Laffer: Positieve incentives inzetten ontwikkeling economie
Laffer meent dat excellente leerkrachten, studenten, bedrijven en iedereen die presteert, gewaardeerd moeten worden. Dit zorgt voor ontwikkeling en groei van het individu en/of onderneming. Negatieve incentives daarentegen demotiveren en stagneren groei. Als voorbeeld noemde hij het belastingsysteem dat in landen gehanteerd wordt waarbij in sommige gevallen hoge bedragen moeten worden afgedragen. Dit kan volgens hem averechts werken en zorgen voor vermindering van de productie. Ook kan dit ertoe leiden dat bedrijven steeds weer manieren bedenken om hun belastingplicht te ontlopen of om te overleven hun werkaanbod saneren.
Wanneer de getoucheerde belastinggelden van de grote bedrijven zonder meer worden ingezet om minderdraagkrachtigen te subsidiëren via sociale programma’s, zonder daartegenover regels voor groei vast te stellen, zal ook die doelgroep minder productief worden. Zij worden volgens Laffer afhankelijk gemaakt door het systeem. Hun kansen in de toekomst om aan een goede baan te komen, vermindert hierdoor en de armoedegroei alsook de criminaliteit zet zich in. “We put a bad incentive structure in these people and create a monster.” Dit is desastreus voor de ontwikkeling van de economie.
De internationale econoom zegt dat er vanuit de politiek beleidsmaatregelen moeten zijn die mensen motiveren en instaat stellen datgene te doen dat van belang is voor de groei van zichzelf en de economie. Hiermee wordt bereikt dat mensen in de productiesector meer willen produceren en burgers met lagere inkomsten aan de slag willen gaan. “Let’s help the poor do well for themselves by creating policy initiatives.” Dat er een sociaal programma moet zijn, is begrijpelijk, maar politiek – zij het nationaal of internationaal – moet zodanig opereren dat de gevolgen voor harde werkers niet groot zijn”, stelde hij.
Vanuit zijn perspectief beschikt Suriname over voldoende mensen, kennis, vaardigheden en natuurlijke hulpbronnen om een schitterende economie te ontwikkelen. Hij waarschuwde echter voor de betrokkenheid van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). “The IMF is not your friend!” What they do, is get you to borrow lots of money so you become heavily indebted to them. Then you borrow too much money, you aren’t able to pay it back and they come back as surrogate rules of your country and tell you what you have to do. You don’t want to have a foreign power, especially not the IMF, to come in and do that”. Laffer verder: “Jullie hebben het in de mogelijkheden die er zijn om Suriname groot te maken en als dit niet gebeurt, is dat de enige schuld van Surinamers zelf”.
In zijn afsluitingstoespraak merkte NPS-voorzitter Gregory Rusland op dat er hoop is voor Suriname. “Wanneer wij instaat zijn met onze eigen mensen de juiste dingen op kundige en correcte manier te doen, kunnen wij bergen verzetten.” Met de NPS die als slogan heeft A Nyuan pasi zullen na 25 mei belangrijke besluiten genomen worden waaronder het achterwege laten van het friends and family beleid, stelt Rusland. De daartoe capabele en deskundige mensen zullen op de juiste posten geplaatst worden om het maximale rendement van ontwikkeling te halen, ten nutte van het volk. Issues gehad die betrekking hebben op hoe ga je om met het armoedevraagstuk. Aan de hand van het door Laffer gepresenteerde zal worden nagegaan welk model het beste past bij Suriname om onder andere het armoedevraagstuk aan te pakken. Hij riep alle rechtgeaarde Surinamers op om hieraan een bijdrage te leveren.
Vandaag
-
16:28
Staatsolie helpt Huize Prinses Margriet met renovatie lekkende daken
-
14:26
Regeren met daadkracht!
-
12:24
Onderminister Jadnanansing bespreekt 12-urige werkdag met Rosebel
-
10:22
Kanhai: Ik trek gratieverzoek niet in
-
08:48
De stille macht van vriendjespolitiek
-
06:53
Olieprijzen dalen door vrees voor overaanbod (update)
-
04:55
Overwegend droog weer met hoge temperaturen
-
02:57
Politiebericht over doodgeschoten ondernemer in Nickerie
-
00:59
Column: Plaatsing nog mogelijk!
-
00:00
Verwarring en felle reacties rond gratieverzoek 8 December-zaak
Gisteren
- Training in Goede Agrarische Praktijken versterkt landbouw in Para
- Waar licht en stad samensmelten: een onvergetelijke avond in Chaoyang
- Geologen speuren naar strategische mineralen in Mapane en Phedra
- Bouva en Todd bespreken versterking van Suriname–Guyana-corridor
- Zelfreflectie bij 50 jaar Srefidensi
- VWPU schort beraad op – onderwijs aan universiteit hervat
- Wereldleiders in Beijing zetten zich in voor versnelling vrouwenontwikkeling
- AFD blijft partner in verbetering gezondheidszorg oosten land
- Gajadien: Gratie mag geen politiek instrument worden
- Ondernemer laat leven na beschieting; politieman aangehouden
- VS blaast weer boot op nabij Venezuela; 6 doden
- Overwegend zon en droog weer
- Fernald lanceert boek over onderwijsvernieuwing: ‘Van crisis tot perspectief’
- Politieagent schiet man neer in Nickerie
- Natio pakt zwaar bevochten punt tegen Panama: 1–1
- President Simons: Leiderschap vraagt vertrouwen, ook in de storm
Eergisteren
- Wereldbank ondersteunt route naar sterkere toerismesector
- Attentiepunten bij het interpreteren van de staatsbegroting (update)
- Abiamofo: Bemoedigende resultaten bij biedingsronde voor nieuwe offshoreblokken
- VS: Surinaams investeringsklimaat verbetert; hervormingen en olieproject stuwen vertrouwen
- Santokhi reageert op aanhouding zoon in VS: Vertrouw op rechtvaardige afhandeling
- President: Heb gratieverzoek niet gezien; Kanhai toont bewijs van ontvangst
- Limburg: We hebben geen andere keus dan de NDP te versterken
- Buitengewone AVA Staatsolie op het laatste moment afgeblazen
- Stichting 8 December 1982: Gratie voor onrecht is ondenkbaar
- Simons bij aanbieding geloofsbrieven: Suriname heeft iets te bieden aan de wereld
- Overwegend warm weer met kans op lokale buien
- Hamas draagt 20 Israëlische krijgsgevangenen over aan Israël
- Kanhai: Nog geen reactie op gratieverzoek 8 december veroordeelden
- Column: Wanneer gaat bij EBS het licht echt aan?
- Abrahams kijkt uit naar voorstel gratie veroordeelden 8 december 1982