VSG: Fundamentele rechten worden niet gewaarborgd
De Vereniging van Saamaka Gemeenschappen (VSG) attendeert de samenleving erop dat de collectieve grondenrechten van de Inheemse en Tribale
Volkeren door de Staat nog steeds niet zijn erkend. Op de Internationale Dag van de herdenking van de Mensenrechten is het een moment om te reflecteren en te kijken naar de Surinaamse situatie. Verschillende politieke en sociaal maatschappelijke organisaties staan stil bij het schenden van mensenrechten in het verleden, maar verzuimen om te kijken naar de hedendaagse situatie waarbij fundamentele rechten waar ieder mens recht op heeft nog niet zijn gewaarborgd door de Staat Suriname.
Ondanks dat de Staat Suriname internationaal en laatstelijk ook nationaal is veroordeeld om geen concessies uit te geven in het woon- en leefgebied van de Inheemse en Tribale volkeren zonder toepassing van Free Prior and Informed Consent (FPIC) heeft de Staat daar nog geen gehoor aan gegeven. Zelfs vonnissen van het Inter Amerikaans Hof voor de Rechten van de Mens te weten: Het Saamaka Vonnis, Het Kalina en Lokono vonnis heeft de Staat Suriname niet ertoe bewogen om de collectieve grondenrechten bij wet te erkennen.
Deze houding van de Staat, en opeenvolgende regeringen hebben volgens VSG ertoe geleid dat rechten van de Inheemse en Tribale volkeren op hun woon- en leefgebieden regelmatig en stelselmatig worden geschonden. Het uitgeven van concessies aan multinationals in het woon- en leefgebied viert hoogtij in Suriname. Terwijl de Staat in het buitenland bekend staat en pronkt met 93% bosbedekking, en het groenste land ter wereld, zijn de mensen die het bos in stand hebben gehouden helemaal niet gekend bij de eventuele toekenning van de carbon credits.
Evenzo kunnen acties en maatregelen van de regering om over te gaan tot het converteren van domeingrond tot eigendom zonder dat de wet collectieve grondenrechten van de Inheemse en Tribale volkeren zijn erkend, worden gekenmerkt als mensenrechtenschendingen.
Tevens roept de weigerachtige houding van de Staat Suriname om de ILO-Conventie no.169 te ratificeren, welke de Inheemse en Tribale Volkeren erkend en controle geeft over hun eigen instituten en de economische ontwikkeling van hun woon- en leefgebieden vraagtekens op. Terwijl Suriname het enige land is in Latijns Amerika dat geen collectieve grondenrechten heeft toegekend aan Inheemse en Tribale Volkeren, laat deze materie de politiek en regeerders helemaal koud.
En niet slechts het erkennen van de collectieve grondenrechten van Inheemse en Tribale volkeren is een grove mensenrechtenschending, maar ook het recht op onderwijs, het recht op een menswaardig bestaan worden de Inheemsen en Tribale Volkeren niet gegund. Het spreekt voor zich dat de investeringen in het onderwijs in het binnenland te wensen overlaten, dat kinderen weken en soms maandenlang verstoken zijn van hun recht op onderwijs, is een grove mensenrechtenschending.
Vandaag
-
17:19
Publiek kan stemdag live volgen via verkiezingsdashboard
-
16:20
Amerikaanse bananengigant Chiquita ontslaat duizenden mensen
-
14:23
Politieke partijen bezorgd over ‘misstanden’
-
13:16
Reactie op 'Surinaams staatsleiderschap onder druk...'
-
11:14
Tientallen gewonden bij pensioenprotest voor Argentijns congres
-
09:42
Vakantieganger in val gelokt en beroofd
-
09:18
Reactie op 'OMO-schuld van SRD 8,3 miljard: Wie betaalt de rekening?'
-
07:21
VK tekent overeenkomst om Chagoseilanden aan Mauritius over te dragen
-
05:24
Bewolking en regen houden aan
-
03:36
Taxiën door de politiek: "We willen gewoon rust in ons leven"
-
01:49
Rapar ziet af van live-show met president Santokhi als gast
-
00:37
Hof van Justitie stelt Stichting Wan Okasi in het gelijk
-
00:00
DSB keert SRD 200 miljoen dividend uit na winst van SRD 698 miljoen
Gisteren
- Actie bij Medische Zending: personeel eist uitbetaling toegezegde middelen
- Lancering StarTV nationaal en internationaal
- Granmorgu FPSO gaat fabricagefase in
- OKB grijpt in om stemrecht van burger veilig te stellen
- 'Suriname 2050': Olie geen doel, maar hefboom voor ontwikkeling
- Brazilië hoopt binnen 28 dagen officieel vrij te zijn van vogelgriep
- Surinaams staatsleiderschap onder druk door machtsdronkenheid
- Fout in kiezersbestand: Vrouw uit Nickerie moet stemmen in Wanica
- VES bepleit 10 stappen voor zorgvernieuwing zonder extra investeringen
- Voorkeursstemmen: Wat houdt dit in?
- Volksgezondheid lanceert digitale patiëntenportal
- Meer momenten van zon vandaag
- Taxiën door de politiek: De wijze woorden van de Poppenkast
- Column: Gefocust blijven
- Nieuwe rechter Sanches ‘bijzondere aanwinst’ voor rechtspraak
- Optsu en D-TV Express dagen Santokhi en Rapar voor de rechter
Eergisteren
- NDP: Bouwen aan een duurzaam en inclusief groeimodel
- Sibibusi Beweging: Democratie vraagt betrokkenheid
- Staat gaat in hoger beroep tegen vonnis zaak Wan Okasi
- IsDB keurt US$ 75 miljoen goed voor nieuwbouw AZP
- Advocaat Sitaram: Geen case tegen ex-minister Somohardjo
- EU-gezanten bereiken akkoord over wapenfonds van 150 miljard euro
- Honderd militairen ingezet voor verkiezingssurveillance
- De Paradox van het Denken en de Macht (slot)
- Live inzicht in kiezersopkomst en telling via nieuwe app
- Gewapende overval magazijn Kirpalani: Twee security guards mishandeld
- Lucky Store heropent na verwoestende brand: Issa wil structureel optreden
- Veel beloftes, weinig plan: BINI fileert partijprogramma’s
- Ramadhin: Integriteit in de zorg is geen keuze, maar een vereiste
- Nog meer bewolking en buien
- Taxiën door de politiek: "Als ik een keer president word..."
- Caricom-waarnemers: Geen signalen over verkiezingsfraude
- Column: De illusie en onze Guyanese ‘vrienden’
- Eskak teleurgesteld: We zijn terug bij af zonder artikel 27