Triomf en Tragedie
Henck Arron, die Suriname naar de onafhankelijkheid leidde heeft niet lang triomfen gekend van de macht en invloed die hem ten deel vielen op 39-jarige leeftijd. Zijn glorie duurde van 25 november 1975 tot 25 februari 1980, dat wil zeggen, slechts, 220 weken.
In essentie kan gezegd worden dat zowel voor Arron als Shankar de militaire ingrepen van 1980 en 1990 tegenslagen waren in hun leven. Niettemin hadden zij beiden het vermogen om deze plotselinge schokken te absorberen en te overwinnen en verder te gaan met hun leven.
Desi Bouterse, die op 23/24 december 2024 overleed, heeft vanaf 1980 bijkans 45 jaar (= 2340 weken) als couppleger en politicus vele triomfen gevierd. Hij werd twee keer president van Suriname, bovendien was hij ook de man die onbetwist, zowel op de voorgrond als achtergrond, een grote factor was en invloed had op de ontwikkelingen in Suriname.
Het is niet eenieder gegund de ontwikkelingen en het natievormingsproces nog vele jaren voort te zetten nadat hun landen als onafhankelijke natiestaten waren ontstaan of een nieuwe periode in het landsbestuur was aangebroken. Ter vergelijking:
1. Fidel Castro bleef vanaf 1959 tot 2008 onafgebroken de belangrijkste leider en politicus in Cuba, een totaal van 49 jaar;
2. Mahatma Gandhi werd binnen zeven maanden na de onafhankelijkheid van India in 1947 vermoord, zonder dat hij ooit een openbaar ambt bekleedde;
3. Jawaharlal Nehru bleef 17 jaar lang regeringsleider en premier van India waarmee hij continuïteit en stabiliteit garandeerde na de onafhankelijkheid;
4. Sheikh Mujibur Rahman van Bangladesh behield zijn ambt ruim drieëneenhalfjaar voordat hij in augustus in 1975 werd vermoord;
5. Vladimir Lenin stichtte en leidde zeven jaar lang van 1917 – 1924 het immense grote Unie van Socialistische Sovjet Republieken (USSR);
6. George Washington was in de Verenigde Staten van Amerika 23 jaar lang van 1776 – 1799 de grondlegger en pionier van de Amerikaanse onafhankelijkheid;
7. Simon Bolivar wordt in Zuid Amerika beschouwd als de oprichter van zes staten i.e. Bolivia, Colombia, Ecuador, Panama, Peru en Venezuela. Hij speelde na de stichting van deze landen een belangrijke politieke rol en was van 1819 tot 1830, dus 11 jaar lang president van Groot Colombia (Bolivia, Ecuador, Panama, Peru en Venezuela.)
8. Jomo Kenyatta was de eerste president van Kenia, hij bekleedde die functie 14 jaar lang van 1964 – 1978;
9. Gamal Abdel Nasser bekleedde vier jaar na de onafhankelijkheid van Egypte in 1956, het ambt van president en bleef 14 jaar aan het bewind tot zijn overlijden in 1970;
10. Mustafa Ataturk, onder wiens leiding van 1923 tot 1938 Turkije, zich ontwikkelde tot een dynamische nieuwe macht;
I1. Konrad Adenauer leidde West Duitsland 14 jaar lang van 1949 tot 1963 met vaste hand naar grote economische successen;
12. Sheikh Zayed leidde de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) 33 lang van 1971 tot 2004 naar ongekende grootse ontwikkelingen;
13. Premier Lee Kuan Yew veranderde ruim 30 jaar lang van 1959 tot 1990 Singapore van een microstaat naar een wereldwijde economische macht;
I4. Soekarno smeedde in Indonesië de ruim 17.000 eilanden aan elkaar en bleef 22 jaar van 1945 – 1967 aan de macht;
15. Mao Zedong, de grote Roerganger overwon van 1949 tot 1976, gedurende 27 jaar, alle oplevingen en omwentelingen in het gigantische Chinese Rijk.
In het algemeen kan worden gezegd dat een aantal personen, die een belangrijke rol hebben gespeeld bij de realisatie van de onafhankelijkheid, lang genoeg leefden om in hun onafhankelijk geworden nieuwe staten grootse ontwikkelingen tot stand hebben gebracht. Echter, dat is niet eenieder gegund, er is ook sprake geweest van tragedie.
Een tragedie kan genoemd worden wat Mohammed Ali Jinnah is overkomen. In Stanley Wolperts biografie staat te lezen “weinig individuen veranderen de loop van de geschiedenis significant. Nog minder veranderden de kaart van de wereld. Vrijwel niemand kan worden gecrediteerd voor het creëren van een nieuwe natiestaat. Mohammed Ali Jinnah deed alle drie”.
Maar de grootste tragedie die Jinnah meemaakte, was de extreem korte periode waarin hij kon voortbouwen op zijn grootste prestatie: de creatie van Pakistan. Na de onafhankelijkheid van Pakistan op 14 augustus 1947 had Jinnah slechts 13 maanden om van zijn overwinning te genieten. Hij overleed op 11 september 1948 op 72-jarige leeftijd.
Een interessante vraag is “hoe zou het één van de vorengenoemde landen zijn vergaan als deze genoemde illustere figuren slechts 13 maanden de tijd hadden gehad”?
Rudie Alihusain
Sheela Reddy; Mr.and Mrs.Jinnah, the marriage that shook India, Penguin Viking, Nieuw Delhi, 2017
Javed Jabbar; A tragic hero, Dawn.com, 25 december 2024
Vandaag
-
22:52
Ruim 100 decoraties met oog op 50 jaar Srefidensi
-
20:54
Momar Pinas pleit voor duurzame vernieuwing openbaar vervoer
-
18:57
Ancelotti krijgt voorwaardelijke celstraf voor belastingfraude in Spanje
-
17:05
Cel voor verdachte die zich voordeed als politie-toppers Reumel, Palmtak en Isaacs
-
15:08
Suriname eert Taskforce voor bijdrage aan malariavrije status
-
13:10
Paus Leo: 'Onze wereld staat in brand'
-
11:13
Man aangehouden met grote partij illegale sigaretten
-
10:11
Gezin gekneveld bij brute overval
-
09:27
Kan Suriname kiezen tussen China en de VS?
-
07:31
Raadsman Lobo: Er vindt willekeur plaats van OM in de vervolging
-
05:33
Bewolkt vandaag met kans op middagbuien
-
03:47
China wijst kritiek VS over invloed in Suriname van de hand
-
02:45
Voorbereidingen inauguratie Simons en Rusland in volle gang
-
00:48
Getuige in strafzaak politieagenten Pikin Saron weer niet verschenen
-
00:00
Geen ambtelijke status en dubbele salarissen meer voor DNA-leden
Gisteren
- Open brief aan het nieuwe parlement
- Dodental in Texas stijgt na verwoestende overstromingen
- Somohardjo niet bang voor strafrechtelijk onderzoek CLAD-rapport door pg
- Hess trekt zich terug uit Blok 59 in Surinaams zeegebied
- De waarheid, de werkelijkheid en de leugen
- Betalingsregeling en schuldenkwijtschelding voor radio- en tv-sector
- Personeel CBvS voert prikactie: Eist duidelijkheid over cao-onderhandelingen
- Eenheid van kabinetsbeleid grootste uitdaging regering-Simons
- Santokhi wordt Assembleelid na presidentschap
- Wisselvallig weer vandaag: vochtig en warm
- Trumps deadline voor invoertarieven: Wat betekent dit voor de wereldhandel?
- Column: De pers is geen vijand, maar waakhond van de democratie
- Padieboeren eisen terstond uitbetaling achterstallige subsidiegelden
Eergisteren
- Santokhi en Simons voeren overleg over soepele machtsoverdracht
- Ex-man valt vrouw aan met houwer en pleegt daarna suïcide
- Petronas voegt Roystonea-2 toe aan offshore boorcampagne in Suriname
- Brics-landen wijzen 'anti-Amerikaanse' beschuldiging van Trump af
- Man brengt vrouw levensbedreigende kapverwondingen toe
- Politie zoekt Furjel Leandro Simons voor betrokkenheid drugshandel
- Na verkiezing van met inheemse kalmte licht uitstralende ‘Tante Jenny’:
- VHP zal nieuwe regering opbouwend maar kritisch ondersteunen
- Adhin: Simons en Rusland krijgen volledige parlementaire steun
- Ook vandaag regen en onweersbuien
- Rusland: Vp-schap is geen beloning, maar een opdracht voor Suriname
- Column: Waar aasgieren regeren en reigers waken
- Simons: Presidentschap is geen beloning, maar werk