekritiseerd
- Wisselvallig weer met kans op stevige buien
- Bendes onder druk in Haïti, maar dreiging houdt aan
- Column: VAR, voedingsbodem voor manipulatie?
- Nerkust draagt leiding FOLS over aan Barron: Het is tijd voor de jonge generatie
Eergisteren
- Goed en fout: ons moreel kompas onder het vergrootglas
- Doorbraak in gronddossier Mariënburg: uitvoering eindelijk in zicht
- Paus Leo roept Kameroen op tot strijd tegen corruptie en vrede in conflictgebieden
- RK-bisdom vraagt btw-vrijstelling voor restauratie historisch Paramaribo
- Rusland belooft verdere olievoorzieningen aan Cuba na eerste levering
- Overheid en traditionele leiders in gesprek over bosbeheer en klimaatgelden
- Man aangehouden voor poging tot verkrachting en diefstal in Moengo
- Vakbond EBS vraagt ingrijpen president in conflict met directie
- Verdachte gewond bij aanhouding door RBTM; twee arrestaties in levensberovingszaak
- GranMorgu-project bereikt nieuwe fase met aankomst eerste offshore apparatuur
- Afwisseling van zon, bewolking en buien verwacht
- Peru: Fujimori leidt eerste ronde presidentsverkiezingen terwijl hertelling voortduurt
- Traditionele leiders Marowijne- en Lawagebied vragen betrokkenheid bij grensakkoord
- Bondsvoorzitter BBS Biswan ontslagen na manipulatie examencijfers rekruten
- Voortvluchtige verdachte aangehouden in zaak begraven lichaam
- Bodemprocedure 8 decembermoorden gestart; vijf families dienen geen vordering in