VSG: Fundamentele rechten worden niet gewaarborgd
De Vereniging van Saamaka Gemeenschappen (VSG) attendeert de samenleving erop dat de collectieve grondenrechten van de Inheemse en Tribale
Volkeren door de Staat nog steeds niet zijn erkend. Op de Internationale Dag van de herdenking van de Mensenrechten is het een moment om te reflecteren en te kijken naar de Surinaamse situatie. Verschillende politieke en sociaal maatschappelijke organisaties staan stil bij het schenden van mensenrechten in het verleden, maar verzuimen om te kijken naar de hedendaagse situatie waarbij fundamentele rechten waar ieder mens recht op heeft nog niet zijn gewaarborgd door de Staat Suriname.
Ondanks dat de Staat Suriname internationaal en laatstelijk ook nationaal is veroordeeld om geen concessies uit te geven in het woon- en leefgebied van de Inheemse en Tribale volkeren zonder toepassing van Free Prior and Informed Consent (FPIC) heeft de Staat daar nog geen gehoor aan gegeven. Zelfs vonnissen van het Inter Amerikaans Hof voor de Rechten van de Mens te weten: Het Saamaka Vonnis, Het Kalina en Lokono vonnis heeft de Staat Suriname niet ertoe bewogen om de collectieve grondenrechten bij wet te erkennen.
Deze houding van de Staat, en opeenvolgende regeringen hebben volgens VSG ertoe geleid dat rechten van de Inheemse en Tribale volkeren op hun woon- en leefgebieden regelmatig en stelselmatig worden geschonden. Het uitgeven van concessies aan multinationals in het woon- en leefgebied viert hoogtij in Suriname. Terwijl de Staat in het buitenland bekend staat en pronkt met 93% bosbedekking, en het groenste land ter wereld, zijn de mensen die het bos in stand hebben gehouden helemaal niet gekend bij de eventuele toekenning van de carbon credits.
Evenzo kunnen acties en maatregelen van de regering om over te gaan tot het converteren van domeingrond tot eigendom zonder dat de wet collectieve grondenrechten van de Inheemse en Tribale volkeren zijn erkend, worden gekenmerkt als mensenrechtenschendingen.
Tevens roept de weigerachtige houding van de Staat Suriname om de ILO-Conventie no.169 te ratificeren, welke de Inheemse en Tribale Volkeren erkend en controle geeft over hun eigen instituten en de economische ontwikkeling van hun woon- en leefgebieden vraagtekens op. Terwijl Suriname het enige land is in Latijns Amerika dat geen collectieve grondenrechten heeft toegekend aan Inheemse en Tribale Volkeren, laat deze materie de politiek en regeerders helemaal koud.
En niet slechts het erkennen van de collectieve grondenrechten van Inheemse en Tribale volkeren is een grove mensenrechtenschending, maar ook het recht op onderwijs, het recht op een menswaardig bestaan worden de Inheemsen en Tribale Volkeren niet gegund. Het spreekt voor zich dat de investeringen in het onderwijs in het binnenland te wensen overlaten, dat kinderen weken en soms maandenlang verstoken zijn van hun recht op onderwijs, is een grove mensenrechtenschending.
Vandaag
-
21:26
Liefdesrelatie eindigt in diefstal: vrouw voor SRD 150.000 benadeeld
-
21:14
Recensie: Hariandi Todirijo – Liliek en de onzichtbare spuiter
-
19:18
ESAV vraagt president om directe ingreep in strafzaak Pikin Saron
-
17:22
Abos eist ontslag procureur-generaal García Paragsingh
-
15:31
Tijd voor een nieuwe denkwijze – niet terug naar het verleden
-
13:33
Balletschool Marlene viert 50 jaar met jubileumvoorstelling ‘The Journey Within’
-
11:36
Suriname biedt mogelijkheid om 7,95% schuldpapier vervroegd te verkopen
-
10:49
Amerikaanse troepenmacht groeit in Caribische regio en bij Venezuela
-
08:50
De beleefde rebel: herinneringen aan Desi Truideman
-
06:52
VS breidt drugsaanvallen uit naar Stille Oceaan
-
04:54
Warme broeierige dag; kans op regen in de middag
-
02:57
Regering kiest Marciano Djanam als nieuwe voorzitter SZF-bestuur
-
00:59
Column: Natio Uma volledig getransformeerd
-
00:00
Staatsolie valt onder nieuw ministerie van Olie, Gas en Milieu
Gisteren
- Aftrek van voorbelasting: hoe zit het nu?
- Grafkelder in Coronie opengebroken; sieraden en geld verdwenen
- Eerste officiële Martial Arts-trainers ontvangen diploma in Suriname
- Museumnacht groeit verder; bezoekers krijgen zelf de hoofdrol
- Zoekactie naar vermiste vissers opgeschort; drenkelingen als ‘vermist’ aangemerkt
- KLM-vlucht wijkt uit naar Cayenne; 'zieke' luchtverkeersleiders weer in de toren
- Recherche Paramaribo arresteert 3 verdachten voor diefstal, verduistering en heling
- Suriname richting 2028: de zon van de olie-zegen; maar wie staat in de schaduw?
- Gajadien pleit bij IPU voor rechtvaardige klimaathulp
- Franse ambassadeur bespreekt versterking samenwerking met president Simons
- PALU: Nederlandse koning kan voorlopig beter wegblijven
- Overwegend droog weer
- Caricom roept op tot directe verlenging VS HOPE/HELP-wetgeving voor Haïti
- TotalEnergies meldt 23% voortgang olieproject Blok 58 aan president Simons
- Column: Onze kostbare kinderen
- Jager overlijdt na noodlottig schietincident tijdens jacht
- Somohardjo: Grondfraudeonderzoek loopt op volle kracht
Eergisteren
- SREM markeert 45 jaar zorg en erkenning voor Surinaamse ex-militairen
- Tussen mist en muur: Onze uitdaging in de Chinese bergen
- LO-leerkrachten getraind in 3x3 basketbal voor Inter Island School Games 2026
- Suriname nodigt investeerders uit tijdens International Business Conference in Guyana
- Bromfietser komt om bij aanrijding te Bronsweg
- Sanae Takaichi schrijft geschiedenis als eerste vrouwelijke premier van Japan
- Voormalig Franse president Sarkozy begint 5-jarige gevangenisstraf
- Desiré Delano Bouterse en Jennifer Simons: eigen aanpak, gezamenlijke missie
- Divali ver van huis: Licht en hoop in een vreemde stad
- Parmessar: Suriname bewijst dat humanitaire waarden in de praktijk kunnen bestaan
- Bewolking, zon en lokale buien
- Kinderen in Gaza keren terug 'naar school' te midden van ruïne en trauma
- Column: Etnische zuivering is geen vraag; het is taal van oorlog
- STVS-directeur Abisoina ontkracht miskenning Frits Pengel