President Jennifer Simons gaat in op de schuldherschikking. (Foto's: René Gompers)
Zonder ingrijpen zou Suriname binnen enkele jaren worden geconfronteerd met onhoudbare betalingsverplichtingen op de buitenlandse schuld. Dat benadrukte president Jennifer Simons vrijdag tijdens een persconferentie op het presidentieel paleis, waar zij toelichting gaf op de voortgang van de schuldherschikking en de bredere financiële koers van de regering.

Volgens de president was herstructurering van de buitenlandse schuld geen beleidskeuze, maar een noodzaak. De bestaande afspraken zouden het land vanaf 2027 opzadelen met zware rentelasten, die een direct risico vormden voor zowel de staatsbegroting als de wisselkoers. Alleen al voor schuldaflossingen zou ongeveer USD 150 miljoen aan rente betaald moeten worden.

Door onderhandelingen met onder meer Staatsolie, TotalEnergies en de Bank of America is het gelukt de aflossing van deze leningen door te schuiven naar de periode na 2028. Volgens Simons heeft dit vooral op het gebied van deviezen voor verlichting gezorgd en is daarmee voorkomen dat de wisselkoers onder zware druk zou komen te staan. De schuldherschikking maakt daarmee deel uit van een bredere strategie om toekomstige inkomsten niet voortijdig vast te leggen in schuldverplichtingen.



Daarnaast wees de president op het volledig aflossen van de Value Recovery Instrument (VRI)-schuld. Hierdoor zullen de olie-royalties vanaf 2028 volledig beschikbaar zijn voor Suriname. Deze ruimte moet volgens de regering worden benut voor structurele versterking van de staatsfinanciën en niet voor nieuwe consumptieve uitgaven. Tegelijkertijd voert de regering gesprekken met China om ook die schuld opnieuw te structureren, zodat betalingsverplichtingen beter aansluiten bij de financiële draagkracht van het land.

Naast schuldbeheersing richt de regering zich nadrukkelijk op het versterken van de staatsinkomsten. Simons gaf aan dat Suriname in vergelijking met andere landen in de regio een lage belastingopbrengst heeft. De hervorming en verzelfstandiging van de belastingdienst, die inmiddels in gang is gezet, moet leiden tot een efficiëntere inning, een bredere belastingbasis en minder structurele tekorten.

Volgens de president zijn schuldherschikking en belastinghervorming onlosmakelijk met elkaar verbonden. Samen moeten zij zorgen voor meer financiële stabiliteit, herstel van vertrouwen en een fundament voor duurzame economische ontwikkeling. Tegelijkertijd onderkende zij dat het effect van de herstructurering pas in de komende jaren volledig zichtbaar zal worden, wanneer duidelijk is in hoeverre de nieuwe afspraken daadwerkelijk leiden tot houdbare betalingsverplichtingen en extra begrotingsruimte.